کد خبر: ۱۰۶۴۴۹
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۷
مقام معظم رهبری، در دیدار جمعی از شعرا و اهالی فرهنگ و ادب:
ارتقای شعر در کشور زمینه‌ساز بروز و تأمین دیگر هنرها است
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در شب میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی (ع) جمعی از شعرای پیشکسوت و جوان و اهالی فرهنگ و ادب، میهمان مقام معظم رهبری بودند. 

در این دیدار 30 نفر از شاعران سروده های خود را با مضامین دینی، اجتماعی، حماسی و اخلاقی قرائت کردند. 

به گزارش آفتاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حرکت کاملاً رو به رشد و در حال کمال «دوره جدید شعر در ایران»، خاطرنشان کردند: شعر امروز در کشور ما از لحاظ «زبان و تخیل، قوی» و دارای نگاه روشن به مرزهای دور، و دقت ریزبین در امور جاری زندگی است، به همین دلیل سبک جدیدی از لحاظ زبان، مضمون و محتوا در حال ظهور و بروز است که در آینده ابعاد آن بهتر شناخته خواهد شد. 

ایشان، گرایش شعرای ورزیده و قدیمی به سبک جدید شعر امروز را یادآور شدند و افزودند: این سبک جدید روز به‌روز تکامل و رشد پیدا می‌کند و خوشحالیم که شعرای برجسته و خوبی در این حرکت شعری در حال هنرنمایی هستند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار چند موضوع را یادآوری و بر آن تأکید کردند. 

ایشان با اشاره به ضرورت اهتمام ویژه به شعر در بین هنرهای موجود و معاصر خاطرنشان کردند: کشور ما با داشتن سوابق تاریخی کهن و برخورداری از میراث متراکم و باارزش شعری، از جمله کشورهای درجه اول در این زمینه محسوب می‌شود. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رشد و ارتقای شعر در کشور را زمینه‌ساز بروز و تأمین دیگر هنرها دانستند و افزودند: ایران از استعداد ریشه‌ای و توانایی پیشرفت در عرصه هنر برجسته شعر برخوردار است و هرچه در این زمینه فکر، طراحی، مدیریت، مطالعه و پژوهش شود با توجه به این استعداد فراوان، زیاد نیست. 

ایشان با اشاره به ضرورت ایجاد انجمن های ادبی خاطرنشان کردند: انجمن ادبی یعنی گردهم آمدن تعدادی از علاقمندان، که با انگیزه شعر دور هم جمع می‌شوند و این، مستلزم حمایت دولت یا سازمانی نیست همچنانکه در دورانی، بهترین شعرای ایران در انجمن‌های ادبی مشهد که در خانه‌های اساتید شعر تشکیل می‌شد، رشد پیدا کردند و وارد جامعه شدند. 

مقام معظم رهبری با تشبیه انجمن ادبی به گلخانه‌ای که زمینه پرورش گل را فراهم می‌کند خاطرنشان کردند: در انجمن ادبی شاعران جوان در کنار اساتید پیشکسوت، نقطه ضعف‌های خود را برطرف می‌کنند و در این صورت هر روز شعر آنان پخته تر و کمال یافته‌تر می‌شود.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر ضرورت حمایت از شعر و انجمن‌های ادبی از سوی وزارت ارشاد، حوزه هنری و شاعران پیشکسوت تأکید کردند. 

استفاده از طبع شعر در راهی که خداوند متعال رضایت دارد دومین موضوعی بود که حضرت آیت‌الله خامنه ای در این دیدار بیان کردند. 

ایشان افزودند: طبع شعر و شاعری عطیه بزرگ الهی و نعمت برجسته خداوند است و قابل مقایسه با نعمت‌های ظاهری نیست لذا شایسته است شاعر این قریحه و استعداد را در جایی که خداوند متعال توقع دارد به‌کار بگیرد. 

مقام معظم رهبری در تشریح این موضوع با اشاره به روح لطیف شاعران خاطرنشان کردند: استفاده از شعر در راه احساسات و عواطف انسانی اجتناب‌ناپذیر است اما علاوه بر مضامین دینی باید سهمی هم برای جامعه و مهمترین مسائل انقلاب و کشور قرار داد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره‌ای گذرا و سریع بر تاریخ 1400 ساله بعد از ورود اسلام و آمد و رفت حکومت‌ها و احوال اجتماعی و سیاسی ایران خاطرنشان کردند: کشور ما در تمام این مدت، حادثه‌ای به عظمت حادثه انقلاب اسلامی به خود ندیده و هیچ‌گاه ملت ایران نتوانسته مثل امروز همه حصارهای گوناگون و مصنوعیِ کشیده شده به دور یک ملت را بشکند و قد بکشد و سربلند راه رشد و تعالی را در پیش بگیرد. 

مقام معظم رهبری در همین زمینه افزودند: هوشیاری، شجاعت و دلاوری مردم ایران در ورود به میدان‌های سیاسی و نظامی و رشد اجتماعی ملت پس از انقلاب اسلامی در هیچ کجای تاریخ ایران نظیر ندارد. 

ایشان تصویر این زمانه را وظیفه هنر و شعر دانستند و خاطرنشان کردند: انقلاب اسلامی زمینه خوبی برای رشد فرهنگ، اندیشه و هنر است و هنر هم می‌تواند با تصویرگری، مستحکم، متین و مفید، بر غنای زمانه بیفزاید و ارزش و محتوای آن را افزایش دهد. 

رعایت عفاف در بیان عواطف موضوع دیگری بود که در این دیدار به آن اشاره شد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شعرا توصیه کردند: در بیان مسائل دل و عواطف حدود را نگه دارند و حالت عفاف و حجاب را در شعر حفظ کنند. 

مقام معظم رهبری همچنین با اشاره به شعرهایی که در آن نشانه اضطراب و حیرت دیده می‌شود خاطرنشان کردند: وجود این دغدغه در شعر برخی جوانان مقدس است اما باید با تقویت مبانی فکری و معرفتی این حیرت و اضطراب را از بین برد. 

ایشان به ضرورت بیان واضح‌تر مطالب در شعر شعرا خصوصاً پیشکسوتان این عرصه اشاره کردند و افزودند: نباید شعر، به‌گونه‌ای باشد که حتی انسان‌های مأنوس با شعر نتوانند آن را بفهمند و مخاطب در حیرت فرو برود چرا که این نقص شعر محسوب می‌شود. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این جلسه را لذت بخش توصیف کردند و از همه شعرا و برگزار کنندگان جلسه تشکر و قدردانی کردند. 

مطلع این دیدار 4 ساعته، گفت‌وگوی دوستانه شاعران با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود. 

پس از این گفت‌و گوی صمیمانه، حاضران نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت مقام معظم رهبری اقامه و روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.

در این جلسه که برخی شاعران نامی کشور از جمله حمید سبزواری، ساعد باقری و مشفق‌کاشانی غائب بودند، یکی از شاعران قبل از قرائت غزل خود خطاب به مقام معظم رهبری گفت: «با وجودی که برخی علاقه دارند دوری از شما و نیامدن به این جلسه را به نوعی دوری از نظام عنوان کنند اما اینطور نیست و بسیاری از شاعران بزرگ کشور هر جا که باشند رابطه و علاقه خود را با شما حفظ کرده و می‌کنند و خوب می‌دانند، منش شما به گونه‌ای است که شاعران و هنرمندان را از دامان خود دور نمی‌کنید.» 

مقام معظم رهبری با تایید سخنان این شاعر، و خواندن این مصرع شعر «از این طرف که منم راه کاروان باز است1» گفتند: دقیقا همین طور است. و بعد در پاسخ به ادامه سخنان این شاعر مبنی بر اینکه دوری برخی شاعران از این مجالس را به معنی بی‌مهری قلمداد نکنید، به مزاح افزودند: این همان دوری و دوستی است...

این شاعر در ادامه این نکته را هم اضافه کرد که انشاء‌الله آنها که می‌خواهند برخی از شاعران نباشند، نباشند!

اشاره این شاعر مشهور به وجود جریانی است که در صدد مرزبندی میان شاعران انقلاب و حذف برخی شاعران محبوب کشور از فضای ادبی کشور به علت ابراز مواضع شخصی در برخی مسائل سیاسی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین