کد خبر: ۱۰۸۵۸۵
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۳:۱۹
انقلاب و نظام منهای مردم مساوی با صفر است
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب:‌ حجت الاسلام والمسلمین محتشمی‌پور گفت: مجلس به واسطه آن که نمایندگان ملت در آن هستند در راس امور است و این امر ریشه در تفکر و باور امام به مردم دارد. دو رکن اصلی پیدایش انقلاب، اسلام و جمهوریت یعنی حضور مردم است و این نظام بر پایه خواست مردم بنا شد و وقتی امام دم از جمهوری می‌زدند بر اساس شناخت از اسلام و تمام ادیان آسمانی بود نه یک شعار و فریب.

نماینده سابق مجلس در گفت‌و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی خبری جماران افزود: مجلس وظیفه قانونگذاری را بر عهده دارد و بدون قانونی که توسط مجلس تصویب شود دولت نمی‌تواند هیچ فعالیت و کاری داشته باشد. وزرای دولت نیز باید به تایید مجلس برسند و اساساً مجلس این اختیار را دارد که چنانچه عدم کفایت سیاسی و شایستگی رئیس جمهور را تشخیص دهد با تصویب تعداد مشخصی از نمایندگان از مقام خود خلع کند. یعنی مردم به نمایندگان خود در مجلس این اختیار را داده‌اند که رئیس‌جمهوری را که منتخب آنان است در صورت عدم صلاحیت و تخلف از مسیر قانون عزل و خلع کند ولی آیا رئیس‌جمهور چنین اختیاری دارد که مجلس را عزل کند؟

محتشمی‌پور با اشاره به اندیشه والای امام خمینی گفت: زمانی که حضرت امام در بهشت زهرا فرمودند که من دولت تعیین می‌کنم به استناد حمایت و اعتماد مردم به ایشان بود. امام معتقد بودند مردم راه درست را انتخاب می‌کنند و هیچ کسی قیم مردم نیست و کسی نمی‌تواند از طرف مردم صحبت کند. این رابطه امام با مردم است و امام اینگونه انقلاب را به پیروزی رساند.

وزیر اسبق کشور ادامه داد: این‌گونه گفتارها پیشینه و سابقه‌ای دارد. این تفکر اعتقادی به جمهوری اسلامی ندارد و متاسفانه حضرت امام خمینی (س)را هم این گونه متهم می‌کنند که امام زمانی که جمهوری اسلامی گفتند و تاسیس کردند بر حسب شرایط و ظروف زمان قبل از انقلاب و در آستانه آن بود. در واقع این جریان حضرت امام را متهم می‌کنند که مردم را فریب داده است و در حالی که اعتقاد و باوری به جمهوری نداشتند این امر را فرموده‌اند و اضافه می‌کنند که در اسلام بحث جمهوریت و پارلمان و رای مردم نداریم و معتقد به خلافت و امارت اسلامی هستند و هر چه حاکم نظر مبارک و ملوکانه اش باشد همان را انجام می‌دهد و همه موظف هستند که به نظرات او به عنوان نظر شرعی عمل بکنند.

وی افزود: انقلاب و نظام منهای مردم مساوی با صفر است و اگر مردم نباشند نظامی وجود ندارد. بنده امیدوارم که این کج‌فهمی‌ها و کج‌اندیشی‌ها انشاالله خدشه‌ای به جمهوری اسلامی وارد نکند اما این تفکر و دیدگاه بسیار خطرناک هست و اساس انقلاب و جمهوری اسلامی را زیر سئوال می‌برد و خدشه‌دار می‌کند و طبیعتا وقتی مردم را از جمهوری اسلامی گرفتند و رای مردم را به هیچ انگاشتند یک کار تشریفاتی و برای سرگرم کردن دانستند و مردم آن را درک کردند رفته‌رفته ازجمهوری اسلامی فاصله می‌گیرند و سرنوشت جمهوری اسلامی هم مثل بقیه حکومت‌هایی می‌شود که خودکامه‌اند و مقید به هیچ قانون و قاعده‌ای نیستند.

وی ادامه داد: یک جریان مشکوکی می‌خواهد جمهوری اسلامی را عملا در نظر مردم مخدوش کند و مردم را از جمهوری اسلامی بگیرد چیزی که درست در مقابل اندیشه و تفکر حضرت امام (س) است.

وی در پایان افزود: متاسفانه این جریان با اسم حضرت امام وارد می‌شوند و ریشه افکار و اندیشه‌های حضرت امام را می‌زنند چون اگر با تابلوی خودشان وارد صحنه شوند که کسی از آنها قبول نمی‌کند و هیچ پایگاهی ندارد. مثل بسیاری از جریان‌ها که با تابلوی اسلام و اهل بیت وارد می‌شوند و دین را تخریب می‌کند؛ مانند انجمن حجتیه که با نام امام زمان وارد می‌شدند و نام ایشان و افکار و اندیشه‌های واقعی فلسفه انتظار و ظهور حضرت را مخدوش می‌کردند و انتظار فرج را در اذهان منحرف جلوه می‌دهند و به جای اینکه ما در عرصه سیاسی و اجتماعی تحرک داشته باشیم تبلیغ بی‌تحرکی و منتظر ماندن تا ظهور حضرت انجام می‌دادند که این امر با فلسفه مهدویت مغایرت جدی دارد. این تفکرات از یک سنخ هستند و به نظر من هر دو ،دیدگاه‌های انحرافی دارد که جامعه ما باید نسبت به آن‌ها حساسیت داشته باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین