کد خبر: ۱۰۶۹۴۴
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۸۹ - ۲۰:۲۸
مدیر سابق سازمان ملی جوانان استان تهران:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: نتایج آخرین پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های جوانان در حوزه اوقات فراغت نشان می‌دهد 34 درصد جوانان 15 تا 19 ساله امکان مالی انجام فعالیت مورد علاقه خود در اوقات فراغت را ندارند. 

محسن زنگنه، مدیر سابق سازمان ملی جوانان استان تهران افزود: همچنین در این پیمایش حدود 60 درصد از پاسخ‌گویان عنوان کردند که برنامه خاصی برای اوقات فراغت ندارند. 20 درصد نیز در دسترس نبودن امکانات را مانع اصلی نپرداختن به فعالیت‌های اوقات فراغت اعلام کرده‌اند.

وی اظهار داشت: 54 درصد از پاسخ‌گویان 14 تا 19 ساله این پیمایش عنوان کردند که اوقات فراغت خود را اغلب با خانواده، 29 درصد با دوستان و 10 درصد به تنهایی می‌گذارنند.

مدیرسابق سازمان ملی جوانان استان تهران تصریح کرد: این پیمایش نشان می‌دهد که باید در مورد فرهنگ‌سازی و معرفی نقش و جایگاه اوقات فراغت در شکل‌گیری هویت نوجوان و جوان و تاثیر آن در رشد و شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌ها در بین جوانان، نوجوانان و به‌ویژه خانواده‌ها بیشتر کار کرد.

وی تاکید کرد: با وجود توجه دولت به افزایش فضاها و امکانات لازم فراغتی اما به دلیل خلاهای فراوان موجود و توزیع نادرست این امکانات در سطح کشور در کنار هزینه‌های بالای برخی فعالیت‌های فراغتی ورزشی و یا مهارت‌آموزی، بسیاری از جوانان قادر به پرداختن به فعالیت مورد علاقه خود در اوقات فراغت نیستند.

زنگنه گفت: سازمان ملی جوانان با توجه به خلاها و کاستی‌های موجود در حوزه مدیریت اوقات فراغت کشور، 4برنامه ملی را مورد تصویب قرار داد که شامل برنامه اصلاح نگرش و فرهنگ‌سازی، برنامه تقویت نقش خانواده، معرفی نهادها و بخش خصوصی فعال در برنامه‌های فراغتی و برنامه بهینه‌سازی زیرساخت‌های فراغتی و توسعه کمی‌و کیفی برنامه‌‌های فراغتی کشور است.

وی تصریح کرد: در برنامه اصلاح نگرش و فرهنگ‌سازی، سازمان ملی جوانان موظف شده است هر سال نسبت به ارزیابی و کنترل کیفی برنامه‌های اجرا شده در زمینه اوقات فراغت توسط دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی اقدام کند.

وی، اقداماتی مانند برگزاری نمایشگاه توانمندی‌ها و خدمات دستگاه‌های دولتی، ارزیابی نظرات و پیشنهادهای جوانان و نوجوانان و راه‌اندازی سامانه جامع اوقات فراغت جوانان کشور از برنامه‌های سازمان ملی جوانان در حوزه اوقات فراغت اعلام کرد.

مدیر سازمان ملی جوانان استان تهران ادامه داد: از دیگر اقدامات سازمان انجام پژوهش‌های مختلف در حوزه برنامه‌های اوقات فراغت در بین جوانان و نوجوانان و تحلیل اطلاعات به‌دست آمده و ارائه نتایج آن به دستگاه‌های متولی برای لحاظ کردن در برنامه‌ریزی‌های آینده است.

وی تاکید کرد: همسو نبودن و نبود برنامه‌ریزی یکپارچه و هدفمند توسط سازمان‌های متولی، تناسب نداشتن برنامه‌ها با نیازها و علایق و سلایق جوان امروز و تکراری بودن و یکنواخت بودن برنامه‌ها، نبود آمار دقیق و اطلاعات شفاف از برنامه‌های فراغتی و میزان رضایت‌مندی مخاطبان و کیفیت برنامه‌ها، هزینه‌های بالای برنامه‌های فراغتی و توجه نکردن خانواده‌ها به موضوع اوقات فراغت و تغییر کارکرد اوقات فراغت در بین خانواده‌ها و جوانان ایرانی از مهمترین مشکلات در حوزه اوقات فراغت است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین