کد خبر: ۱۰۶۸۵۱
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۳۸۹ - ۲۲:۳۰
مقام معظم رهبری، در دیدار اعضای هیأت دولت
دولت نباید برنامه‌ای را که تهیه کرده «غیرقابل نقد و تغییر» بداند
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محمود احمدی‌نژاد به همراه اعضای هیأت دولت، ساعتی پیش با مقام معظم رهبری دیدار کردند.

احمدی‌نژاد و اعضای هیأت دولت امروز دوشنبه در نوزدهمین روز از ماه مبارک رمضان و آخرین روز از هفته دولت و همزمان با سالگرد انفجار دفتر نخست‌وزیری و شهادت رجایی و باهنر با مقام معظم رهبری دیدار کردند. 

به گزارش آفتاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عصر امروز در دیدار محمود احمدی‌نژاد و هیأت دولت، حفظ جهت‌گیری‌های اساسی دولت همچون پای‌بندی به ارزش‌ها – عدالت‌طلبی – ساده‌زیستی – دوری از اشرافی‌گری – تلاش و خدمت بی‌وقفه و استکبارستیزی را ضروری خواندند و تأکید کردند: تسهیل زندگی مردم و توجه به سند چشم‌انداز در جهت‌گیرهای دولت مورد اهتمام بیشتر قرار گیرد. 

مقام معظم رهبری در این دیدار که به مناسبت هفته دولت و سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر (رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر سال‌های اول انقلاب) صورت گرفت این دو شهید گرانقدر را مظهر کار و تلاش مومنانه و پای‌بندی بی‌اغماض به اصول و ارزش‌ها دانستند و خاطر نشان کردند: ماندگار شدن یاد این چهره‌های نورانی، نشانه تشکر خداوند از بندگان مخلصی است که با همه وجود برای اسلام کار و تلاش می‌کنند و ارزش‌های اسلامی – انقلابی را در کارهای خود متبلور می‌سازند. 

ایشان با اشاره به حوادث سال 1388، افزودند: این فتنه، ضربه سختی به روند کار و پیشرفت کشور وارد کرد و به دشمن روحیه داد اما ملت و دولت با اعتماد و ایمان و ایستادگی، کارها را پیش بردند و به لطف خداوند، توفیقات خوبی نصیب دولت شد که این مسأله نیز، نمودی از پای‌بندی به جهت‌گیری‌های شهیدان رجایی و باهنر به شمار می‌رود. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، احساس افتخار و سربلندی از پای‌بندی به شعارهای انقلاب را رمز توفیقات دولت خواندند و به احمدی‌نژاد و هیأت دولت خاطرنشان کردند: مردم نیز به خاطر شعارهایی مانند عدالت‌طلبی – پای‌بندی به دین و استکبار‌ستیزی به شما اقبال کرده‌اند و تلاش کنید که این جهت‌گیری‌ها را با شدت و جدیت حفظ کنید. 

مقام معظم رهبری در بیان جهت‌گیری‌های ضروری در فعالیت‌های دولت به «آسان کردن زندگی برای مردم» اشاره کردند و افزودند: این سرفصل مهم باید مورد توجه کامل قرار داشته باشد تا ابعاد مختلف زندگی مردم، از تسهیل و راحتی و امنیت برخوردار باشد. 

ایشان سند چشم انداز را یکی دیگر از جهت‌گیری‌های لازم دولت دانستند و افزودند: سند چشم‌انداز، نقشه راه 20 ساله کشور است که با دقت و با توجه به واقعیات تنظیم شده و باید در همه شرایط مورد توجه کامل باشد. 

مقام معظم رهبری با اشاره به گذشت 5 سال از آغاز اجرای این سند راهبردی افزودند: باید مسیری را که در این مدت پیموده شده مورد بررسی جدی قرار دهیم و به‌گونه‌ای عمل کنیم که متناسب با دوره‌های مختلف زمانی، اهداف سند چشم‌انداز محقق شود. 

ایشان خاطرنشان کردند: اگر بی‌توجه به این سند بسیار مهم، 10 سال جلو برویم طبعاً در مدت باقی‌مانده امکان تحقق اهداف چشم‌انداز، دیگر وجود نخواهد داشت بنابراین باید دولت افرادی را مأمور کند که عاقلانه با تدبیر و تدبر، به این سؤال اساسی پاسخ دهند که آیا پیشرفت در سند چشم‌انداز متناسب با زمان طی شده بوده است یا نه؟ 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توجه به شعار دهه چهارم انقلاب اسلامی یعنی پیشرفت و عدالت را از دیگر جهت‌گیری‌های ضروری دولت خواندند و افزودند: در 2 سالی که از آغاز دهه چهارم می‌گذرد کارهای خوبی در جهت پیشرفت انجام شده است اما برای قضاوت درباره «تحقق عدالت» باید معیارها و شاخص های روشنی را تدوین کرد تا سنجش تحقق شعار عدالت در بخش‌های مختلف اقتصادی – اجتماعی – آموزشی – فرهنگی و دیگر عرصه‌ها با توجه به شاخص‌ها امکان پذیر شود. 

مقام معظم رهبری برنامه‌های 5 ساله را نیز از جهت‌گیری‌های مهم کشور دانستند و با اشاره به بررسی برنامه 5ساله پنجم در مجلس، ابراز امیدواری کردند با همکاری واقعی و انعطاف‌پذیر قوای مقننه و مجریه، این برنامه به خوبی و با انسجام لازم تدوین و تصویب شود. 

ایشان پرهیز مجلس از تغییرات اساسی در برنامه 5 ساله ارائه شده دولت و خودداری مجلس از نگاه منطقه‌ای و بخشی به این برنامه را ضروری دانستند و افزودند: دولت نیز نباید برنامه‌ای را که تهیه کرده «غیرقابل نقد و تغییر» بداند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نکات خوبی که احمدی‌نژاد در این دیدار درباره کارهای اقتصادی دولت بیان کرد، پیگیری همه اجزا و فصول طرح تحول اقتصادی را توصیه کردند و افزودند: علاوه بر هدفمند کردن یارانه‌ها، بخش‌های دیگر این طرح درباره نظام بانکی – پول ملی و دیگر بخش‌ها نیز به طور جدی پیگیری و اجرا شود. 

مقام معظم رهبری توجه به شاخص‌های کلان را در مباحث اقتصادی مهم برشمردند و بر تلاش بیشتر برای تحقق نرخ رشد تولید پیش‌بینی شده در سند چشم‌انداز و نیز افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی تأکید کردند. 

ایشان اهتمام ویژه و مستمر دولت را به مسأله اشتغال خواستار شدند و ارتقای بهره‌وری را در رشد اقتصادی کشور مهم دانستند. 

مقام معظم رهبری تأمل و بررسی فعالیت‌های انجام شده برای اجرای سیاست‌های اصل 44 را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: روح اصل 44، «ورود سرمایه‌گذاری و مدیریت مردم و بخش خصوصی به عرصه اقتصادی» است و دولت باید ضمن توجه کامل به فلسفه وجودی این اصل، سیاست‌گذاری و نظارت و هدایت را همچنان در اختیار داشته باشد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ناتوانی بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری بزرگ در برخی بخش‌ها، خاطرنشان کردند: سیاست‌ها و اقدامات دولت باید به گونه‌ای باشد که بخش خصوصی قادر شود زیر بار سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیز برود. 

ایشان اجرای صحیح و کامل اصل 44 را، کاری میان‌مدت و بلند‌مدت خواندند و افزودند: اگر این کار انجام شود، گشایشی واقعی در اقتصاد کشور حاصل خواهد شد. 

مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان‌شان نکاتی را در باب مدیریت دولت بیان کردند. 

ایشان در همین زمینه با اشاره به جایگاه بسیار مهم هیأت وزیران در تعیین تکالیف قانونی مردم و مسئولان افزودند: همه وزیران در تصمیم‌های دولت مؤثر و شریک هستند بنابراین باید با برخورد فعال، پخته و کارشناسی شده در مباحث شرکت کنند تا مصوبات به‌طور صحیح، پرورش یابد و تصحیح و تکمیل شود. 

مقام معظم رهبری، کمک به هم‌افزایی دستگاه‌ها را از دیگر مسائل مدیریتی هیأت وزیران دانستند و با انتقاد از اقدام بعضی دستگاه‌ها در علنی کردن برخی اصطکاک‌های طبیعی دولتی در افکار عمومی تأکید کردند: اینگونه مسائل باید در جلسات هیأت وزیران حل‌و فصل شود و یا به حداقل برسد. 

ایشان پرهیز از کارهای موازی در عرصه‌های مختلف از جمله سیاست خارجی و نیز اعتماد به وزیران در چارچوب اختیارات و وظایف‌شان را از دیگر نکات مدیریتی هیأت دولت دانستند. 

مقام معظم رهبری با توصیه به هیأت وزیران برای انتقادپذیری بیشتر خاطرنشان کردند: البته در بسیاری از مسائل حق با دولت است اما اعضای دولت باید در همه احوال انتقادپذیری و سعه صدر را در خود نهادینه کنند. 

ایشان با ابراز خرسندی از توجه ویژه دولت به مسائل فرهنگی و افزایش بودجه این بخش، حساسیت درباره چگونگی جذب بودجه فرهنگی را ضروری برشمردند و افزودند: در تخصیص بودجه به کارهای فرهنگی، باید با توجه به اهداف و واقعیات، اولویت‌ها را تعیین کرد و سپس به استحکام محتوایی و هنری کار، توجه کامل داشت چرا که کارهای ویترینی و تشریفاتی در مسائل فرهنگی نه تنها فایده ندارد بلکه ضررهای مشخصی به همراه می‌آورد. 

ایشان تحرک دیپلماتیک دولت را انصافاً قابل تشکر دانستند اما خاطرنشان کردند: آنچه بیشتر از تحرک و رفت‌و آمد سیاسی باید مورد توجه قرار داشته باشد روح و جهت‌گیری و محتوای دیپلماسی است. 

مقام معظم رهبری، وزارت امور خارجه را مسئول هدایت منسجم و برنامه‌ریزی شده همه مسائلی دانستند که به نوعی با سیاست خارجی و روابط با دیگر کشورها مربوط می شود.
 
در این دیدار محمود احمدی نژاد گزارش مشروحی از تلا‌شها و خدمات دولت در بخش‌های مختلف ارائه کرد. 

وی ابتدا با اشاره به رویکردهای اساسی دولت‌های نهم و دهم گفت: گسترش روحیه کار و خدمت‌گأاری برای مردم، فروتنی در برابر مردم به‌ویژه محرومان، کار و تلاش بی‌وقفه و مضاعف، گسترش عدالت و نهادینه کردن آن، حرکت کردن در چارچوب آرمان‌های انقلاب و خط امام و رهبری، و حمایت از ارزش‌های اسلامی و انقلابی از رویکردهای اصلی دولت است که تمام برنامه‌ریزی‌ها براساس این جهت‌گیری‌ها بوده و خواهد بود. 

احمدی‌نژاد به تشریح برنامه‌های دولت برای گسترش عدالت پرداخت و گفت: 73 سفر استانی، توزیع سهام عدالت، توزیع تسهیلات بانکی در رده‌های پایین جامعه، توزیع عادلانه منابع دولتی، خرید نقدی محصولات کشاورزی، گسترش قرض‌الحسنه، بهسازی و نوسازی مسکن و بافت روستایی، توسعه تأمین اجتماعی روستایی، کپرزدایی در کشور، گسترش شبکه گازرسانی، هدایت تسهیلات یارانه‌ای به سمت کشاورزی و مناطق محروم، افزایش خانه‌های بهداشت و اجرای طرح پزشک خانواده، باز کردن حلقه‌های مدیریتی از گروه‌ها و جناح‌های سیاسی به سوی متن مردم، و مبارزه با اشرافیت دولتی از جمله اقدامات دولت برای نهادینه کردن عدالت و تبدیل موضوع نوکری مردم و خدمت‌رسانی به یک فرهنگ، است. 

احمدی‌نژاد سپس به برخی اقدامات دولت در بخش‌های مختلف اشاره کرد و درخصوص حوزه اقتصادی افزود: در این بخش اصلاحات ساختاری اقتصادی مبنای کارهای انجام شده بوده و بر همین اساس، بازار مسکن، طلا، ارز و خودرو کنترل و منابع به سمت بازار سرمایه هدایت شده است که رشد شاخص بورس، نتیجه اجرای این سیاست‌ها است. 

وی طرح تحول اقتصادی را از جمله برنامه‌های اقتصادی برشمرد و گفت: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از بخش‌های اصلی این تحول اقتصادی است که زیرساخت‌های آن آماده شده و در آینده نزدیک بخش‌های نهایی آن اجرایی خواهد شد. 

احمدی نژاد در ادامه به بیان برخی آمار و ارقام از اقدامات دولت در بخش اقتصاد پرداخت. 

توسعه صادرات: مجموعه صادرات غیرنفتی کشور از سال 84 تا سال 88، 96 دلار بوده که این رقم در حد فاصل سال‌های 60 تا پایان 83، 60 میلیارد دلار بود. 

واردات: میانگین رشد واردات در سالهای اخیر 3/9 درصد بوده در حالیکه قبلا 25 درصد در هر سال بود. 

سرمایه‌گذاری خارجی: میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی3 میلیارد دلار است و ایران در رده 6 دنیا قرار گرفته است. 

اجرای اصل 44 و واگذاری‌ها: در طول دولت‌های نهم و دهم، 7 هزار میلیارد تومان واگذاری انجام شده که این عدد در حد فاصل سال‌های 72 تا 83، 300 میلیارد تومان بود. 

کنترل بازار و نظارت بر توزیع کالا، کاهش حجم دولت و افزایش خدمات دولت، انجام اصلاحات بانکی و بیمه‌ای، و تقویت ارزش پول ملی از دیگر مواردی بود که احمدی‌‌نژاد در بخش اقتصادی به آنها اشاره کرد. 

احمدی‌نژاد در گزارش خود، عدد و رقم های فعالیت‌های دولت در بخش‌های دیگر را نیز برشمرد و این آمارها را ارائه کرد: 

- افزایش متوسط ساخت آزاد راه از 46 کیلومتر به 106 کیلومتر در سال
- افزایش چهل درصدی حجم ترانزیت
- 3 برابر شدن سرمایه‌گذاری‌ها در بخش برق
- افزایش کل سرمایه‌گذاری در بخش نفت از 6/39 میلیارد دلار در برنامه سوم به 5/88 میلیارد دلار در برنامه چهارم
- افتتاح 10 طرح پتروشیمی در یک سال اخیر
- تأمین کل بنزین مورد نیاز کشور در داخل
- افزایش تولیدات کشاورزی از 87 میلیون تن به 107 میلیون تن
- دو برابر شدن اشتغال در بخش کشاورزی
- احداث 10 هزار دفتر ارتباطات روستایی
- افزایش واگذاری تلفن همراه از 1/5 میلیون به 1/52 میلیون
- کاهش 2هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی
- و کاهش نرخ بیکاری به 2/11 درصد 

وی تأسیس صندوق تأمین آتیه مهر امام رضا را یکی از کاملترین طرحهای دولت برای آتیه نسل آینده و موزون سازی رشد جمعیت دانست و گفت: تأسیس صندوق ملی نوآوری و شکوفایی و آماده سازی طرح جدید نظام بانکی از دیگر اقدامات دولت است. 

احمدی‌نژاد، درخصوص اقدامات دولت در حوزه اطلاعات و امنیت، به تسلط خوب بر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و تحرکات دشمنان اشاره کرد و گفت: در حوزه سیاست خارجی و در چارچوب حکمت، تدبیر و مصلحت، دولت رویکردی فعال داشته است و بر همین اساس رئیس جمهوری به 81 کشور سفر انجام داده و هفتاد هیأت بین‌المللی نیز پذیرش شده است. 

وی با یادآوری نشست خلع سلاح هسته‌ای در تهران و حضور فعال ایران در نشست بازنگری ان‌پی‌تی در نیویورک، تأکید کرد: دولت به پشتوانه مردم موفق شده است هیمنه سیاسی استکبار را با وجود تحریم‌ها و فشارهای سنگین سیاسی بشکند. 

بخش فرهنگ، حوزه دیگری بود که احمدی‌نژاد به آن اشاره کرد و افزود: تمرکز اصلی در دولت دهم، بخش فرهنگ است و هدف‌گذاری هم گسترش نشاط و آرمان‌خواهی در حوزه فرهنگی، و احیاء انگیزه اسلامی و ایرانی در تولیدات فرهنگی است. 

احمدی‌نژاد ایجاد فضای تفاهم و تعامل با قوای دیگر به ویژه مجلس، رعایت حداکثری قانون، و جذب حداکثری و حفظ فضای آزاد را از جهت‌‌گیری‌های اصلی دولت برشمرد و خاطرنشان کرد: ما معتقدیم نظام ولایت و خط امام و رهبری، یک نظام جامع و مترقی است و دولت نیز در چارچوب اصول و با رویکرد حفظ وحدت و تعامل با سایر دستگاه‌ها به دنبال انجام وظایف خود خواهد بود. 

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و حاضران روزه خود را به همراه مقام معظم رهبری افطار کردند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین