کد خبر: ۱۱۲۵۵۶
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۸۹ - ۰۱:۵۳
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: ترزا می، وزیر کشور بریتانیا روز چهارشنبه 3 نوامبر فاش کرد که یکی از اعضای شبکه القاعده فعال در شبه جزیره عربستان، به ظن برنامه ریزی برای انجام حمله علیه بریتانیا در اوایل سال جاری میلادی، در این کشور بازداشت شده است. ترزا می جزئیات بیشتری در این باره نگفت. 

به گزارش بی‌بی‌سی، وزیر کشور بریتانیا همچنین گفت حمله و قتل دسته جمعی مردم در خیابان‌های لندن توسط افراط‌گرایان بریتانیایی که برای جنگیدن و آموزش عملیات تروریستی به سومالی رفته‌اند، امری محتمل است مگر این که نیروهای امنیتی بریتانیا مانع از آن شوند. 

ترزا می، که برای اولین بار به عنوان وزیر کشور بریتانیا در باره اقدامات ضد تروریستی سخن می‌گفت، افزود: دست به کاری نمی‌زند که باعث شود امنیت ملی بریتانیا به خطر بیفتد.
او گفت: توانایی‌های اصلی پلیس بریتانیا در مبارزه با تروریسم به جای خود باقی است و سطح بودجه این عملیات همچون گذشته بالا نگه داشته می‌شود. 

وزیر کشور بریتانیا گفت: بودجه‌ای که فقط برای بخش مبارزه با تروریسم اداره پلیس بریتانیا در نظر گرفته شده است بیش از دو میلیارد پوند است. 

او افزود: در 10 سال گذشته همه مقام‌های بریتانیا چه در دولت چه در جناح مخالف، در باره تدابیری که برای مبارزه با تروریسم در این کشور در نظر گرفته شده و به اجرا در آمده است، بسیار اندیشیده‌اند. 

ترزا می تاکید کرد: "در پارلمان ما در باره این موضوعات گفتگو کرده ایم، توازن میان آزادی و امنیت را در نظر گرفته‌ایم و در باره لوایح قانونی رای‌گیری کرده‌ایم. من باور ندارم که دولت قبلی این توازن را کاملا به‌دست آورده بود اما اجازه بدهید این موضوع را روشن کنم که من هرگز دست به کاری نمی‌زنم که باعث شود امنیت ملی بریتانیا با خطر مواجه شود. به همین دلیل هر جا که لازم باشد ما تدابیر امنیتی بریتانیا را تقویت می‌کنیم. ما نه تنها برای جلوگیری از توطئه‌های تروریستی و درگیری، سرمایه‌گذاری خواهیم کرد بلکه همچنین بار دیگر توجه خود را متمرکز استراتژی جلوگیری از تندرو شدن جامعه بریتانیایی می‌کنیم." 

وزیر کشور بریتانیا همچنین گفت که بانک اطلاعاتی برای شنود مکالمات خصوصی افراد در این کشور تاسیس نخواهد شد. 

او گفت: "من خواهان روشی هستم که بیشتر علیه افراد تندرو است اما تاثیر کمتری روی زندگی اعضای خوب جوامع مختلف در بریتانیا دارد. من خواهان روشی هستم که به مردم اجازه می‌دهد از آزادی خود در امنیت و آرامش لذت ببرند. من همچنین خواهان روشی هستم که برای مقابله با خطر در حال تحول موثر است. این چیزی است که ما ارائه خواهیم کرد." 

گفته می‌شود که شبکه القاعده شبه جزیره عربستان، مسئول ارسال محموله‌های کارتریج دستگاه‌های چاپ است که در آنها بمب جاسازی شده بود و در هواپیماهای باربری در داخل بریتانیا و دبی کشف شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین