کد خبر: ۱۱۳۴۰۵
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۸۹ - ۲۳:۱۷
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سعید 15 سال داشت؛ او اهل یکی از روستاهای نیک‌شهر واقع در جنوب سیستان و بلوچستان بود. سعید فقط کتابش را نیاورده اما معلمش پس از سوال از وی به قصد تنبیه، دلسوزی یا شوخی ضربه‌ای به سرش زد اما ضربه معلم پس از 4 روز مرگ سعید را رقم زد. حالا مادر و پدر مانده اند با یک دنیا درد و شاید معلمی که صبح روز 2 آبان تصور نمی‌کرد که امروز با این همه پشیمانی و اما و اگر در بازداشت به سر ببرد.

به گزارش روزنان، از میان مسئوولان وزارتخانه مربوطه تنها رییس آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان درباره این موضوع پاسخ می‌دهد. 

او می‌گوید: هنوز معلوم نیست که مرگ سعید بر اثر ضربه بوده یا نه ولی در هر صورت طبق قانون و آیین‌نامه‌ها باید با معلم خاطی برخورد شود.

ابراهیم اعتصام، رییس آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در اینباره با اعلام اینکه معلم مذکور 30 سال سابقه معلمی داشته است، افزود: این معلم که یکی از اقوام دانش آموز مذکور است بلافاصله پس از این اتفاق به محاکم قضایی معرفی شده و هم اکنون نیز در بازداشت به سر می برد اما هنوز مشخص نشده است که مرگ دانش‌آموز به علت ضربه معلم بوده یا نه.

وی در خصوص نحوه فوت این دانش‌آموز می‌گوید؛ معلم این دانش‌آموز روز دوم آبان پس از پرسش از وی و گویا عدم پاسخ دانش‌آموز به سر وی ضربه‌ای می‌زند اما به گفته خودش شدت ضربه آن قدری نبوده که دانش‌آموز حتی شکایتی به مدیر مدرسه ابراز کند به‌طوری که در کلاس دوم و سوم نیز حاضر می‌شود.

اما ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که سعید در سرویس بازگشت حالش دگرگون شده و پس از رساندن وی به بیمارستان و با گذشت 4 روز جان خود را از دست می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به واکنش آموزش و پرورش به برخوردی که از سوی معلم صورت گرفته است، ادامه داد: هم اکنون معلم مذکور براساس قانون به هیأت تخلفات معرفی شده است و پرونده دانش‌آموز نیز در پزشکی قانون است. این در حالی است پزشکی قانونی هنوز به این موضوع که فوت دانش‌آموز بر اثر مرگ مغزی بوده یا نه پاسخی نداده است.

رییس آموزش و پرورش این استان همچنین با توضیح این مطلب که معلمان همواره نسبت به تنبیه جسمی و حتی روحی- روانی دانش‌آموز منع شده‌اند، ادامه داد: براساس دستورالعمل و آیین‌نامه انضباطی آموزش و پرورش هرگونه تنبیه دانش‌آموز ممنوع است و تنبیه نباید به‌گونه‌ای باشد که با تذکر موجب بیداری دانش‌آموز شود؛ این در حالی است که این موضوع نیز در وظایف معلم پیش‌بینی شده است.

ابراهیم اعتصام با تاکید بر تخلف معلم تنبیه کننده افزود: حتی اگر پزشکی قانونی خونریزی مغزی دانش آموز را اثبات نکند آموزش و پرورش طبق ماده 8 و 9 تخلفات در قانون با وی برخورد خواهد کرد ، به طوریکه فرد خاطی متناسب با نوع تخلف خود از انفصال موقت تا معرفی به محاکم مورد پیگرد قرار می‌گیرد.
 
گفتنی است در تهیه گزارش مذکور معاون حقوقی امور مجلس آموزش پرورش با امتناع از پاسخ‌گویی به علت حضور در سفر استانی خواست تا در این مورد با مدیر روابط عمومی وزارتخانه صحبت شود.

این در حالی است که دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات آموزش و پرورش نیز پاسخگویی را به روابط عمومی سازمان ارجاع داد. 

همچنین نمایندگان مجلس و دو تن از اعضای کمیسیون آموزش مجلس با گذشت چند روز از انتشار خبر از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین