کد خبر: ۷۵۰۳۹۴
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
عضو کمیسیون تلفیق مطرح کرد:

با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت گوشت و مرغ و روغن دوبرابر می‌شود

عضو کمیسیون تلفیق با اشاره به حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه، گفت: قرار بود کمیته‌ای مشترک بین دولت و مجلس برای بررسی حذف یا ابقاء ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱تشکیل شود که حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق ریاست این کمیته را آقای نادران نماینده تهران تعیین کردند، ولی ایشان تاکنون زیر بار این موضوع نرفته اند. در واقع کمیته‌ای هنوز در این رابطه شکل نگرفته است و قاعدتا جلسه‌ای هم برگزار نشده است و گویا آقای نادران گفته اند با این قضیه کاری ندارم.
با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت گوشت و مرغ و روغن دوبرابر می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

جعفر قادری با بیان اینکه تشکیل این کمیته هنوز بلاتکلیف است اظهار کرد: پیشنهاد دولت در لایحه، حذف ارز ۴۲۰۰ است و درآمد حاصل از آن نیز به گروه‌های واقع در دهک‌های اول تا هفتم پرداخت می‌شود که به برخی ۱۱۰هزار تومان به برخی ۹۳هزار تومان و ۹۰هزار تومان یارانه در ماه علاوه بر ۴۵هزار تومانی که در حال حاضر پرداخت می‌شود پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: اگر ما به پیشنهاد دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی رای ندهیم ۴۰۰هزار میلیارد تومان از محل منابع یعنی درآمد‌های نفتی را باید برای ارز ۴۲۰۰ اختصاص دهیم و اگر این کار صورت گیرد عملا ۴۰۰هزار میلیارد تومان از محل منابع بودجه حذف می‌شود و کسری منابع اتفاق می‌افتد.

نماینده شیراز در مجلس تاکید کرد: فکر می‌کنم مجلس راهی ندارد به جز اینکه نظر دولت مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰را تایید کند البته باید با شرط و شروطی این کار به دولت واگذار شود.

وی افزود: دولت اذعان دارد که اگر ارز ترجیحی نهاده‌های دامی حذف شود قیمت گوشت و مرغ و روغن حداکثر دوبرابر می‌شود که اگر قیمت‌ها در همین حد افزایش داشته باشد فکر می‌کنم با یارانه‌های که پرداخت می‌شود قابل تحمل است.

وی با بیان اینکه ارز ترجیحی برای واردات گندم و دارو حذف نمی‌شود گفت: دولت منابع لازم برای واردات گندم و دارو را در بودجه دیده است؛ در بحث گندم ممکن است یارانه مصارف لوکس مثل شیرینی پزی‌ها حذف شود.

به گفته قادری ارز ترجیحی را مثل گذشته به وارد کننده نمیدهند که در خارج گندم خریداری کند، بلکه قرار است که وارد کننده با نرخ دلار آزاد گندم را وارد کند و به نانوایی‌ها بدهد و مصرف کننده به اندازه ارز ۴۲۰۰ هزینه را به نانوایی پرداخت می‌کند و نانوایی کسری آن را از دولت می‌گیرد

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین