کد خبر: ۶۷۵۹۴۵
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
نمودار مرگ‌و میر ناشی از کرونا در ایران تا رتبه دوم‌ دنیا هم رسید
مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با ابراز نگرانی از آمار بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در مردم و همچنین جامعه پزشکی، گفت: به عنوان یک پزشک اورژانس که هر روز بیماران مبتلا به کرونا و مرگ و میرها را می بینم، از مردم می‌خواهم که به میدان آیند و به داد همدیگر برسند.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: اگر مردم کمک نکنند، دولت هر کاری هم که انجام دهد، نمی‌تواند کاری از پیش برد. اگر مردم حواس‌شان نباشد، قتل‌عام رخ می‌دهد.

با اشاره به وضعیت کرونا در بیمارستان ها، گفت: امروز مهم‌ترین دغدغه جامعه پزشکی بالا رفتن تعداد مرگ‌ومیرهاست. چند روز پیش نمودار مرگ‌و میر ناشی از کرونا در کشور تا رتبه دوم‌ دنیا هم رسید.

هشدار نسبت به وقع قتل‌عام کرونایی در ایران | ظرفیت بیمارستان‌ها پر شد

وی افزود: شاخص مرگ و میر نسبت به میزان‌ابتلا در تمام دنیا بر اساس علوم روز یک شاخص هشدار دهنده و بزرگ‌ است. ما امروز دنبال این هستیم که ببینیم چرا تا این حد مرگ و میر داریم و در عین حال چرا مرگ و میر در خود جامعه پزشکی اینقدر بالا است؟ پزشک در بیمارستان و آی‌سی‌یو به بیماری مبتلا می شود، او را بستری می کنند و با تمام تکنولوژی که داریم، نمی‌توانیم او را نجات دهیم و فوت می‌کند. بنابراین هر دو شاخص مرگ و میر نسبت به ابتلا و شاخص مرگ و میر جامعه پزشکی نسبت به مرگ و میر جامعه در ایران بالاست و باید دقیق و علمی مشخص شود که چرا این اتفاق می افتد.

چرا گرفتار شدیم؟

این پزشک اورژانس ادامه داد: بررسی های میدانی نشان می دهد که هرچه حجم بیمار بیشتر می‌شود، به دلیل کاهش امکانات و نیروی انسانی و افت خدمات، میزان مرگ و میر بالاتر می رود. مانند اتوبوسی که می خواهد از تهران به سمت شیراز حرکت کند که خدماتش در زمانی که با مسافر و با صندلی وی آی پی، حرکت می کند، با زمانی که تا دم در هم پر از مسافر است، متفاوت است. الان وضعیت بیمارستان‌ها مانند اتوبوس پر از مسافر است که بیش از ظرفیتش مسافر سوار کرده است.

وی گفت: حال تصور کنید یک پزشک یا پرستار در بین این افراد رفت و آمد کند. اصلا امکان‌پذیر نیست و نمی تواند خدمات‌دهی مناسبی داشته باشد. حالا چه کنیم که از این وضعیت خارج شویم؟ باید تعداد بیمارانی که به بیمارستان ها می آیند، کاهش یابد. اول اینکه مردم باید جدی بگیرند. مسافرت ها در افزایش بیماری موثرند. اغلب خودشان را گول می زنند که ما درِ ماشین را از مبدا می بندیم و در ویلایمان پیاده می‌شویم، اما این ها حرف و گول‌زنک است. دوم اینکه در این موج همه‌گیری متاسفانه کووید۱۹ به تدریج وارد خانه کسانی شده که بیشترین رعایت را داشتند. من شبانه‌روز دارم پاسخ افرادی را می دهم که می گویند ما شش ماه است که رعایت کرده‌ایم. پس چرا گرفتار شدیم؟

کرمانپور افزود: این موضوع نشان می‌دهد که افت دقت اتفاق افتاده است. به این معنا که آن دقت روزهای اول که باعث شد در این شش ماه گرفتار نشویم، کاهش یافته است. بالاخره از یک جایی ضربه خوردیم و دچار مشکل شدیم. تمنا می کنم که مردم چند ماه دیگر دندان روی جگر بگذارند تا دارو و واکسن تولید شود که در این صورت موج عظیمی از کنترل انجام می شود تا مردم به سمت بیمارستان نیایند.

این پزشک‌ اورژانس ادامه داد: در عین حال دولت و وزارت بهداشت باید کمک کنند که مطب های پزشکان، به ویژه مطب های پزشکان عمومی فعال شوند و مطب ها با درمان هایشان در مطب چه به صورت مجازی و هم به صورت حضوری، موج ورود بیمار به بیمارستان ها را بشکنند. در کشور بین ۷۰ تا ۷۵ هزار مطب پزشک عمومی است که اگر در این حوزه فعال شوند و سر راه ورود بیماران مبتلا به کرونا و بیمارستان قرار گیرند، تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد موج ورود بیمار به بیمارستان ها شکسته می شود و حتی در خانه درمان می شوند. معتقدم بیماری که در خانه درمان می شود، زودتر به آغوش خانواده اش برمی‌گردد. چون بالاخره بیمارستان عوارض خاص خود را دارد و طول زمان بستری بیمار هم طولانی است.

ظرفیت بیمارستان‌ها پر شده است

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: متاسفانه کرونا جزو معدود بیماری هایی است که مدت بستری بیمار در بیمارستان بیش از سه روز است که منجر به اشغال تخت بیش از ظرفیت می‌شود. حال بهتر است بگوییم که پر شدن بیش از ظرفیت بیمارستان‌ها مانند پر شدن بیش از ظرفیت هواپیما است. چون اگر هواپیما بیش از حد مسافر داشته باشد، اصلا نمی‌تواند پرواز کند.

کرمانپور گفت: اکنون شرایط ما به گونه ای است که اگر بیمار افزایش یابد، بیمار باید منتظر بماند تا تخت خالی شود. در عین حال در این هفت ماه باید برای مردم ثابت شده باشد که وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نمی توانند بیش از ۲۵ درصد به سلامت جامعه کمک کنند و ۷۵ درصد عوامل در اختیار مردم است. به عنوان یک پزشک اورژانس که هر روز بیماران مبتلا به کرونا و مرگ و میرها را می بینم، از مردم می خواهم که به میدان بیایند و به داد هم برسند. اگر این همیت در مردم گل کند، ظرف چهار ماه می توانیم جشن بگیریم، اما اگر مردم نباشند، دولت هر کاری هم که انجام دهد، نمی‌تواند کاری از پیش برد. اگر مردم حواسشان نباشد، قتل عام رخ می‌دهد.

وی همچنین گفت: در سراسر دنیا به صورت علمی ثابت شده تا کنترل و نظارت پلیس در جامعه نباشد، در پیشرفته ترین کشور هم که باشید، صدمه می بینید. بخشی از کار باید بر اساس نظارت پلیس باشد. پلیس به معنای قانون، جریمه، قاطعیت و ... است. در حال حاضر در اروپا حرف اول را آموزش و نظارت پلیس می زند، اما در ایران این موضوع جا نیفتاده که با کسی که مردم را به کشتن می دهد، باید برخورد شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: از آنجا که الان آمار مرگ و میر بالا رفته، هر زمان میزان مرگ‌ومیر از دورقمی گذشت، باید نظارت پلیس افزایش یابد و هر زمان پایین آمد، باید آموزش را جدی بگیریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
3
32
تنها راه عملی قرنطینه یک ماهه کشور البته دولت نیز باید هزینه های مردم را بپردازد بقیه راهها بیراه می باشد مثل سایر کشورهای دیگر باید عمل کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
1
16
داشتیم به مرحله تقدیم سکه به مسئولان بهداشتی می رسیدیم ولی متاسفانه همیشه زود شادی بعد از پیروزی کردیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
3
31
در پاسخ به کامنتی که گفتن کل کشور باید یک ماه قرنطینه بشه و دولت خرج مردم رو بده:
خیلی فکر خوبیه؛ اصلا بهترین کار همینه. ولی با کدوم پول؟ وقتی حکومت پول داشت و یا حیف و میل شد، یا آقازاده‌ها خرج کردن، و یا خرج جای دیگه شد، باید فکر روز مبادا رو می‌کردیم.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
از همین نهادهایی ... که بودجه مفت و بیهوده میگیرن و هیچ خروجی ندارن بگیرن همه چی درست میشه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
هر روز برای ما ،روز مبادا بوده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
فكر روز مبادا رو كردند واي براي خود و نسل هاي اينده شان
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
3
11
بااین دولت ... امیدی نیس ..خلاص
حرف تادلت بخواد حرف ...بلدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
0
12
دولت باید به همه خانواده ها از طریق مراکز بهداشتی در شهرها و خانه های بهداشت در روستاها با کد ملی ماسک رایگان بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
2
36
اقاي روحاني خيلي اصرار ميكرد كه مراسم محرم بايستي برگزار بشود اين هم نتيجه اش،
پاسخ ها
ناشناس
| Kuwait |
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
تنها روحانی نبود همشون میگفتن حالا کسی هم نمیاد جواب بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
شما هم گیر دادی به محرم. مگه تجمعات چند روزه محرم چند درصد تجمعات کل کشور بود؟ ۴۰ روز هم ازش میگذره . چرا همیشه دنبال حواشی هستیم؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
کج فهمی تا چه حد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
0
13
با ادامه سیاستهای ناصحیح کلان در کشور نباید هیچ انتظاری از مردم داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
0
15
تا زماني كه هزينه اي نكند(كه نميكند)و حتي از اين بيماري و جريمه هاي جديد قصد درامد زايي دارد وضع همين است و خلاص.
در متن خبر امده كه اگر مردم كمك نكنند كاري از دست دولت ساخته نيست.
دقيقا برعكس بايد نوشت كه چون دولت هييچ كاري نميكند و مايل به پرداخت يك ريال هم نيست(حتي ريالي برازنده ايرانيان نميداند) بعضي از مردم از روي ناچاري و نبود درامد قادر به همكاري نيستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
0
13
اوضاع خیلی خراب است. خیلیها فکر میکنند ویروس از برادر وخواهرو دوست وفامیل منتقل نمی شود درحالیکه خیلی ها ناقل بی علامت هست .تصوراینکه من رعایت میکنم ومی توانم میهمانی بروم ماسک نزنم و... اینها اشتباهات وغفلتهای خیلی ساده است که به راحتی ویروس منتقل میکنند. باید از اطرافیانمان کسی فوت بشود تا متوجه بشویم که کرونا خطر ناک است. برخی هم علائم سبک مثل سرماخوردگی دارند که این موضوع باعث سهل انگاری های زیادمیشود وخیلی را الوده وبیمار میکنند واین داستان بااین وضع ادامه خواهد داشت مگر جریمه های سنگین گذاشته شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
0
17
ظاهراً ریس جمهور اعتقاد داشت اگر 70درصد مردم کرونا بگیرند ایمنی گله ایجاد میشه 30 درصد مردن که مردن اما دیدید که عملا 40درصد آنهایی که کرونا گرفتن. دوباره مبتلا میشندیعنی راهی جز قرنطینه مثل ایتالیا وجود ندارد درغیر اینصورت فاجعه به بار میاید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
چرا از کشور دوست و برادر کمک نمی گیرین ؟ چرا آز چشم بادامی ها نمی پرسین چیکار کردین تمام دنیا رو آلوده کردید اما خودتون چند نفر از پیران ایزولایفی بی سرپرست رو به عنوان موش آزمایشگاهی کشتین تا بقیه آلوده نشوند و دنیا در گرداب این ویروس منحوس گرفتار آمد ؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین