کد خبر: ۱۱۲۵۰۷
تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۷
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: یک دانشگاه در آمریکا برای ترم آینده تحصیلی واحد درسی به نام "ایران و سلاح هسته‌ای" ایجاد کرده است.

دانشکده علوم سیاسی دانشگاه مسیحی " آبیلن" تگزاس از بهار سال آینده برای دانشجویان علاقه‌مند به موضوع ایران و سیاست خارجی آمریکا واحدی درسی به نام ایران و سلاح هسته‌ای ایجاد کرده است.

بر اساس اعلام مقامات این دانشگاه این واحد درسی صرفا به موضوع هسته‌ای ایران نپرداخته و در کنار این موضوع به سیاست داخلی ایران و شاخص‌های جامعه ایرانی همچون مذهب، اقتصاد، فرهنگ و جغرافیا را به دانشجویان علاقه‌مند تدریس می‌کند.

دکتر "نیل کوتس" استاد علوم سیاسی دانشگاه آبیلن و استاد معرفی شده برای تدریس واحد جدید درسی درباره ایران ، درباره اهداف گنجاندن این واحد درسی در کلاس‌های دانشکده علوم سیاسی این دانشگاه می‌گوید: " این واحد درسی به دانشجویان ما شناختی عمیق از ایران و انگیزه‌های برنامه هسته‌ای این کشور می‌دهد".

دکتر کوتس از تمامی دانشجویان علاقه‌مند و به‌ویژه دانشجویان دوره لیسانس و فوق‌لیسانس دانشکده علوم سیاسی آبیلن دعوت کرده تا در این واحد درسی ثبت‌نام کرده و شناخت خود را از ایران و چالش ایالات متحده با تهران درباره برنامه هسته‌ای بالا ببرند. 

وی می‌افزاید: "در 7 سال گذشته نگرانی بسیاری از کشورهای جهان از این موضوع بوده که ایران ممکن است به سلاح هسته‌ای دست یابد، این نگرانی با این پیش فرض همراه بوده که ایران بزرگ‌ترین تهدید جهانی و بزرگ‌ترین حامی تروریسم بین‌المللی است، این واحد جدید در طی یک ترم تحصیلی وقت دارد تا به تمامی این سوالات به‌طور عمیق پاسخ دهد".

این استاد دانشگاه می‌گوید این واحد درسی به موضوعاتی چون نظام سیاسی حاکم بر ایران، توانمندی‌های نظامی این کشور ونیزاهداف و انگیزه‌های ایران از توسعه قابلیت نظامی - اتمی نگاهی ویژه دارد.

وی می‌گوید: "در پایان هر روز کلاس دانشجویان به این نتیجه می‌رسند که چرا ایران می‌خواهد به سلاح هسته‌ای دست یابد و باید در برابر این تهدید چه کرد‌؟

دکتر کوتس با اشاره به سودمندی واحد درسی جدید می‌گوید: "بعضی از دانشجویانی که به این کلاس می‌آیند می‌خواهند بعدها جذب ارتش آمریکا شوند، برخی نیز می‌خواهند در سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا کار کنند و بعضی دیگر نیز می‌خواهند به شغل‌های دیگری بروند و بعضا کسانی هم هستند به دلیل علاقه‌مندی‌شان به منطقه خاورمیانه، تروریسم، سیاست خارجی آمریکا و تکثیر سلاح‌های هسته‌ای به این واحد درسی علاقه نشان می‌دهند".

"کانور بست " دانش‌آموخته علوم سیاسی از دانشگاه "ساکرامنتو " کالیفرنیا با اشاره به اینکه وی حتما در این کلاس ثبت نام خواهد کرد، می‌گوید: "خیلی از واحدهای درسی ارایه شده در رشته علوم سیاسی بر پایه تئوری‌ها هستند اما به نظر می‌رسد واحد درسی درباره ایران بیشتر بر مشکلات جاری در زمینه عاری‌سازی جهان از سلاح هسته‌ای تمرکز دارد و از این نظر می‌تواند مفید باشد.

گفتنی است که دانشگاه مسیحی آبیلن تگزاس یک دانشگاه خصوصی است که از سال 1906 ( 1285) تاسیس شده است . این دانشگاه در 67 رشته در دوره لیسانس، 25 رشته در دوره فوق‌لیسانس و در یک رشته در سطح دکترا به پذیرش دانشجو می‌پردازد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین