کد خبر: ۱۱۱۷۳۹
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۹
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مجموعه تلویزیونی «هزاردستان» از چهارشنبه پنجم آبان ماه ساعت 10:40 از شبکه یک پخش می‌شود. این سریال روایت زندگی رضا خوشنویس، شخصیتی تخیلی مبتنی بر شخصیت تاریخی به نام کریم دواتگر است و نظریه توطئه‌ای مبنی بر دست داشتن شخصیتی به نام خان مظفر در وقایع پشت پرده سیاسی و اجتماعی ایران در دوران قاجار و پهلوی می‌پردازد.

در «هزاردستان» جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی، داود رشیدی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، زهرا حاتمی، شهلا میربختیار، جعفر والی، پرویز پورحسینی، محمد مطیع، جمشید لایق، اسماعیل مهرابی، زنده یاد رقیه چهره آزاد، مینو ابریشمی بازی کردند.

زنده‌یاد علی حاتمی به هنگام پخش مجموعه «هزاردستان» در سال 1367 با خبرنگار هفته‌نامه سروش گفتگو کرد و چگونگی شکل‌گیری مجموعه‌اش با این جمله شرح داد: «بعد از «سلطان صاحبقران» قرار شد مجموعه دیگری را برای تلویزیون بسازم که البته آن مجموعه «جاده ابریشم» نبود، بلکه مجموعه‌ای به نام «انحصار تنباکو» بود. من هم حدود شش تا هفت ماه روی این مسئله تحقیق کردم. بعد از یک سال متنی تهیه شد و به صورت طرح به سازمان تلویزیون و رادیو آن زمان ارائه دادم.»

وی ادامه داد: «با طرح «انحصار تنباکو» مخالفت شد و گفتند شما مجموعه دیگری برای ما بسازید. بعد از این اتفاق، یعنی پس از «سلطان صاحبقران» سر من هم شلوغ شده بود، زیرا همه تهیه‌کنندگان دوست داشتند من برای آنها کار کنم و از سوی دیگر رفت و آمدهایم زیاد شده بود و فرصت تحقیقات نداشتم. فقط در فاصله تحقیقات «سوته دلان» این فرصت دست داد. در واقع من بعد از «مثنوی معنوی» و «سلطان صاحبقران» بطور کلی مجموعه‌سازی می‌کردم و امیدوار هم بودم به این هدفم برسم. هدفم این بود تا مجموعه بسازم و به ترتیب آنها را کامل‌تر کنم.

این کارگردان در ادامه گفتگوهایش خاطرنشان ساخت: «در نتیجه در کار اول شش قسمت، در کار دوم 13 قسمت و در کار سوم هم که گام بلندتری بود، قرار بود 26 قسمت مجموعه بسازم. در نتیجه من باید روی قصه کار می‌کردم و وقت کافی هم می‌داشتم تا بتوانم یک چنین قصه‌ای طولانی را بنویسم. من در «هزاردستان» تجربیاتم را در زمان «سلطان صاحبقران» را جمع کرده و یک مجموعه تاریخی ساختم، اما در این مجموعه قصد داشتم از چند چهره تاریخی استفاده کنم و بقیه را از چهره‌های ذهنی خودم استفاده کنم و این تلفیقی بود از قصه و واقعیت.»

«هزاردستان» پس از مجموعه‌های تلویزیونی «مثنوی معنوی» و «سلطان صاحبقران» سومین اثر تلویزیونی علی حاتمی بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین