کد خبر: ۱۱۳۰۲۱
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۸۹ - ۲۲:۲۲
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که به هند سفر کرده در جریان سخنرانی در پارلمان این کشور از درخواست هند برای پیوستن به اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرده است. 

به گزارش بی‌بی‌سی، باراک اوباما گفت وی از انجام اصلاحات در شورای امنیت که عضویت دایمی هند نیز در آن منظور شده باشد استقبال خواهد کرد. 

پیشتر، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با مانموهان سینگ، نخست وزیر هند بر اهمیت روابط استراتژیک قوی دو کشور تاکید کرده و گفته بود روابط هند و آمریکا یکی از مهمترین روابط دو جانبه در دنیاست. 

هر دو رهبر اظهار داشتند که از این به بعد در مبارزه با تروریسم همکاری بیشتری خواهند داشت. 

رئیس جمهوری آمریکا در مورد منطقه مورد مناقشه کشمیر، گفت آمریکا راه حلی را بر هند و پاکستان تحمیل نخواهد کرد ولی وی افزود که کاهش تنش در منطقه، علاوه بر هند و پاکستان، به نفع آمریکا نیز خواهد بود. 

باراک اوباما گفت وضعیت شرق آسیا نیز در جریان گفتگوهای وی با نخست وزیر هند، مطرح شده است. 

انتقاد از پاکستان 

روز گذشته 7 نوامبر، اوباما از نحوه مبارزه پاکستان با تروریسم داخلی انتقاد کرده و گفته بود سرعت پیشرفت در این زمینه در حد انتظار آمریکا نبوده است. 

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از هند و پاکستان خواست گفت‌و گوهای دو جانبه را دوباره شروع کنند و افزود که هند بیش از هر کشور دیگری از موفقیت‌های پاکستان در مبارزه با تروریسم منتفع خواهد شد. 

وی گفت دولت هند مایل نیست در حالی که از نظر اقتصادی پیشرفت می‌کند، ناامنی و بی‌ثباتی منطقه، مزاحمتی برایش ایجاد کند. 

باراک اوباما ابراز امیدواری کرد که هند و پاکستان که هر دو دارای تسلیحات هسته‌ای هستند، به هم اعتماد کنند. 

این دو کشور در 60 سال گذشته 3 بار، با یکدیگر در جنگ درگیر شده‌اند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین