کد خبر: ۱۰۶۵۸۹
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۲
دانشجو، وزیر علوم:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: جذب اساتید از طریق هیأت مركزی جذب، یكی از گام‌های اساسی برای اصلاح روند جذب اساتید در دانشگاه‌ها است و متون نیز به‌ویژه در علوم انسانی در حال بازنگری است و به تدریج تعدادی از واحدهای درسی از رشته‌های مهم علوم انسانی براساس مبانی اسلامی تغییر محتوی پیدا خواهند كرد.

وزیر علوم از ابلاغ آئین‌نامه انتقال دانشجویان در مهرماه، آغاز برگزاری آزمون پذیرش متمركز دكترا در بهمن ماه سال جاری و تغییر محتوای برخی دروس علوم انسانی دانشگاه‌ها خبر داد.

نشست مشترك دانشجویان عضو تشكل‌های اسلامی دانشجویی با وزیر علوم برگزارشد و دانشجویان و وزیر علوم دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مختلف دانشگاه‌ها و آموزش عالی با یكدیگر در میان گذاشتند.

در آغاز این نشست نمایندگان تشكل‌های اسلامی دانشجویی سوالات و نظرات خود را با كامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در میان گذاشتند و سپس وی به سوالات دانشجویان پاسخ و دیدگاه‌های خود را بیان كرد.

دانشجو با بیان اینكه ماموریت دانشگاه‌ها تربیت انسان‌هایی منطبق با معیارهای اسلامی است، گفت: باید بستر و شرایط برای انجام بهینه ماموریت دانشگاه‌ها فراهم شود و دانشجویان ارزشی می‌توانند در ایجاد این بسترها و فضاها برای تقویت ارزش‌های معنوی در دانشگاه‌ها موثر باشند.

وی اساتید و متون درسی را از اركان اسلامی شدن دانشگاه‌ها دانست و در پاسخ به گلایه دانشجویان از نحوه پذیرش اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های متفاوت و اعمال سلایق سیاسی در گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها به جای مسایل علمی و عقیدتی، افزود: جذب اساتید از طریق هیات مركزی جذب، یكی از گام‌های اساسی برای اصلاح روند جذب اساتید در دانشگاه‌ها است و متون نیز بویژه در علوم انسانی در حال بازنگری است و به تدریج تعدادی از واحدهای درسی از رشته‌های مهم علوم انسانی براساس مبانی اسلامی تغییر محتوی پیدا خواهند كرد.

وزیر علوم درادامه در پاسخ به ابراز نگرانی‌های تعدادی از نمایندگان تشكل‌های دانشجویی در خصوص نحوه پذیرش دانشجویان دكتری در دانشگاه‌های كشور و اعمال بی‌عدالتی و نظرات سیاسی در گروه‌های آموزشی به جای مسایل علمی، پژوهشی و عقیدتی خاطرنشان كرد: برگزاری متمركز آزمون پذیرش دانشجویان دكتری از دیگر اقدامات مهمی است كه برای افزایش عدالت در آموزش عالی صورت می‌گیرد.

دانشجو همچنین افزود: شرایط برگزاری این آزمون كه بهمن ماه انجام می‌شود، در حال بررسی است و متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینكه آئین‌نامه انتقال دانشجویان نیز با هدف تسهیل فرآیند انتقال بویژه برای دانشجویان دختر آخرین مراحل تدوین را می‌گذراند، اظهار داشت: این آئین‌نامه به زودی ابلاغ و اعلام می‌شود و از مهرماه اجرایی خواهد شد.

وزیر علوم با انتقاد از برخی دانشگاه‌ها كه فارغ‌التحصیلی دانشجویان دكتری را منوط به چاپ مقاله در مجلات نمایه ISI می‌كنند، گفت: به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است كه انتشار مقاله در مجلات معتبر علمی و پژوهشی داخلی و یا خارجی برای این امر كافی است.

دانشجو در بخش دیگری از سخنان خود با تحسین آرمان‌خواهی موجود در قشر دانشجو، تصریح كرد: آرمان‌خواهی روحیه‌ای خوب و منطبق با فرهنگ انتظار است كه برای حاكم كردن ارزش‌های اسلامی، معنوی و انسانی در جامعه كاربرد دارد، لكن روحیه آرمان‌خواهی با روحیه طلب‌كاری متفاوت است، روحیه آرمان‌خواهی باعث ایجاد نشاط و شادابی در جامعه و تلاش و حركت به سمت آن آرمان‌های متعالی می‌شود، در حالیكه روحیه طلب‌كاری باعث سرخوردگی، ناامیدی پرخاشگری و ایستایی می‌شود.

وی در همین زمینه ادامه داد: به عبارتی دیگر فرد آرمان‌خواه كمک می‌كند و راه‌حل ارائه می‌دهد و همكاری می‌كند و امید می‌آفریند تا به سمت آرمان‌ها حركت كنند در حالی‌كه فرد طلب‌كار می‌ایستد و انتظار دارد بقیه كارها را درست كنند و وظیفه خود را فقط مطالبه توام با پرخاش می‌داند.

دانشجو در ادامه با اشاره به فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دانشجویان، اردوهای جهادی را از فعالیت‌های اساسی دانشجویی دانست و گفت: اردوهای جهادی در سال‌های اخیر رشد خوبی كرده و باید مورد حمایت قرار گیرد، چرا كه حضور در مناطق محروم و تلاش برای حل مشكلات مردم این مناطق، عرصه مهمی است كه در آن نظریه و عمل به هم نزدیك می‌شود.

قدردانی از وزارت علوم به علت اقدامات صورت گرفته در جذب اساتید، افزایش دوره‌های تحصیلات تكمیلی، تغییر در نحوه پذیرش دانشجویان دكتری، مبارزه با سكولاریسم و تاسیس معاونت فرهنگی مستقل در دانشگاه‌ها،همچنین درخواست نظارت بر موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، ضرورت حمایت از پژوهش‌كدهای دانشجویی و درخواست برنامه‌ریزی وزارت علوم برای تقویت اردوهای راهیان نور از نكات مطرح شده توسط نماینده یكی از تشكل‌های دانشجویی در این نشست بود.

دانشجویان در این دیدار صمیمی با اشاره به غلبه گفتمان عدالت‌محوری در جامعه، خواهان تعمیق این گفتمان در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی شده و بر ضرورت تقویت رشته‌های دانشگاهی میان‌رشته‌ای و تحول در علوم انسانی تاكید كردند و خواهان افزایش پذیرش دانشجویان متناسب با امكانات دانشگاه‌ها شدند.

همچنین یكی دیگر از نمایندگان تشكل‌های دانشجویی با اشاره به رونق اردوهای جهادی در سال‌های اخیر و اهمیت جهادگری و توسعه مناطق محروم در دیدگاه امام خمینی(ره) و مسئولان نظام خواهان حمایت جدی از این اردوها شد.

تعدادی از دانشجویان در این دیدار بر ضرورت مشورت و بهره‌گیری از نظرات نخبگان در تغییر مدیریت دانشگاه‌ها تاكید كردند و ضمن اشاره به اهمیت و ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه خواستار اقدامات بیشتری برای توسعه پژوهش‌های كاربردی شدند

بنابراین گزارش، حل مشكلات كشور با استفاده حداكثری از پتانسیل‌های موجود در دانشگاه‌ها و توانایی‌های دانشجویان از دیگر درخواست‌های دانشجویان بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین