کد خبر: ۱۱۲۳۶۹
تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مصر با ارائه فهرست 66 نفره متهمان امنیتی، تحویل آنها را توسط ایران، شرط از سرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور دانست. 

به گزارش روزنامه الجریده چاپ کویت، مصر در روزهای گذشته فهرستی از متهمان امنیتی تحت تعقیب را آماده کرده که مدعی است این افراد به ایران فرار کرده و در این کشور مستقر هستند.

مصر با ارائه این فهرست به ایران، بازگرداندن آنها را به مصر، شرط آغاز گفت‌و گوها با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک میان تهران و قاهره می‌داند. 

یکی از این افراد تحت تعقیب، برنامه‌ریز عملیات ترور حسنی مبارک رئیس‌جمهور مصر در سال 1995 است که قاهره بر بازپس‌گیری وی تاکید می‌کند.

با وجود اینکه ایران خواستار از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک و ارتقای روابط به سطح مبادله سفیر است اما مصر ازسرگیری روابط دیپلماتیک، حفظ آن و منع بروز مانعی جدید در این رابطه بدون رسیدن رابطه به سطح مبادله سفیر را سقف مذاکرات با ایران اعلام کرده است.

یک منبع آگاه دیپلماتیک مصری نیز گفت که وزارت خارجه این کشور هفته گذشته از دستگاه‌های امنیتی درخواست کرد تا فهرستی از اتباع مصری فراری به ایران را از سال 1982 تاکنون ارائه کنند. همچنین تسلیم این افراد در راس اولویت‌های قاهره برای ازسرگیری روابط با ایران ذکر شده است.

علاوه‌بر این، مصر شرط گذشته خود را برای حذف نام خالد اسلامبولی قاتل انور سادات رئیس‌جمهور سابق مصر از یکی از خیابان‌های تهران را همچنان مطرح می‌کند.

براساس گفته‌های منابع آگاه، وزارت کشور مصر تاکنون فهرستی از 66 نفر از افراد متهم به جرائم امنیتی، فراری به ایران از سال 1982 را تهیه کرده که معروف‌ترین آنها "مصطفی حمزه" فرمانده سابق شاخه نظامی سازمان جماعت اسلامی است که عملیات ترور حسنی مبارک را در سال 1995 در آدیس بابا برنامه‌ریزی کرده بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین