کد خبر: ۱۱۱۳۷۱
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۷
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: گیبون‌های کاکل‌دار تنها در ویتنام، لائوس، کامبوج و جنوب چین یافت می‌شوند. اما دانشمندان آلمانی اخیرا توانسته‌اند گونه‌ای جدید از این میمون‌ها را از روی صدای خاص و منحصر به فردشان کشف کنند. 

به گزارش جام‌جم‌آنلاین، این‌گونه منحصر به‌فرد و در معرض خطر در جنگل‌های بارانی مناطق استوایی حدفاصل ویتنام، لائوس و کامبوج زندگی می‌کند و گونه‌ای از گیبون‌های کاکل‌دار محسوب می‌شود. گیبون‌های کاکل‌دار از گونه‌های نخستین حیات‌وحش محسوب شده و امروزه خطر انقراض بیش از پیش آنان را تهدید می‌کند. دانشمندان آلمانی نام این گونه جدید را گیبون لپ زرد جنوبی (گونه زرد جنوبی) گذاشته‌اند.

کشف گونه‌ای جدید از میمون‌ها احساس خاصی به دانشمندان داده است. تجزیه و تحلیل‌های انجام شده روی فرکانس‌صدای این میمون همراه با تحقیقات ژنتیکی نشان می‌دهد که بواقع این گیبون گونه جدیدی است که تاکنون ناشناخته بوده است. 

بدن جنس نر این میمون با خز سیاه رنگی پوشیده شده که در معرض آفتاب نقره‌ای رنگ به نظر می‌رسد. سینه‌اش قهوه‌ای و گونه‌هایش به رنگ نارنجی ـ طلایی است، اما گونه‌های جنس ماده به رنگ زرد نخودی می‌باشد. گیبون‌های کاکل‌دار تنها در لائوس، ویتنام، کامبوج و مناطق جنوبی چین زندگی می‌کنند. 

دانشمندان فکر می‌کردند که 6 گونه مختلف در این مناطق زندگی می‌کنند؛ اما کشف گونه‌ای جدید، این تعداد را به 7 رساند. امروزه گیبون‌ها به دلیل شکارهای غیرقانونی در معرض انقراض و نابودی قرار گرفته‌اند.از گیبون‌ها به عنوان حیوانات اهلی و دست‌آموز، استفاده خوراکی یا فرآوری اعضای آنها و تبدیل به داروهای سنتی استفاده می‌شود. 

در حال حاضر تعداد 100گیبون‌‌ در جنگل‌های بارانی ‌وجود‌ دارند . در رابطه با تعداد گیبون‌های گونه جدید هنوز دانشمندان اظهارنظری نکرده‌اند و برای تعیین دقیق آنها در حال انجام مطالعات جدید هستند. مانند گوریل‌ها، اورانگوتان‌ها، شامپانزه‌ها و بونابوها، این گیبون‌ها متعلق به میمون‌هایی هستند که نزدیک‌ترین خویشاوندان انسان می‌باشند.دانشمندان معتقدند تنها در صورتی که بدانیم این میمون‌ها دقیقا در چه محلی زندگی کرده و چه تعداد از آنها موجود است، قادر به حفاظت و جلوگیری از انقراض‌شان هستیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین