کد خبر: ۱۱۲۸۲۹
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۸۹ - ۲۲:۵۹
پایان تلخ فوق‌ستاره وزنه‌‌برداری ایران:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: فدراسیون جهانی وزنه‌برداری پس از یکسال رای به محرومیت ابدی سعید علی حسینی داد.

ستاره 22 ساله سنگین وزن ایران که قهرمانی جوانان جهان را در بازی‌های سال 2009 به دست آورده بود، در بازی‌های جهانی این سال در کره‌جنوبی از شرکت در مسابقات محروم شد. ابتدا مصدومیت دلیل این انصراف ناگهانی اعلام شد و بعد از مدتی افشا شد قبل از مسابقه فدراسیون جهانی او را به دلیل مثبت اعلام شدن نمونه آزمایش دوپینگش، محروم کرده است.

خبری که با اعلامش وزنه‌برداری ایران وارد بحرانی بزرگ شد. حسین رضازاده، سرمربی وقت تیم ملی در صف اول متهمین قرار گرفت. علی حسینی و چند وزنه‌بردار سنگین وزن دیگر ایران که همزمان با سعید محروم شده بودند کادرفنی تیم ملی را مقصر می‌دانستند و آمپول‌های تزریق شده به ورزشکاران در طول اردوها را دلیل این اتفاق می‌دانستند.
 
فدراسیون سابق حتی پروژه محرومیت مادام العمر رضازاده را در دستور کار قرار داد اما چندی بعد، این مربی با حکم رئیس سازمان ورزش توانست سرپرست فدراسیون وزنه‌برداری شود.

رضازاده هیچ‌گاه این اتهام را که در دوپینگ علی حسینی و دیگران نقشی داشته باشند را نپذیرفت. او این بهانه که می‌ترسیده رکوردش توسط سعید شکسته شود را خنده‌دار می‌خواند.
 
با روی‌کار آمدن رضازاده، فدراسیون وزنه‌برداری در دو مرحله پرونده سعید را در دادگاه استیناف فدراسیون جهانی طرح کرد. جلساتی که روزهای 25 خرداد و 13 شهریورماه گذشته برگزار شدند تا شاید فدراسیون جهانی از در نظر گرفتن مجازات محرومیت مادام‌العمر علی حسینی منصرف شود. جلساتی که البته دفاعیات هیأت ایرانی در آنها اثربخش نیفتاد و حکم محرومیت مادام‌العمر سعید به دلیل ارتکاب دوپینگ برای دومین‌بار، صادر شد. علی حسینی در سال 2006 هم همراه همه اعضای تیم ملی ایران به دلیل استفاده از مواد نیروزا، دوپینگی شده بود.

حکم محرومیت وزنه‌بردار ایرانی، به فدراسیون وزنه‌برداری جمعه گذشته به ایران رسیده اما به دلیل تعطیلات آخر هفته اروپا هنوز از طریق فدراسیون جهانی اعلام رسمی نشده است. به همین دلیل اعضای فدراسیون ارسال چنین حکمی را تکذیب می‌کنند و می‌گویند: «هنوز این حکم به دست ما نرسیده اما احتمالا همین روزها، حکم پرونده صادر می‌شود.» 

رضازاده: برای بخشش سعید علی حسینی به آیان تمنا کردم 

حسین رضازاده سرپرست فدراسیون وزنه برداری می‌گوید: «هنوز حکم سعید علی حسینی به فدراسیون نرسیده اما شاید تا دوشنبه این حکم اعلام شود.»

او در گفت‌و گو با خبرآنلاین درباره محرومیت دائمی سعید علی حسینی می‌گوید: «من در جریان این حکم نیستم. آخرین بار قرار شد، هیأت 3 نفره استیناف حکم سعید را اعلام کند و خودشان آن را از طریق سایت فدراسیون جهانی اعلام کنند. تا حالا چیزی دست ما نرسیده. البته الان اروپا تعطیلات آخر هفته اروپا است و شاید روز دوشنبه این حکم را اعلام کنند.» 

سرپرست فدراسیون وزنه برداری ادامه داد: «ما در این مدت تمام تلاش‌مان را کردیم که مشکل سعید حل شود. حتی به دستور آقای سعیدلو، وکیل گرفتیم و 70 میلیون تومان هزینه کردیم. خودم دو بار در جلسات شرکت کردم. به جلسه رفتم و از آیان خواستم او را بببخشند. رفتم آنجا، خواهش و تمنا کردم که سعید جوان است، او را برای همیشه محروم نکنید اما آنها به جواب آزمایش آزمایشگاه کلن استناد می‌کردند. می‌گفتند قانون، برای همه هست. سعید یکبار هم در سال 2006 محروم شده و این دفعه دومش است.»

اما علی حسینی و پدرش، رضازاده و کادرفنی سابق تیم ملی را دلیل همه این مشکلات می‌دانند و می‌گویند هر اتفاقی برای‌شان افتاده، در تمرینات رخ داده است.
 
رضازاده در این‌باره می‌گوید: «کادرفنی اگر مقصر بود که باید همه دوپینگی می‌شدند، از یک تیم 7 نفره، فقط سعید متهم به استفاده داروهای آنابولیک شد. بار قبل در سال 2006 همه بچه‌هایی که از داروها استفاده کرده بودند با هم محروم شدند و این نشان از دخالت کادرفنی داشت اما این بار شرایط فرق می‌کرد. با این وجود ما آقایان زارع و پانزوان را از همه مسئولیت‌های‌شان در تیم‌های ملی و فدراسیون کنار گذاشتیم.»

 سعید علی حسینی: شوکه شدم، نمی‌توانم حرف بزنم! 

سکوت، این موضعی است که در حال حاضر سعید علی حسینی در قبال حکم محرومیتش گرفته است. 

بغض گلویش را گرفت وقتی خبر را شنید. برای دقایق کوتاهی مکث کرد و سپس گفت: «نمی دانم چه چیزی باید بگویم.» 

این واکنش ابتدایی سعید علی حسینی به حکم محرومیت مادام‌العمرش از دنیای ورزش است. حکمی که البته هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است اما پس از پایان تعطیلات آخر هفته اروپا از طریق فدراسیون جهانی به‌طور رسمی اعلام خواهد شد. 

سعید که هیچ جوابی برای این اتفاق ندارد ترجیح می‌دهد تا بی‌گدار به آب نزند و برخلاف همیشه که رضا‌زاده و کادر فنی وزنه‌برداری را مورد انتقاد قرار می‌داد این‌بار سکوت کند. «چه چیزی باید بگویم؟ با این خبر شوکه شدم و نمی‌توانم حرف بزنم. باید با پدرم حرف بزنم و مشورت بگیرم. دوست دارید چه چیزی از دهان من بشنوید؟ 

فعلا حرفی ندارم که بزنم و وقتی با پدرم حرف زدم نظر خودم درباره این اتفاق را اعلام می‌کنم.»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین