کد خبر: ۱۰۶۷۲۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۱
در مراسم افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاه علم و صنعت
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: کامران دانشجو  در مراسم افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه تربیت شدگان دانشگاه باید کرامت را حفظ کنند، گفت: باید نیروسازی در دانشگاه به ترتیبی صورت گیرد تا افرادی که در دانشگاه تربیت می‌شوند بتوانند کرامت را حفظ کنند.

ساختمان سازی، تجهیز کردن دانشگاه و ... همگی خوب است البته منوط بر اینکه دانشگاه اصلاح شود و آدم‌سازی در آن اتفاق بیافتد؛ چون به دنبال تعالی بشریت هستیم. اگر این اتفاق نیافتد چنانکه همه بودجه ایران را نیز در دانشگاهها هزینه کنیم هیچ ارزشی ندارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که دانشگاه‌ها باید برای نظام کادرسازی کنند، افزود: در صورتی که فضای دانشگاه در اختیار چپاول‌گران شرق و غرب قرار گیرد آنها فضای اسلامی دانشگاه را به فضای لیبرال دموکراسی مدنظر خود تبدیل می‌کنند و شاخص‌ها و ارزش‌های دانشگاه و تعریف توسعه و پیشرفت را بر اساس همان چیزی که خود می‌خواهند قرار می‌دهند.

دانشجو با اشاره به پاره‌ای از چالش‌هایی که با عبارت "اگر دانشگاهی وجود داشته که ..." بیان می‌کرد، گفت: اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در آن متدینین، فرهنگ انتظار و فرهنگ بسیج مورد تمسخر قرار گیرد، اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که صدای اذان ظهر در آن بلند نشود به بهانه اینکه به کلاس‌های درس آسیبی نرساند، اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که روحانی نتواند در آن وارد شود، اگر دانشگاهی باشد که نه تنها مسجد بلکه یک نمازخانه نیز نداشته باشد که بتوان نماز جماعت را اقامه کرد و ... . اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که نه تنها در تمام ماه محرم و صفر بلکه در تمام طول سال کوچک‌ترین مراسم مذهبی نیز در آن برگزار نشود و به جایش در چهارشنبه آخر سال گفته شود که اشکال ندارد برقصید و پایکوبی کنید ... اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در یک اردوی دانشجویی ماشین را نگه می‌‌دارند و به دانشجویان می‌گویند "حالا می‌توانید بروید پایین و شروع کنید" و سپس آهنگ مبتذل می‌گذارند و مراسم آنچنانی برگزار می‌کنند، در یک کلام می‌گویم خوب است چنین دانشگاهی اصلا وجود نداشته باشد چون اگر این دانشگاه وجود داشته باشد مردم ایران، دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آن را با خاک یکسان می‌کنند. مردم بدانند که خدایی ناکرده اگر چنین دانشگاهی وجود داشته باشد و بخواهد در آن مسیرها گام بردارد و عده‌ای نیز خود را پشت تصویری پنهان کنند نمی‌توان در چنین دانشگاهی آدم پرورش داد.

وی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی‌بر اینکه "دشمن دانشجویان را در دایره قرمز قرار داده و مشخص کرده‌اند" گفت: مقام معظم رهبری فرمودند دانشگاه آماج توطئه‌های دشمن است. نباید این واقعیت را دست کم بگیریم. لذا معلمان نسبت به هشدارهای رهبری معظم انقلاب وظیفه‌ای دارند یعنی نمی توانند وظیفه خود را به حضور صرف در کلاس درس دادن بسنده کنند. مگر می‌شود ماه محرم برسد و استادی بدون گفتن یا اباعبدالله سر کلاس حاضر شود. وقتی می‌گوییم دغدغه دین داریم نمی‌توانیم علم و دین را از هم جدا بدانیم.

وی در اشاره به چالش‌هایی که درباره دانشگاهی که تحت عنوان "اگر چنین دانشگاهی وجود داشته باشد...." مطرح می‌کرد، گفت: اگر چنین دانشگاهی وجود داشته باشد و خدای ناکرده خیلی از این برنامه‌ها که مخالف فضای دینی و دانشگاهی ماست اتفاق بیافتد مطمئناً برای لغزاندن و منحرف کردن دانشگاه است. برای بی‌خیال کردن دانشجو است. آن وقت آیا اساتید ما می‌توانند بنشینند و مشاهده کنند که دانشجوی ما نسبت به سرنوشت انقلاب و مصالح کشور بی‌خیال شود؟ آنان که ولایت‌مدار هستند باید در این مسیر حرکت کنند. ولایت‌مداری فقط به نظر و زبان نیست بلکه باید در مسیرش حرکت کرد. خیلی‌ها در صحنه نظر و به زبان ولایت‌مدار بودند اما وقتی حضرت آقا فرمودند دیگر بس است، حقیقت دیگری را شاهد بودیم.

وزیر علوم با بیان اینکه معلمان دانشگاه‌ها قائل به تعلیم توام با تربیت و علم توام با دین هستند، گفت: اساتید دانشگاه‌ها در یکسال گذشته نشان دادند که علیرغم نقشه‌های زیاد دشمنان اما پوزه دشمن را به خاک مالیدند و در کنار مردم هوشیاری خود را نشان دادند. ما عهد بسته‌ایم در دانشگاه هایمان در مسیر ولایت حرکت کنیم یعنی وقتی حضرت آقا فرمایشی را مطرح کردند و صددرصد مخالف نظرمان بود سمعاً و طاعتاً در عمل بپذیریم.

دانشجو با انتقاد از افرادی که تصمیمات وزیر علوم برای تغییر روسای دانشگاه ها را سیاسی می دانند گفت: این چه بازی است درآورده اند. 150 موسسه وابسته به وزارت علوم فعال است. در طول یک‌سالی که در وزارت علوم آمده ام، 23 تغییر در روسای دانشگاه‌ها صورت گرفته است اما می گویند این تغییرات فقط در دو ماه اخیر انجام شده است، با انصاف‌ها مگر قرار بود تغییرات را وسط سال انجام دهم.

وزیر علوم با اشاره به وضعیت تغییر روسای دانشگاه‌ها در دوران وزرای پیشین علوم گفت: همه وزرای گذشته زحمت کشیده‌اند اما نام وزیری را نمی‌خواهم ببرم که وقتی آمد ظرف کمتر از 6 ماه 90 درصد روسای دانشگاه ها از جمله رئیس دانشگاه علم و صنعت که فقط 25 روز از حکم ریاستش می گذشت، تغییر داد. چرا آن زمان کسی نمی‌گفت این تغییرات بر اساس کار کارشناسی صورت نگرفته است.

وی تغییرات صورت گرفته در روسای دانشگاه‌ها را حاصل 1500 نفر ساعت کارکارشناسی دانست و گفت: چگونه ادعا می‌کنند این تغییرات سیاسی است. دولت که همان دولت است. اصلاً تغییر روسای دانشگاه‌ها که جار و جنجال ندارد ضمن اینکه این تغییرات با استفاده از اختیارات وزیر صورت گرفته است. یادآور می‌شوم که از این حق خود برای تغییر رؤسای دانشگاه‌ها نسبت به بقیه وزرا کمتر استفاده کردم.

گفتنی است که در طی سال‌های اخیر بسیاری از دانشجویان به‌دلیل انتقاد از مسئولان و فعالیت‌های سیاسی در دانشگا‌ه‌ها به کمیته انضباطی احضار شده‌اند و از تحصیل محروم شده‌‌اند.

همچنین بسیاری از اساتید دگراندیش نیز طی سال‌های اخیر اخراج و یا بازنشته شده‌اند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
MALAYSIA
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۷
0
0
احسنت!!!!
این مخلص پیام ...بر ایران است که به صورت موجز و کوتاه بیان شده!
...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۷
0
0
اگر فرهنگ بسیجی یعنی اینکه مثل کامران دانشجو ... باشند و از هفت مقاله علمی‌اش دوتایش ... باشد، از این فرهنگ .... اگر فرهنگ بسیجی یعنی اینکه همانند کامران دانشجو ...

امیدوارم به زودی ... آزادانه بتوانیم در مورد ... حقوق کامران دانشجو که ... جامعه دانشگاهی ایران است از وی سوال کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین