کد خبر: ۱۰۸۰۹۰
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۶
علی لاریجانی، در نامه‌هایی به روسای مجالس جهان:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب:‌ رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌هایی به روسای مجالس جهان با اشاره به حادثه تلخ اهانت به قرآن کریم در آمریکا خواستار تدوین منشوری جهانی در جلوگیری از هرگونه توهین به مقدسات ادیان آسمانی شد. 

متن نامه علی لاریجانی به شرح زیر است:
 
آن‌گونه که از بررسی اخبار و ‏حوادث هفته‌های اخیر مستفاد می‌شود دگر بار عناصری ماجراجو و کم‌دانش از ‏مسیحیت به بهانه حوادث تروریستی 11 سپتامبر 2001 بر آن شده‌اند با تحریک عواطف ‏و احساسات درون جوامع مغرب زمین به تکرار تجربیات تلخ تاریخی تقابل ادیان تمسک ‏جویند و با توهین به قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان، نگاه روشن‌تری از رفتار آمریکا ‏در حوزه‌های فرهنگی را به مسلمانان عرضه کنند. بعید است کسی مانورهای تبلیغاتی ‏مسئولان آمریکا در عدم رضایت از این موضوع را بپذیرد.

در حالی‌که سال‌هاست آنها برای کوچک‌ترین خطر امنیتی بیشترین حقوق انسان‌ها را نادیده ‏می‌گیرند.

آیا این رفتارهای تحقیرآمیز نوع دیگری از نزاع صلیبی است که رئیس‌جمهور قبلی آمریکا ‏آن را به زبان آورد و می‌خواهند در سطح جهان آن را بازتعریف نمایند؟ چه کسانی باید ‏هزینه اینگونه طرح‌های غیرمسئولانه را بدهند؟ تاریخ بشریت مشحون از صفحات تلخ ‏بحران‌های اجتماعی برگرفته از ریشه اختلافات قرون وسطایی است که بیم از تکرار آن ‏همواره کابوسی جدی برای نسل‌های قبل از ما بوده است.

از این‌رو برای ما در این برهه خاص وظیفه‌ای سنگین و مسئولیتی جدی نمود یافته که با ‏هم‌اندیشی و تنظیم یک منشور جهانی در برابر این اقدامات فاجعه‌آمیز به همکاری ‏برخیزیم.

تاریخ گواه است که دنیای مسیحیت برای سال‌های متمادی تحت تأثیر القائات یوحنای ‏دمشقی، با قضاوتی نادرست از اسلام روبه‌رو گشت، قضاوتی که بیش از آنچه به تفاهم ‏میان ادیان منتهی شود اسباب چالشی دراز مدت گشت.

تلاش‌هایی پیوسته توسط ‏اندیشمندان بزرگی در غرب برای شناخت تاریخ و اندیشه اسلامی سبب شد سرانجام ‏قرن‌ها پس از روایت نادرست یوحنای دمشقی، بخش عمده‌ای از دنیای غرب پی به ‏قرائت غیرمنصفانه از اسلام برده و بکوشد آثار و تبعات منفی این سوء‌برداشت را در قالب ‏گسترش کرسی‌های مطالعات اسلامی و افزایش تبادلات اجتماعی جبران نماید.

امروزه ‏افرادی با عقاید افراطی و خطرناک بر آن هستند با سخنان و اقدامات ضداسلامی خود، ‏چالش‌های جدیدی چون انتشار کتاب آیات شیطانی و کاریکاتورهای توهین‌آمیز مطبوعات ‏دانمارکی، تولید فیلم‌هایی چون فتنه و تسلیم و یا اقدام اخیر توهین به کتاب آسمانی ‏مسلمانان را پدید آورند.
 
در این فضا، و درحالی‌که دنیای ما از عوارضی چون موادمخدر، ‏تهدیدات ناشی از عدم رعایت ضوابط زیست محیطی، فقر، نابرابری‌های سیاسی، ‏دخالت آشکار قدرت‌های بزرگ، اشغال‌گری و تروریسم دولتی رنج می‌برد، برخی در غرب با ‏رفتاری وقیحانه و سیستماتیک در توهین به مقدسات مذاهب آسمانی سعی در ‏گسترش نزاع‌های فرقه‌ای و حتی دینی دارند.

اینجانب به نمایندگی از مجلس شورای ‏اسلامی امید آن دارم تا ضمن تلاش و رایزنی مشترک با آن مقام محترم بتوانیم پیشنهاد ‏تدوین منشوری جهانی در محکومیت توهین به مقدسات ادیان آسمانی را برای طرح در ‏مجمع اتحادیه بین‌المجالس تنظیم نماییم.

فلذا چنانچه بتوانم در آینده نزدیک نظرات آن همکار محترم را دریافت کنم، می‌توان با ‏مشورت یکدیگر ساز و کاری را برای تنظیم چنین سندی در نظر گرفت.‏
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین