کد خبر: ۱۰۳۲۹۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۸۹ - ۲۰:۵۵
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب - سرویس سیاسی: وقوع دو انفجار در مسجد جامع اهل تشیع زاهدان، باعث شهادت 27 نفر و مجروح شدن نزدیک به 300 از هموطنان‌مان در سیستان و بلوچستان شد. 

تعدادی از مجروحین بعد از درمان، از بیمارستان مرخص شدند و هم‌اکنون 167 مجروح در بیمارستان تحت مداوا قرار دارند.

 معاون امنيتی و انتظامی وزير كشور در خصوص اينكه چه كسی مسئوليت اين دو انفجار را بر عهده گرفته، گفت: مسئوليت دو انفجار مسجد جامع زاهدان را باقيمانده گروهک ريگی بر عهده گرفته‌اند.

علی عبداللهی معاون امنيتی و انتظامی وزارت كشور با اعلام اين خبر كه برای بررسی دقيق انفجارهای زاهدان به اين شهرستان سفر كرده است، گفت: طبق آخرين اخبار اين دو انفجار مسجد جامع شهر زاهدان 27 شهيد و 167 نفر مجروح در بيمارستان دارد كه وضعيت تعداد 11 نفر از اين مجروحين رضايت‌بخش نيست از همين رو تيم پزشكي از تهران برای كمک به زاهدان آمده است تا مشكلي پيش نيايد.

وی گفت: به دليل حساسيت مراسم گيت بازرسی در ورودي مجلس به كار گرفته شده بود كه فرد تروريست در صدد فرار از بازرسی بوده تا خود را به داخل مسجد برساند ولی زمانی كه برادران مسئول از ورود وی به مسجد جلوگيری می‌كنند اين فرد تروريست بمب را منفجر می‌كند.

عبداللهی در همين خصوص ادامه داد: 10 دقيقه بعد از انفجار اول كه مردم برای كمک به مجروحان حادثه اول جمع شده بودند، نفر دوم عمليات انتحاری را انجام مي‌دهد كه با توجه به تراكم جمعيت مجروحان و شهدای بيشتری به همراه داشته و تعدادی از برادران بسيج، نيروی انتظامی و مردم عادی شهيد و مجروح شدند.

همچنین حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان که به‌دنبال این انفجارها و به‌خاطر اعتراض به عملکرد دولت در زمنیه برقراری امنیت در این استان، استعفای خود از نمایندگی زاهدان در مجلس شورای اسلامی را تقدیم رئیس مجلس کرده است، درباره جزئیات این حادثه چنین گفت: ابتدا فردی با پوشش زنانه قصد ورود به مسجد جامع را داشته که از ورود وی جلوگیری می‌شود. در انفجار اول 3 یا 3 نفر شهید می‌شوند چون انفجار اول جلوی درب ورودی مسجد رخ می‌دهد اما چند دقیقه بعد که مردم برای کمک‌رسانی می‌آیند در آن شلوغی فرد دومی عملیات انتحاری دیگری انجام می دهد.

شهریاری درباره علت وقوع این حادثه نیز گفت: واقعا این انفجارها قابل پیش‌بینی بود بنده بارها در مصاحبه‌ها گفته‌ام که عوامل بازمانده از جریانات وهابیت و ریگی وجود دارند و می‌خواهند اقدامی انجام دهند تا بگویند که هنوز حضور دارند. بارها این تذکر را به مسؤلان امنیتی استان داده‌ام و حتی قبل از تعطیلات عید نوروز کتبا طی نامه‌ای به مسؤلان یادآوری کردم که باید مراقبت‌های امنیتی را در استان سیستان و بلوچستان گسترش دهند. این جریانات تلاش بسیار زیادی داشته‌اند اما اکنون نیز موفق نشده‌اند که وارد مسجد جامع شهر زاهدان شوند. 

شهریاری در متن استعفای خود آورده است: جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی احتراما اینجانب دکتر حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس به اطلاع می‌رساند با توجه به پیگیری‌های فراوان اینجانب متاسفانه مسئولان نتوانستند حداقل وظیفه خود را که همانا حفظ امنیت جان و مال مردم است را تامین نمایند. از طرفی خواسته‌های فراوان و به‌حق مردمی از اینجانب جهت پیگیری برای تامین امنیت و احقاق حقوق شهروندی استعفای خود را در تاریخ 25 تیرماه 89 اعلام می‌دارم. امیدوارم مسئولان چاره‌ای بیندیشند که از این پس شاهد پرپر شدن عزیزان‌مان در این استان نباشیم. 

دیگر نماینده‌ مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان این که عملیات تروریستی اخیر مسجد زاهدان منشا بیرونی داشته، گفت: این عملیات با هدف ایجاد تفرقه بین قومیت‌ها و مذاهب شکل گرفته چرا که آمریکا و اسراییل می‌خواهند که در مناطق مرزی ایجاد ناامنی کنند و از این ناامنی استفاده کنند اما تاکنون نتوانسته‌اند به هدف‌شان برسند.

پیمان فروزش با ابراز تاسف و محکوم کردن کشته و زخمی شدن جمعی از مردم زاهدان در عملیات تروریستی روز گذشته، اظهار کرد: متاسفانه این مردم زاهدان هستند که به خاطر نیات شوم تروریست‌ها برای ایجاد تفرقه هزینه پرداخت می‌کنند.

وی هم‌چنین تامین امنیت استان از سوی مسوولان امنیتی ـ انتظامی و برخورد جدی با عاملان این عملیات را خواستار شد.

عباسعلی نورا ـ نماینده‌ی زابل در مجلس ـ نیز در گفت‌و گو با ایسنا، با اشاره به پذیرش مسوولیت انفجار مسجد زاهدان از سوی گروهک تروریستی جندالله، گفت: تناقضی در اعلام محل انفجار، از سوی رسانه‌ها اتفاق افتاده است. برخی رسانه‌ها انفجار مسجد علی‌بن ابیطالب را که ماه‌ها قبل از سوی گروهک جندالله اعلام شده بود با انفجار مسجد زاهدان اشتباه گرفتند به همین دلیل نوعی ابهام در انفجار مسجد زاهدان و پذیرش آن از سوی گروهک جندالله به اذهان خطور کرد.

وی با تاکید بر این که مسوولیت انفجار مسجد زاهدان نیز از سوی گروهک تروریستی جندالله پذیرفته شده است، با انتقاد از وضعیت امنیتی شهر زاهدان، رسیدگی فوری و جدی مسوولان به این امر را خواستار شد.

نماینده‌ی مردم زابل و زهک در خانه‌ی ملت، با تاکید بر این که مردم ما را به چشم مسوولان تامین امنیت استان می‌پندارند، از آن چه آن را فقدان مدیریت مقتدر و یکپارچه در استان می‌خواند و هم‌چنین ادغام معاونت سیاسی و امنیتی استان در هم به شدت انتقاد کرد.

او گفت: متاسفانه برخی مسوولان اجرایی استان خانواده‌های‌شان را در تهران ساکن کرده‌اند و در هنگام انفجار مسجد زاهدان هیچ‌یک از مسوولان اجرایی داخل استان نبودند.

این عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان از قصدش برای استعفا از نمایندگی مجلس خبر داد و افزود: در اعتراض به عملکرد مدیریت استان به همراه شهریاری ـ نماینده مردم زاهدان در مجلس ـ قصد استعفا از نمایندگی مجلس را داریم؛ البته بنده قبل از استعفا با رییس مجلس درباره‌ی این موضوع مشورت خواهم کرد.

وی در ادامه به سوالش از وزیر کشور اشاره و تاکید کرد: قطعا در صورت به نتیجه نرسیدن سوال از وزیر کشور، استعفایم را تقدیم رییس مجلس شورای اسلامی می‌کنم. در بخشی از نامه سوال از وزیر کشور نوشته‌ام «آقای وزیر قلم از بیان شرایطی که بر مردم استان می‌گذرد، عاجز است. کار ما شده تشییع و کار یزیدیان، سر بریدن. مظلومیت نیز حدی دارد، کاسه صبر ما لبریز شده است. آیا با گریستن بر مردم ولایی، مشکل حل می‌شود؟ آلام این دردها را مرهمی نیست و تسلی دادن بازماندگان برای ما تکراری شده است.»

این سه نماینده مجلس در عین حال تامین امنیت استان سیستان و بلوچستان را خواستار شدند و تاکید کردند که در صورت تامین نشدن امنیت از سمت نمایندگی استعفا می‌دهند.

در همین حال اداره کل پزشکی قانونی استان سیستان و بلوچستان اسامی 21 شهید از شهدای این انفجارها را به شرح زیر اعلام کرد؛

1- محمدرضا راغی 2- محمد اکبری 3- مصطفی نجار 4- محمود کیانی 5- عارف شهرکی 6- سجاد حاجیان 7- سید جواد حسینی 8- مصطفی آبیاری 9- محمد سرگزی 10- علی غلامحسین تهرانی 11- کاظم نجار 12- رضا میر 13- رضا شهرکی
14- غلامرضا توکلی 15- احسان فرازمند 16- محمد حسینی 17- حمسید سرحدی راد 18- محمد گلدوی 19- علیرضا کرد 20- مجتبی ثریا 21- مسعود شجاعی باغینی 

اداره کل پزشکی قانونی سیستان وبلوچستان از مردم استان خواسته است برای شناسایی هویت سایر شهیدان به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کنند. 

همچنین، بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان اعلام کرد: پیکر پاک و مطهر شهدای جنایت تروریستی مسجد جامع زاهدان ساعت 9 فردا (شنبه) 26 تیرماه از محل شهادت آنها در مقابل مسجد جامع زاهدان تا گلزار شهدای این شهر تشییع می شود.

امامان جمعه تشیع و تسنن، معتمدان و ریش‌‌سفیدان طوایف سیستان و بلوچستان در بیانیه‌های جداگانه، جنایت تروریستی اخیر در مسجد جامع زاهدان را محکوم کردند.

همچنین ناحیه مقاومت بسیج سپاه زاهدان، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و فرمانداری‌ها، ادارات، نهادها و سازمان‌های شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان، فرماندهی مرزبانی و شورای اسلامی شهر و شهرداری زاهدان نیز در بیانیه‌هایی، این انفجارها را محکوم کردند.

اما در نخستین واکنش‌های رسمی بین‌المللی دربرابر این حادثه، دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: کاترین اشتون با شنیدن خبری درباره حمله به مسجد جامع در زاهدان شوکه شده است.

این بیانیه افزود: وی شدیدا این حمله بزدلانه که هیچ توجیهی ندارد را محکوم می‌کند. اشتون تسلیت و همدردی خود را با خانواده‌ها و دوستان قربانیان این حادثه اعلام می‌کند.

در همین حال، "جان برینان" معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در امور امنیت داخلی مبارزه با تروریسم پس از "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه، این انفجارها را به شدت محکوم کرده و آن را یک اقدام تروریستی توصیف کرد.
 
وی افزود: دولت آمریکا و "باراک اوباما" رئیس جمهوری این کشور حملات تروریستی به مسجد جامع زاهدان را محکوم می‌کند.

همچنین "شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان" وزیر خارجه امارات نیز با ابراز تنفر درباره هرگونه عملیات تروریستی، حمله وحشیانه شب گذشته به مسجد جامع زاهدان را به شدت محکوم کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۶
0
0
بسم رب الشهداء

اگر آه تو از جنس نیاز است

در باغ شهادت باز باز است

باز هم دشمنان کوردل باحمله‌ای تروریستی جوانان عزیز میهن‌مان

را از ما گرفتند و خارتر از همیشه شدند.

این دشمنان ازحیوانات هم پست ترهستند .

دشمنان پست وحقیر!

این رابدانیدکه هرکدام ازاین جوانان که شهیدشدندباخونشان

این انقلاب رابیمه کردندواین انقلاب اسلامی باخون جوانانش

هرروزبرعزتش افزوده می شود

واین شماهستیدکه هرروزخارترمی شوید .

اگرچه این عزیزان بامانسبت خانوادگی نداشتند

ودرشهرودیاردیگری زندگی می کردند

ولی همه مافرزندان ایران اسلامی هستیم و

درسوگ ازدست دادن این عزیزان ناله می کنیم و

فریادبرمی آوریم :

مرگ برآمریکا

مرگ براسرائیل

مرگ برمنافق

وازمسولین درخواست می کنیم که سریع تراین منافقان خودفروش رادستگیرنمایند

وآنهارابه سزای اعمال پست شان برسانند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین