کد خبر: ۱۰۶۳۵۰
تعداد نظرات: ۴۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۸۹ - ۲۳:۲۴
با انتقاد از سوء‌برداشت‌ منتقدان و بی‌اعتنایی دولت
احمدی‌نژاد احوالم را نپرسید تا حداقل بدانم کارم درست بوده یا نه اما کنون می‌گویم نه
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: افتخاری گفت: در پی اتفاقاتی که اخیرا ناخواسته گرفتارش شدم و هجمه بسیاری که بعد از آن، برای خود و خانواده‌ام پیش آمد، رفتن را به ماندن ترجیح می‌دهم، و قصد دارم از ایران بروم و در فرانسه زندگی کنم. 

در روزی که به مناسبت گرامیداشت ارزش و منزلت خبرنگاران در تهران جشنی بر پا شده بود، علیرضا افتخاری هم یکی از مدعوین بود که به روی صحنه رفت. او روی سن بود که احمدی‌نژاد به سمت او رفت و خواننده اشعار سنتی با او دیده‌بوسی کرد. 

افتخاری در این باره گفت: رییس‌جمهور به محضی که به نزد من رسید خودش را از طرفداران و علاقمندان پیگیر آثارم معرفی کرد و من به رسم تشکر از این ابراز علاقه، او را در آغوش گرفتم.

ابراز علاقه و ادای رسم ادب، توسط افتخاری به همین‌جا ختم نشد. آن چنان که همین اتفاق در محافل خبری این چنین نقل شد: افتخاری انرژی بیشتری صرف این ادای احترام کرد. بر اساس گزارش ایرنا، این استاد آواز موسیقی اصیل ایرانی پس از آن که احمدی‌نژاد را در آغوش کشید، به او گفت: «آقای رییس‌جمهور دوستت دارم.»

اما افتخاری در گفت‌و گو با «خبر» این ابراز دوستی را متعلق به همه مردم ایران می‌داند و اصرار دارد که همه مردم ایران را دوست دارد و احمدی‌ن‌ژاد را به عنوان فردی از میان همین مردم مورد احترام و ادب قرار داده است. 

وی در تایید این ابراز علاقه به هموطنانش، گفت: «همان روز هم، در ادامه این مراسم و در حالی‌که که خبرنگارانی از اغلب رسانه‌ها و تنی چند از هنرمندان شاهد بودند، پس از به آغوش کشیدن رییس‌جمهور، گفتم این حرف را ازروی خودستایی و تکلف نمی‌گویم، بلکه از دلم برخاسته و حرف دل من است.»

البته وی در اعتراض به بازتابی که این رفتارش داشته، به آن چه که در پی ابراز دوستی به محمود احمدی‌نژاد به زبان آورد اشاره‌ای نمی‌کند، اما همه را نشات گرفته از ابراز علاقه احمدی‌نژاد به موسیقی می‌داند. افتخاری در این مراسم چند قطعه موسیقی در وصف عروج مردان خدا و شهدا به‌ویژه خبرنگاران شهید خواند، که اساسا برای همین به آن مراسم آمده بود و اتفاقا فضای مراسم را به شدت تحت تاثیر قرار داد و حضار،به ویژه مسئولان و اهالی رسانه از اجرای او استقبال بسیاری هم کردند.

پیرو این مراسم و انتشار اخبار حواشی این اجرای موسیقی، موجی از انتقادها و دلخوری‌ها افتخاری را در بر گرفت، تا جایی که او وادار به عکس‌العمل شد.

علیرضا افتخاری در این باره به «خبر» گفت: «در پی اتفاقاتی که اخیرا ناخواسته گرفتارش شدم و هجمه بسیاری که بعد از آن، برای خود و خانواده‌ام پیش آمد، رفتن را به ماندن ترجیح می‌دهم.»

او در این باره توضیح داد: «پس از آن مراسم و مسایل بسیاری که در پی آن پیش آمد، برخوردهای بدی با من و خانواده‌ام صورت گرفت، پیگیری‌هایی که خبرنگاران هم داشتند به نوعی در حادشدن این ماجرا تاثیر داشت.» 

وی اضافه کرد: «همین پیگیری‌ها و بی‌انصافی‌های برخی، ماجرا را برای ما بسیار ناگوار کرد. ناگوار، نه از آن روی که رسم ادب به‌جا آوردم، بلکه به خاطر برداشت‌های نادرستی که از رابطه من با رییس‌جمهور شد.»

خواننده «آلبوم قلندر وار» ادامه داد: «چون رسم ادب و حرمت مجلس را به‌جا آوردم، که جزو فرهنگ و بخشی از مرام ایرانی‌هاست به هیچ‌وجه ناراحت نیستم. همان روزها هم به برخی رسانه‌ها که با بی‌انصافی به ماجرا نگاه می‌کردند گفتم که اگر هر کس دیگری هم به جز شخص آقای احمدی‌نژاد برای تبادل ادب و ادای احترام به سمت من می‌آمد، همان گونه با او به گرمی مواجه می‌شدم که با رییس‌جمهور شدم و چه کنم که ایشان کارهای مرا دوست دارد و این تبادل اخلاقی فقط برای موسیقی است.»

خواننده موسیقی سنتی کشور در حال مواجهه با بازتاب‌های دیدار با رییس قوه مجریه بود که با پیش آمدن ماه مبارک رمضان و پخش نشدن «ربنا» با صدای شجریان، برخی رسانه‌های خارجی، با تهیه گزارش‌هایی که جهت گیری خاصی داشت، اعلام کردند که در پی حذف این قطعه از صدا و سیما، افتخاری می‌خواهد جایگزین «ربنا» را بخواند و در اختیار صدا و سیما بگذارد.

در این بین، افتخاری در یادداشتی که در «خبرآنلاین» منتشر شد با تکذیب این خبر، یافتن جای‌گزین برای آن قطعه را نشدنی دانست و با ابراز ارادت به دیگر استاد آواز ایرانی اعلام کرد که مردم می‌توانند از طرق دیگری، به جز شبکه‌های صدا وسیما، این قطعه را در خانه‌های‌شان بشنوند و حتما هم خواهند شنید. البته او در همین یادداشت از رسانه ملی خواست که این قطعه را همچون گذشته با صدای شجریان پخش کند.

او در این یادداشت از برخوردهای سیاسی با هنرمندان نیز ابراز ناراحتی کرده و نوشته بود: چرا باید دنبال دیگرانی باشیم تا این قطعه دلنشین را بازخوانی کنند و چرا از داشته‌های‌مان بهره نمی‌بریم؟ بهتر است که شائبه‌ها را برطرف کنیم و دامن هنر را به سیاست آغشته نکنیم.

این اظهار نظر افتخاری بازتاب‌های جالب توجهی داشت به‌طوری که خودش در این باره گفت: «این یادداشت که حاوی بخشی از دیدگاه‌های من درباره پرهیز از هرگونه ورود هنرمندان به سیاست و پرهیز مسئولان از نگرش سیاسی به هنرمندان بود، فضای منفی پیش آمده را قدری تلطیف کرد.»

اگر چه خودش می‌افزاید بعد از انتشار این یادداشت برخی از مدیران رسانه ملی در تماس با وی، او را از این بابت و به خاطر اسم بردن از محمدرضا شجریان بسیار سرزنش کرده‌اند، اما به این ترتیب هم ماجرا پایان نیافت.

او در ادامه گفت‌و گو تصریح کرد: «شب گذشته خبرنگاری از یکی از رسانه‌های بیگانه (voa) با من تماس گرفت و نکاتی را مطرح کرد که به او گفتم من هرگز به ملت ایران، کشور عزیز و مسئولان کشورم پشت نخواهم کرد.»

افتخاری با تاکید بر اینکه هرگز اجازه سوء‌استفاده و موج‌سواری به رسانه‌های خارجی را نخواهد داد، افزود: «باید خطاب به تمام رسانه‌های داخلی و خارجی که متاسفانه دچار برخی سوء‌برداشت‌ها شدند بگویم که باز هم در هر کجای دنیا که احدی از آحاد مردم ایران را ببینم، مثل همه سال‌های زندگی‌ام، با اشتیاق تمام به او به عنوان یک هموطن اظهار ارادت می‌کنم؛ چه در ایران باشم و چه در کشوری دیگر.»

او با انتقاد و ابراز گلایه از احمدی‌نژاد و گروه فرهنگی دولت، اظهار کرد: «پس از این پیش آمدها و تبعات بسیاری که برای من و خانواده‌ام به وجود آمد، حتی برای یک بار یکی از اطرافیان متعددی که رییس‌جمهور دارد، احوالی از ما نپرسید تا حداقل بدانم کارم درست بوده یا نه اما اکنون می‌گویم نه.»

افتخاری همچنین به «خبر» گفت: قبل از رفتن از کشور حتما نامه‌ای به رییس‌جمهور و تیم فرهنگی دولت می‌نویسد و گلایه‌هایش را با ایشان مطرح می‌کند.

او به برخی از مفاد این نامه اشاره کرد و گفت: «در این نامه خطاب به رییس‌جمهور خواهم نوشت که شما حتما در جریان آن چه برای من پیش آمد قرار گرفته‌اید، اما هیچ واکنشی نشان ندادید.»

افتخاری تاکید کرد: برای ایشان می‌نویسم که «شاید شما ما را یکی از حواشی دانستید که به موضوعاتی که پیش آمد توجه نکردید. بر این اساس با چند دهه فعالیت در زمینه حفظ و گسترش موسیقی اصیل و عرفانی ایرانی، به قدری این ماجراها آزارم داد که برای رهایی از آن، کشورم را ترک می‌کنم.»

اوگفت: «در این نامه از رییس‌جمهور می‌پرسم چطور حتی یکی از دوستان شما هم فرصت نکرد حالی از اینجانب، به عنوان کسی که سال‌ها برای موسیقی اصیل این کشور زحمت کشیده، بپرسد؟ حال آنکه من تنها به خاطر سوء‌تفاهم‌های ایجاد شده از دیدار با شما تحت فشار قرار گرفتم.» افتخاری تاکید کرد که در این نامه از  احمدی‌نژاد می‌خواهد که به جای او خودش جواب‌گوی مردم باشد.

این هنرمند مطرح موسیقی کشور البته برخی از این نوع رفتارها را تلاش برای حذف خود از عرصه موسیقی تعبیر کرد و خطاب به کسانی که چنین میلی دارند، گفت که به زودی با سفر به فرانسه، به خواسته‌های‌شان می‌رسند.

«به خاطر این مسائل که افسردگی مفرطی برایم داشته قصد دارم از ایران بروم و در فرانسه زندگی کنم.»
 
او با اعلام این مطلب، تاکید کرد که کارهای سفرش را هم انجام داده و مراحل مربوط به خروج را سپری کرده است. 

این هنرمند اصفهانی در برابر اصرار خبرنگار مبنی‌بر صبر و تامل در انجام این تصمیم گفت: «اگر خودم هم بخواهم باید شرایط به نفع خانواده‌ام تغییر کند تا بتوانیم بمانیم و ادامه بدهیم.»

افتخاری در پاسخ به اینکه اگر فضا و شرایط به نوعی مناسب شود و مسئولان نیز در رفتار خود تجدیدنظر کنند، قید رفتن به خارج از کشور را می‌زنید، قدری مکث کرد و با ناامیدی گفت: «بعید می‌دانم اما باید دید چه پیش می‌آید.»

این هنرمند عرصه موسیقی از رییس سازمان صدا و سیما هم گله کرد و گفت: «در طی سی سال گذشته به قدری آثار مرا بدون اجازه‌ام پخش کرده‌اند که بی‌حساب است، اما دریغ از اندکی مهر و محبت.»

او خطاب به ضرغامی گفت: «اگر قصدی به جز خدمت به مردم کشورم داشتم، اکنون به خاطر پخش صد‌ها اثرم باید میلیاردها تومان ازآن سازمان مطالبه می‌کردم، اما چون به قصد خدمت و تلطیف روح وروان هموطنانم آثارم را خوانده‌ام، نه تنها درخواستی از سازمان صداوسیما نکردم، بلکه همیشه هم با این عزیزان نهایت همکاری را داشته‌ام. اما گمان نمی‌کردم ایشان هم تا این حد بی‌مهر باشند و توجهی به هنرمندان نداشته باشند و دستمزد سال‌ها همکاری مرا به این نحو وبا کم لطفی فراوان ندهند.»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
1
1
در کل يعني اينکه بالاخره زندگي خرج داره و آقايون... . مسئولان به اين جمله ايشان که «بعید می‌دانم اما باید دید چه پیش می‌آید.»
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۳:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
0
0
اگر زدست بلا بر فلک رود بدخوی زدست خوی بد خویش در بلا باشد...
ناشناس
|
Switzerland
|
۰۴:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
4
4
می‌خواهد هم از اخور بخورد هم توبره... آقای علیرضا افتخاری.. این‌گونه آدم‌ها دیگه ته خطند ..یک راه فقط برای بازگشت داری اینکه با صدای بلند ... اعتراف کنید و مسئولیت آن‌را بپذیرید... و تمام قد از پیشگاه ملت ایران ... !
ناشناس
|
Japan
|
۰۴:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
2
3
آقای افتخاری
تو کسی را ... که جوانان ما را .... مگر نخواندی رنجنامه حمزه کرمی معاون سیاسی رفسنجانی ... . اینها که معاون رفسنجانی را ...چه کردند؟
حال برو فرانسه ببین انجا وجدانت راحت می‌شود؟؟؟؟
ناشناس
|
Canada
|
۰۴:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
3
4
سزای ...(....مالی‌) جزٔ این نیست. درود بر ملت آگاه ایران.
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
0
3
ضرغامی را دوست ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
0
5
آقای افتخاری از آن اتفاق درس نگرفته‌اند و باز هم درخواست از رئیس‌جمهور برای برگردانیدن آب به جوی نموده‌اند. اصلا مشکل ماجرای اول هم همینجاست. چرا می‌خواهند آن را تجدید یا تشدید کنند؟
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
1
5
هر كه با خلق خدا در افتاد ور افتاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
0
0
khab bekhair
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
0
1
شما آفتابي ها هم خيلي باحاليد. هرچه نظر که موافق طبع تان است را نشان مي دهيد. خوش به حالتان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
3
3
اگر واقعا رنجيده اي چرا نامه نگاري، برو و به استاد شجريان بپوند تا بلكه از ياد ما برود كه چه كردي !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
0
5
این است قدرت معنوی ملت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۴
3
3
آقای افتخاری تا قبل از این مسائل من از طرفداران شما بودم ولی حالا... از شما خواهش می‌کنم از کار خود اظهار ندامت کنید و به آغوش ملت بازگردید هنوز فرصت باقیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۴
3
4
آقای افتخاری شما که مزد حضور در این جلسه و به آغوش گرفتن رئیس جمهورت را گرفتی مثل زمان‌های قدیم که آواز خوان‌های و مطربان...الان چرا پشیمانی؟ معلومه خیلی از قافله عقبی آخه کی ... حیف اون سبیل‌هات نبود مرد باش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۴
1
3
خوب آقای افتخاری باید بیشتر دقت کنند که یک ... را در آغوش بگیرند! که ..............................................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۴
0
3
آقای افتخاری عزیز! وقتی نون رو ... باید منتظر تبعاتش هم باشی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۴
1
3
پس از این میفهمی که این مردم هستند که تو را افتخاری کردند نه آغوش گرفتن و بوسیدن ...
ناشناس
|
India
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۵
2
4
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۶
1
1
البته آفتاب نیوز مثل سگ دروغ می گوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۶
1
1
هنر مندان هميشه با مردمند دير يا زود دارد سوخت و سوز ندارد.
آفرين بر افتخاري عزيز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۷
0
3
خود کرده را تدبیر نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
1
3
شما الان یک شهروند عادی هستید و حضور یا عدم حضور شما فرقی به حال ملت ایران ندارد. سفر به خیر !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
0
2
چرا عاقل کند کاری که باز آید به کنعان غم مخور !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
1
7
ظاهرا آقای اقتخاری از کار خود پشیمان نیست، چون هنوز هم از آقای رئیس‌جمهور برای حل مسئله کمک می‌خواهد. البته طفلی هنرمندان این مملکت که این دولت مرد هر دو مدل آنها را آزار می‌دهد و طفلک‌تر ما مردم هستیم که همه چیزمان را از جمله هنر و هنرمندانمان را هم داریم از دست می‌دهیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
1
4
وقتی با یک رئیس ... دیدار کنی بیشتر از این نباید توقعه داشته باشی.
آقای افتخاری اوایل دهه 70 با چند اثر خود، دل ما رو گرم کردی که گفتیم شجریان دومی داره میاد، اما در ادامه اینگونه نبود به هنرمند صدا و سما تبدیل شدید.حالا هم که با ... روبوسی میکنی!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
0
2
جناب افتخاری کار برای رضای خدا نیاز به احوالپرسی نماینده رئیس جمهور ندارد !!! مگر اینکه برای رضای .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
0
1
فکر میکنی در فرانسه برایت فرش قرمز پهن کرده اند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
2
1
سلام عزیزان. سلام دوستان. سلام ایرانیان. ایران و ایرانی را دوست بدارید. حتی اگر مخالف شما می اندیشند. مبارزه را از گاندی و ماندلا بیاموزید. باور کنید که از محبت خارها گل می شود.
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۹
0
3
چقدر برای خودش نوشابه باز میکند بابا فکر کی هستی برو هرچه قدر دلت خواست در آعوشش بگیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۰
0
3
من شما و صدای شما را دوست داشتم اما حالا نه من شما را دوست دارم و نه دختر کوچکم هرگز گمان نمی‌کردم قیمت ... کاری کردید که ....
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۱
0
2
!..ترا چه به سياست و حمايت کردن و بوسيدن؟...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۲
2
2
ادعای آزادی بيانتون رو همه ديدند! با يک هنرمند بزرگ به خاطر يک ادب نشون دادن كه شما بی‌ادب‌ها باهاش مخالف بوديد چه كرديد؟
جرات داری نمايش بده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۹
0
0
سياستمداران احساس ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۲
0
1
من صحنه ی ارتباط جناب احمدی و جناب افتخاری رو دیدم.این آقای افتخاری بود که سریعا به خاطر ادب سرشار و ارادتی که به احمدی عزیز داره سریعا به سمت احمدی رفت ولی شما چیزهای دیگری نوشته‌اید. شما دروغ گو هستید. با این دروغها دل جناب افتخاری را به درد می آورید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۲
0
1
من صحنه ی ارتباط جناب احمدی و جناب افتخاری رو دیدم.این آقای افتخاری بود که سریعا به خاطر ادب سرشار و ارادتی که به احمدی عزیز داره سریعا به سمت احمدی رفت ولی شما چیزهای دیگری نوشته اید. شما دروغ گو هستید. با این دروغها دل جناب افتخاری را به درد می آورید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۴
0
0
متن خوبی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۴
0
0
نمی دانم چکار دارین میکنین با این مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۱
1
2
استادکارت درست نبودولی جیکارکنیم که شمااستاد دل مایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
0
0
سلام آقای افتخاری دمت گرم من خیلی دوستت دارم ازنوشته های بی ادبان ناراحت نشو تو عزیز ایرانی مردم دوستت دارن بخاطر چند حرف بی ارزش نرو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۹
0
0
خب حالا مگه چی شده
.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
0
0
زنده باد افتخاری که مثل شجریان خودش را به دو روز دنیا نفروخت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین