کد خبر: ۱۱۲۸۱۵
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۸۹ - ۲۱:۲۷
حسینی، وزیر ارشاد خبر داد:
اطلاعی از جزئیات گران‌ترین جایزه ادبی ندارم
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین لایحه مالکیت معنوی در بحث کتاب خبر داد و گفت: تدوین این لایحه در مراحل نهایی قرار دارد و با وزارت دادگستری هماهنگی‌های لازم صورت است. 

سید محمد حسینی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی عصرامروز دوشنبه با آندریاس دیمیتریو وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس دیدار کرد.

حسینی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: لایحه مالکیت معنوی به دولت ارائه می‌شود و پس از آن در مجلس مطرح خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسشکه "آیا آمارهای ارائه شده درباره سرانه مطالعه را قبول دارید یا خیر؟" اظهار کرد: هر ساله نهاد کتابخانه‌ها سرانه مطالعه در کشور را اعلام می‌کنند که در این آمار سرانه مطالعه روزنامه، نشریات، کتاب‌های غیردرسی و کتاب‌های ادعیه و دعا به ترتیب 40، 9، 18 و 12 دقیقه اعلام شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در سال جاری آمار به‌شدت مورد کنترل آنها بوده است و تعداد بیشتری در سرشماری قرار گرفتند.

به گفته حسینی، در این آمار بحث کتاب قاچاق و افست فرقی نمی‌کند و تنها سرانه مطالعه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی درباره رئوس برنامه‌های هفته کتاب که 6 میلیارد تومان برای آن هزینه پرداخت شده است، بیان کرد: جزئیاتش را از آن کس که این هزینه را اعلام کرده بپرسید!

حسینی اظهار کرد: روز دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی مفصل تمامی برنامه‌ها را اعلام می‌کنیم زیرا کارهای بسیار زیادی صورت گرفته و تمام فضای کشور را تحت تاثیر این هفته فرهنگی قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به این که هفته کتاب امسال از یک هفته بیشتر خواهد بود، افزود: نمایشگاه بین‌المللی کتاب که با حضور میلیونی افراد، رسانه‌ها و نشریات برگزار می‌شود و پس از آن هفته کتاب سبب می‌شود گفتمان قالب در ایران بحث کتاب و کتابخوانی باشد.

وزیر ارشاد با تاکید بر این که هفته کتاب تنها مختص به این وزارتخانه نیست ،‌افزود: از آموزش و پرورش که هزاران نمایشگاه برپا می‌کند تا سازمان زندان‌ها و نهادهای دیگر درگیر این هفته فرهنگی هستند.

به گفته وی، قرار است از این پس حتی در زندان‌ها یا کارخانه‌ها به کتاب توجه ویژه‌های نشان داده شود.

حسینی در پاسخ به این سئوال که "چرا جایزه عمار به گران‌ترین جایزه ادبی با بیش از 110 سکه تبدیل شده است"، گفت: اطلاعی از جزئیات این خبر ندارم اما شاید کاری بی‌بدیل است. در غیر این‌صورت برای کاری معمولی این هزینه معنا ندارد.

وی ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی بخشی از بودجه را از دولت می‌گیرد و بخشی دیگر از دستگاه‌هایی مانند شهرداری و غیره هم تامین می‌شود اما در کل از جزئیات این مسأله خبری ندارم.

وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به این سئوال که "آیا به حج می‌روید یا خیر؟ و چند نفر از این سازمان به حج اعزام شدند؟" گفت: به احتمال بسیار زیاد به این سفر معنوی می‌روم اما آمار اعزام شده‌ها زیاد نیست.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین