کد خبر: ۱۱۲۵۹۹
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۰
کسی که مرتکب قتل نفس می‌شود، دیگر کرامتی ندارد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آیت‌الله محمد تقی مصباح‌یزدی از اساتید حوزه علمیه قم گفت: اجرای قانون جزای اسلامی در مسأله قصاص، هیچ منافاتی با رعایت کرامت انسانی ندارد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، مصباح‌یزدی، چهارشنبه شب طی سخنانی در دفتر مقام معظم رهبری و در ادامه شرح خطبه فدکیه حضرت زهرا‌(س)، گفت: از نگاه قرآن کسی که مرتکب قتل نفس می‌شود همانند کسی است که برای کشتن همه انسان‌ها دست به شمشیر برده و لذا چنین فردی دیگر کرامتی ندارد. 

وی با اشاره به کلامی از حضرت زهرا (س) در خطبه فدکیه خداوند قصاص را برای جلوگیری از خون ریزی قرار داد، گفت: همه ما این را می‌دانیم که وقتی قاتلی محکوم به اعدام شود و ولی دم مقتول هم خواستار قصاص شود، اجرای حکم اسلام در این‌باره، جلوی بسیاری از کشت و کشتارها و جنایات را در جامعه می‌گیرد و این یک امر بدیهی است. 

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: در مکتب اسلام کشتن یک انسان همانند کشتن همه انسان‌هاست و اساسا قصاص قاتل برای حفظ امنیت جامعه می‌باشد و ما اگر برای حیات انسانی ارزش قائل هستیم باید بدانیم که قصاص راه حفظ حیات است. 

وی در ادامه با بیان این که عقوبت گناهان و تخلفات انسان در این دنیا مربوط به حق‌الله و حق‌الناس می‌باشد، گفتند: حق‌الله که در واقع مصلحت عامه‌ای برای جامعه اسلامی به شمار می آید، شامل حدود و تعزیرات می شود و حق‌الناس از باب قصاص و دیات اجرا می‌گردد. 

عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود، بسیاری از گرفتاری‌های انسان در این دنیا را نتیجه گناهان و اعمال زشت او دانست و گفت: اگر خداوند متعال می‌خواست که اعمال بد بندگانش را در همین دنیا عقاب کند، زندگی‌ای برای هیچ جنبنده‌ای باقی نمی‌ماند. 

وی افزود: اما خداوند نتیجه برخی از اعمال انسان را در این دنیا به او می‌چشاند تا بداند که کار بد چه اثراتی دارد، بلکه از این طریق متنبه و آگاه شود هرچند عقوبت انسان به خاطر برخی اعمال ناشایست جنبه عبرت آموزی دارد و اصلا مسأله انتقام گیری در آن مطرح نیست. 

مصباح‌یزدی تصریح کرد: در واقع این عقوبت‌های دنیوی هم گوشمالی برای انسان است و هم این که جنبه پند و موعظه دارد. 

وی همچنین بسیاری از مشکلات و بیماری در خانواده‌ها را نتیجه گناهان دانست و گفت: این عالم برای کار است و نتیجه و عقوبت اعمال مربوط به آخرت است، اما خداوند به جهت رحمت واسعه‌اش نتیجه بخشی از اعمال خوب و بد انسان را در این دنیا نشان می‌دهد تا بخشی از عقوبت آن‌ها را در این دنیا متحمل شود و در آخرت از بار مجازاتش کاسته شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین