کد خبر: ۱۱۲۴۳۶
تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۸۹ - ۲۳:۳۷
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌ها گزارشی با عنوان «مرجع صالح نظارت بر مجلس و نمایندگان» منتشر و اظهار داشت که هیأت‌رییسه برای این مهم اصلح است.
 
در این گزارش آمده است: از آنجا که غایت هدف نظارت بر مجلس و نمایندگان، بهبود عملکرد مجلس بوده و این امر با «طرز کار مجلس» ارتباط وثیق دارد، سپردن آن به کمیسیون اصل نود می‌تواند موجه باشد. البته در مواردی که نظارت‌ها از باب انتظام امور مجلس باشد، شاید سپردن آن به هیات رییسه موجه‌تر باشد چرا که به وظایف و اختیارات هیأت رییسه که در حال حاضر در آیین‌نامه داخلی مجلس پیش‌بینی شده نزدیک‌تر است. 
ولی تولی مصادیقی از نظارت که به «طرز کار مجلس قرابت داشته و رسیدگی به آنها مستلزم تحقیق و بررسی توسط مجلس باشد» با وظایف کمیسیون اصل نود همخوانی بیشتری دارد.

نکته فوق از باب قرابت نظارت بر مجلس و نمایندگان با وظایف کمیسیون اصل 90 بود، ولی در صورتی که صرفاً کارآمدی مدنظر باشد، شاید هیأت‌رییسه برای این مهم اصلح باشد، چرا که مرتبت و جایگاه رفیعی که هیأت‌رییسه در مجلس و در میان نمایندگان داراست، کمیسیون اصل 90 فاقد است و این کمیسیون در عرض سایر کمیسیون‌ها قرار دارد. لذا جایگاه هیأت‌رییسه می‌تواند تولی این نهاد را در نظارت بر مجلس و نمایندگان توجیه کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین