کد خبر: ۱۰۷۱۴۵
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۹
شامپانزه‌هایی که تله‌ها را از کار می‌اندازند
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: شامپانزه های وحشی یادگرفته‌اند که چگونه با تهدید شکارچیان مقابله کنند.

مردم آفریقا، معمولا در جنگل تله‌هایی کار می‌گذارند که منجر به مرگ و یا زخمی شدن شامپانزه‌ها و دیگر گونه‌های جانوری می‌شود. 

محققان می‌گویند شامپانزه‌های جنگل‌های بارانی گینه، یاد گرفته‌اند که چگونه این تله‌ها را تشخیص دهند و مسأله جالب توجه این است که شامپانزه‌ها، دنبال این تله‌ها می‌گردند و عمدا آنها را از کار می‌اندازند.

کاکو اوهاشی، نخستی‌شناس و پروفسور تتسورو ماتسوزاوا که بر شامپانزه‌هایی که در مورد زندگی اجتماعی میمون های شهر بوسوئو در گینه تحقیق می‌کنند، برای اولین بار متوجه این رفتار شامپانزه‌ها شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، مطالعات نشان می‌دهد که در دیگر نقاط شرق و غرب آفریقا چنین تله‌هایی موجب زخمی شدن شامپانزه‌ها و مرگ دیگر جانوران شده‌اند، اما تعداد بسیار کمی از شامپانزه‌های بوسوئو در این تله‌ها زخمی شدند.

به گفته آقای اوهاشی: این شامپانزه‌ها یاد گرفته‌اند که چه بخش‌هایی از این تله خطرناک است و چه بخش‌هایی نیست.

در حالی که این شامپانزه‌ها به روش‌های مختلفی این تله‌ها را مهار می‌کنند، اما در هر حالت از تماس با بخش‌های خطرناک این تله‌ها اجتناب می‌کنند.

آقای اوهاشی می‌گوید: این اولین بار است که شامپانزه‌ها توانسته‌اند بدون آنکه زخمی شوند، تله را از کار بیندازند.

این رفتار شامپانزه‌ها، اطلاعات مهمی درباره روش یادگیری آنها که اغلب از طریق آزمون و خطا است، آشکار می‌کند.

از آنجایی که آزمون و خطا برای شامپانزه‌های بوسوئو مرگبار است، بنابراین در این مورد، روش یادگیری آنها بایستی متفاوت باشد.

آقای اوهاشی می‌گوید: شامپانزه‌ها می‌تواند برخی رفتارها را بدون آزمون و خطا بیاموزند.

محققان بر این باورند که شامپانزه‌ها چگونگی از کار انداختن تله‌ها را در طول زمان آموخته‌اند و این اطلاعات به نسل‌های بعدی آنها منتقل شده است.

در یک مورد، مشاهده شده که یک شامپانزه جوان، پس از نگاه کردن به مراحل مهار تله که یک شامپانزه بالغ در حال انجام آن بود، مهار تله بعدی را آغاز کرده است.

با این حال دانشمندان هنوز بر این باورند که چنین تله‌هایی زندگی شامپانزه‌ها را تهدید می‌کند و در تلاش هستند که در راستای حفاظت از طبیعت، جلوی استفاده از این تله‌ها را بگیرند.

آنها همچنین می‌گویند شامپانزه‌های دیگر مناطق هم با یادگیری روش‌های مقابله با شکارچیان چندان فاصله‌ای ندارند.

* نخستی‌شناسی علمی است که راسته نخستی‌سانان (انسان، میمون و...) را مطالعه می‌کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین