کد خبر: ۱۱۱۳۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۸۹ - ۰۹:۱۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: با توافق مجلس و دولت برای عرضه بنزین تک نرخی همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، مرحله نخست آزادسازی یارانه این فرآورده نفتی از امروز یکم‌آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است. 

شمارش معکوس برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با محوریت اصلاح قیمت‌ها آغاز شده است تا اقتصاد ایران دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند؛ دوره‌ای که از آن به عنوان انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور یاد می‌شود.

یکی از مهمترین محورهای این قانون آزادسازی قیمت و مدیریت یارانه بنزین است که هم اکنون جمع‌بندی نهایی برای مکانیزم جدید عرضه و قیمت این فرآورده پرطرفدار نفتی همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سطح کلان دولت در حال شکل گیری است.

بر این اساس، گام اول برای آزاد سازی یارانه بنزین از روز جاری (یکم‌آبان ماه) همزمان با آغاز صدور خطوط ویژه اعتباری برای رانندگان حمل و نقل عمومی توسط شبکه بانکی در سراسر کشور آغاز شده است.

دولت قصد دارد با هدف جبران اضافه هزینه تحمیل شده به رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی، از آثار روانی و افزایش ناگهانی کرایه‌ها با راه‌اندازی این خطوط ویژه اعتباری جلوگیری کند.

با اجرای کامل این پروژه، اعتبار ویژه‌ای به کارت هوشمند سوخت رانندگان تاکسی، وانت‌بار، آژانس و موتورسیکلت‌های عمومی واریز می‌شود که با اجرای قانون هدفمندی‌یارانه‌ها و آزاد سازی مرحله اول قیمت بنزین، رانندگان مجاز و ساماندهی‌شده از بنزین یارانه ای برای ارائه خدمات حمل بار و مسافر برخوردار می‌شوند.

همچنین یکی از مزی‌تهای این طرح اختصاص یارانه مستقیم سوخت به ناوگان حمل و نقل عمومی است که با ایجاد این خطوط اعتباری زمینه برای تک نرخی شدن قیمت بنزین در سطح کشور فراهم می‌شود.

در همین حال، دولت روزهای آینده جزئیات بیشتری از میزان تسهیلات خطوط ویژه اعتباری و نحوه برداشت این مبالغ توسط رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی اعلام می‌کند.

توافق مجلس و دولت برای عرضه بنزین تک نرخی

در ماه‌های اخیر نحوه عرضه بنزین به عنوان استراتژیک ترین کالای مصرفی کشور در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یکی از مسائلی بوده که منجر به مذاکرات و بررسی‌های گسترده در سطح دولت و مجلس شده است.

با توجه به فساد آور بودن عرضه بنزین دو نرخی در سال‌های پس از اجرای سهمیه‌بندی، دو طرف اخیرا برای عرضه بنزین تک‌نرخی به یک توافق نسبی دست یافته‌اند.

اما همزمان با توافق دولت و خانه ملت برای عرضه بنزین به صورت تک نرخی، هنوز جمع‌بندی نهایی درباره قیمت این فرآورده نفتی به‌دست نیامده است.

این در حالی است که از ابتدای سال‌جاری تاکنون همزمان با کاهش سهمیه ماهانه بنزین خودروها به 60 لیتر، استقبال از عرضه بنزین نیمه‌یارانه‌ای ( 400 تومانی) در سطح جایگاه‌های کشور افزایش یافته است.

در 7 ماه نخست امسال متوسط فروش بنزین آزاد با رشدی چهار برابری به حدود 12 میلیون لیتر در روز رسیده و از این رو جامعه مصرف به نوعی با خرید بنزین نیمه‌یارانه‌ای عادت کرده است.

با توجه به استقبال از عرضه بنزین نیمه‌یارانه‌ای در ماه‌های اخیر، نرخ 400 تومانی یکی از گزینه‌های محتمل دولت برای تعیین قیمت بنزین تک‌نرخی همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

از سوی دیگر تاکنون هیچ‌گونه توافق و تصمیم گیری نهایی در سطح دولت برای تعیین قیمت بنزین نشده است و حتی این احتمال وجود دارد بهای بنزین تک نرخی کمتر از 400 تومان به ازای هر لیتر باشد.

حفظ سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای شخصی‌ها 

یکی دیگر از توافق‌های انجام گرفته در سطح دولت ادامه عرضه بنزین با کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌ها همزمان با حذف سهمیه سوخت یارانه‌ای خودروها و تک‌نرخی شدن قیمت این فرآورده نفتی است.

از سوی دیگر از ابتدای خرداد ماه امسال خودروهای شخصی از سهمیه ماهانه 500 لیتر بنزین نیمه یارانه ای (400 تومانی) برخوردار شد‌‌ه‌اند که با تعیین و تکلیف قیمت تک نرخی بنزین در دولت این سهمیه همچون ماه‌های گذشته به قوت خود باقی می‌ماند.

یکی از نگرانی‌های جامعه مصرف وضعیت بنزین یارانه‌ای ذخیره‌سازی شده در کارت‌های هوشمند سوخت خودروها پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

در شرایط فعلی بدون احتساب سهمیه بنزین آبان خودروها، نزدیک به یک میلیارد لیتر بنزین یارانه‌ای در کارت هوشمند خودروهای شخصی ذخیره‌سازی شده است.

بر اساس اعلام مسئولان ذخیره کارت‌های هوشمند، با آزادسازی قیمت بنزین نمی‌سوزد و با عرضه بنزین تک نرخی (با قیمت نیمه یارانه‌ای) بنزین ذخیره کارت‌های هوشمند کماکان با بهای یارانه‌ای گذشته عرضه خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود هفته جاری جزئیات جدیدی توسط مسئولان دولت از سرنوشت نحوه عرضه و قیمت بنزین همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اعلام شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۱
0
0
وای چه شود وضع زندگی مردم بدبخت بعد این تحول احمدی نژاد!!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین