کد خبر: ۱۱۱۶۸۸
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۲
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: عملیات سوخت گذاری نیروگاه اتمی 1000 مگاواتی بوشهر با انتقال سوخت نیروگاه به قلب رآکتور آغاز شد. 

صبح امروز سه شنبه با حضور مسئولان سازمان انرژی اتمی و پیمانکار پروژه احداث نیروگاه اتمی بوشهر عملیات سوخت‌گذاری این نیروگاه با انتقال سوخت به قلب رآکتور آغاز شد.

بر اساس این خبر به دنبال نتایج مثبت آزمایش های متعدد در نیروگاه اتمی بوشهر شامل آزمایش عملکرد سیستم های مختلف، آزمایش فشار کره فلزی ساختمان رآکتور، آزمایش مدار اول نیروگاه با فشار 250 بار و آزمایش گرم مدار اول در شرایط کاری طراحی و همچنین پس از اجرای بازرسی جامع از تجهیزات مدار اول و ارائه کلیه مستندات به نظام ایمنی هسته ای کشور و اخذ مجوزهای لازم که موید اجرای صحیح عملیات است اولین مجتمع سوخت در داخل قلب رآکتور نیروگاه قرار گرفت.

در این مرحله کل 163 مجتمع سوخت طبق برنامه و مطابق با دستورالعمل‌های کاری به داخل قلب راکتور منتقل می شود.

راه اندازی فیزیکی نیروگاه پس از اتمام فرآیند انتقال مجتمع‌های سوخت آغاز می‌شود.

تاسیس نیرو گاه بوشهر در سال 1355بر اساس موافقت نامه سازمان انرژی اتمی ایران با بخش تکنولوژی و تحقیقات سازمان انرژی اتمی آلمان غربی نهایی شد و به‌دنبال امضای این قرار داد شرکت کرافت ورک یونیون، یکی از شرکت‌های وابسته به زیمنس آلمان ساخت 2 واحد نیروگاه اتمی هر یک به توان اسمی 1293مگاوات و توان خالص 1196مگاوات را در بوشهر برعهده گرفت.

عملیات جرایی این پروژه از همان تاریخ آغاز شد ، ولی در سال 1357در شرایطی که حدود 75درصد از واحد اول و 60 درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود به علت پیروزی انقلاب در ایران کار از طرف آلمانیها تعطیل و متوقف شد. از همین رو دولت ایران از شرکت آلمانی در دادگاه داوری بین المللی شکایت کرد و براساس رای 13مارس 1982این دادگاه مقرر شد، کلیه قطعات و دستگاه‌های ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نیمی از سوخت هسته‌ای مورد نیاز این نیروگاه به مالکیت ایران درآید.

بار دیگر در دهه 60 عملیات اجرایی درنیروگاه بوشهر از سر گرفته شد، اما همزمان با حضور کارشناسان آلمانی در نیروگاه، عراق به بخشی از ساختمان نیروگاه بوشهر حمله موشکی آلمان کرد لذا پروژه مذکور به حالت تعلیق درآمد. پس از جنگ تحمیلی و در اوایل سال 1368با سفر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت ایران به روسیه، موافقتنامه همکاری هسته‌ای میان دو کشور تدوین شد و متعاقب آن در نوامبر 1994قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر با شرکت اتم استوری اکسپورت به امضا رسید.

به موجب این قرارداد مقرر شد ساخت نیروگاه تا سال 2000 به پایان برسد بااین حال بالاخره با تاخیری 10 ساله و با کش و قوس‌های فراوان این نیروگاه به مرحله سوخت‌گذاری رسیده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین