کد خبر: ۱۱۱۵۱۴
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۰
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس دیوان عدالت اداری با غیرقانونی دانستن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی‌بر ورود نکردن دیوان در امور دانشگاه‌ها، گفت: این شورا تنها در حوزه تخصصی خودش می‌تواند وارد شود و نمی‌تواند به دستگاه قضائی امر و نهی کند. 

حجت الاسلام محمد جعفر منتظری در پاسخ به این پرسش که چرا دیوان عدالت اداری بر خلاف مصوبه 12 شهریور ماه 1387شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی‌بر عدم ورود دیوان در تصمیمات مرجع تخصصی دانشگاهیان همچنان در امور دانشگاه‌ها دخالت می‌کند، گفت: این مصوبه خلاف قانون است و به آن اعتراض داریم.

وی افزود: به فرمان امام خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد معتبر است و مصوبات این شورا هم قانونی و لازم الاجرا است اما به شرطی که مصوبات این شورا در حوزه وظایف و مسئولیتهایش تعریف و تصویب شده باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: شورای انقلاب فرهنگی نمی‌تواند در مورد صلاحیت یا سلب صلاحیت یک مرجع قضائی تصمیم‌گیری کند. همچنین بر اساس قانون اساسی قاضی می‌تواند به مصوباتی که خلاف قانون است عمل نکند.

وی افزود: آیت‌الله آملی‌لاریجانی به عنوان یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای شورا را در مورد اشتباه بودن این مصوبه با استدلال‌های حقوقی مجاب کردند و منتظر تغییر رای شورا هستیم.

حجت‌الاسلام منتظری با بیان اینکه دیوان عدالت اداری در موارد تخصصی دانشگاه‌ها ورود نمی‌کند، اظهار داشت: دیوان می‌تواند در مورد نحوه تشکیل مراجع و کمیسیون‌های تخصصی رسیدگی به تخلفات و امور اداری وارد شود ولی از نظر ماهیتی نمی‌تواند دخول کند که البته در قانون جدید آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، این دیوان می‌تواند امور تخصصی مانند پزشکی، پیراپزشکی، هسته‌ای و... را به کارشناسان دیگری ارجاع دهد تا امکان هرگونه تبانی از بین برود.

تنقیح قوانین باید به عهده نهادی مستقل گذاشته شود

رئیس دیوان عدالت اداری در پاسخ به این پرسش که چرا تنقیح قوانین از ریاست‌جمهوری به مجلس و پس از آن بر عهده سازمان بازرسی کل کشور گذاشته شد، گفت: این نکته برای خود من سوال است که به دنبال پاسخی قانونی می‌گردم.

وی افزود: یکی از اشکالات مجلس این است که چون نماینگان هر 4 سال یک‌بار تغییر می‌کنند، نمی‌توان امیدی به تنقیح قوانین داشته باشیم مگر اینکه یک نهاد مشخص این وظیفه را به عهده بگیرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین