کد خبر: ۱۱۳۷۰۹
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۸۹ - ۱۷:۰۹
بزرگان دوران ائمه اطهار‌(ع) مقلدوار تصمیم می‌گرفتند و بصیرت نداشتند
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: شخصیت‌های برجسته زیادی دیده‌ام، ولی خصوصیاتی که این فرزند پیامبر اکرم (مقام معظم رهبری) دارد در وجود هیچ‌کس ندیدم و عقل من برای ارزیابی زوایا و ابعاد شخصیتی ایشان کافی نیست. 

این عضو مجلس خبرگان رهبری، در دیدار کارکنان و فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران و اساتید، طلاب و فضلای حوزه علمیه خراسان که در موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به قم اظهار داشت: ظرایف و لطائف این سفر، برکاتی که از وجود مقام معظم رهبری نائل شد، نوری که بر دل مردم قم تابید، قوتی که به ایمان این مردم افزوده شد و عزت و عظمتی که به انقلاب تزریق گردید در تاریخ بی نظیر است. 

حتی یک نقطه تاریک در زندگی مقام معظم رهبری وجود ندارد 

وی افزود: اگر بخواهیم مقدار عظمت، نورانیت، مهربانی، شجاعت و صلابت رهبری را درک کنیم، باید ایشان را با شخصیت‌های تراز اول همه کشورهای دنیا مقایسه کنیم، افرادی که مسائل مالی و اختلاس از اموال مردم، فساد‌های اخلاقی و خانوادگی و سایر انحرافات دیگرشان به گوش جهانیان رسیده، در مقابل آنها فردی ایستاده که یک نقطه تاریک در زندگیش یافت نمی شود. 

عضو خبرگان رهبری بیان داشت: شخصیت‌های برجسته زیادی دیده‌ام، ولی خصوصیاتی که این فرزند پیامبر(ص) دارد در وجود هیچ‌کس ندیدم و عقل من برای ارزیابی زوایا و ابعاد شخصیتی ایشان کافی نیست. 

رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: خداوند متعال، بصیرت، فهم، ایمان، نور و معرفت به جوانان و نوجوانان این کشور عطا کرده، حتی برخی از آنها که دارای ظواهر ناپسندی هستند ولی از این فهم و بصیرت برخوردارند، از سیاست‌مداران جلوتر هستند و جوانان این کشور چیزهایی می‌فهمند که سیاست‌مداران متوجه نمی‌شوند. 

این استاد حوزه علمیه عنوان کرد: امروز جوانان و نوجوانان این کشور برخلاف بزرگان دوران ائمه اطهار‌(ع) که مقلدوار تصمیم می‌گرفتند و بصیرت نداشتند، حاضر نیستند مطالب را مقلدوارنه قبول کنند و برای خود شخصیت فکری و مستقلی قائل بوده و دارای بصیرت فوق العاده‌ای می باشند. 

مصباح‌یزدی گفت: جامعه امروز ما تحقیقاً بیش از30 سال مورد هجوم و توطئه‌های دشمنان است و دستگاه‌های اطلاعاتی شیاطین عالم از مدت‌ها قبل برای فتنه 88 نقشه طراحی کرده بودند و زیرک‌ترین سیاست‌مداران داخلی و خارجی به نقشه سقوط جمهوری اسلامی مطمئن بودند، ولی همین مردم کوچه و بازار بهتر از سیاست‌مداران وظیفه خود را درک کرده و به آن عمل نمودند. 

وی با اشاره شهادت حضرت مسلم، تاکید کرد: با سفر مسلم به کوفه، عده زیادی با او بیعت کردند، ولی به شب نرسیده، به فاصله چند ساعت، او جای امنی برای مهمان شدن نداشت، این نشان از حرکت غیرآگاهانه، نسنجیده و مقلدوار مردم کوفه و حزب باد بودن آنها است؛ در حالی که مردم امروز جامعه ما دارای آگاهی، بصیرت فوق‌العاده هستند که نقشه‌های جریان‌ها و افکار مختلف را برهم می‌زند. 

مصباح‌یزدی عنوان کرد: مردم کوفه، شیعیان امام علی(ع) و پا منبری ایشان بودند، ولی به فرزند علی(ع) خیانت کردند؛ چون بصیرت نداشتند و مقلدوار و کورکورانه تصمیم گرفتند، ولی امروز، مردم به‌خوبی در بحران‌ها به وظیفه خود عمل کردند و نقشه‌ها و پیش بینی‌های سیاستمداران داخلی و خارجی را نقش بر آب نمودند. 

کمبودها بسیار ناچیز؛ نعمت‌ها فراوان 

عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موفقیت‌های این نظام در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، صنعتی و... ابراز داشت: کمبودها و نواقصی که در کشور وجود دارد، نسبت به نعمت‌ها و الطافی که خداوند متعال به این نظام و مردم دارد، قابل مقایسه با یکدیگر نیست و کمبودها آنقدر کم است که اصلاً محاسبه نمی شود؛ بنابراین باید همواره شاکر این نعمت‌ها باشیم و بهترین شکر، اعتراف به عجز از بیان نعمت‌ها و شکر آنها در نزد خداوند متعال است؛ البته مطابق آیات قرآن کریم، همواره عده ای در جامعه کفران نعمت می کنند و کسانی که شکر می کنند کم هستند. 

خود را در ردیف چهارپایان حساب نکنیم 

مصباح یزدی با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: هر کس باید موقعیت و جایگاه خود را در عالم هستی بداند تا درک درستی از زندگی داشته باشد، طبق آیات قرآن کریم متاسفانه برخی فکر می کنند جایگاه و موقعیتشان در کنار چهارپایان است، البته با اندکی تفاوت؛ یعنی صرف خوردن و پوشیدن و لذت بردن را نهایت زندگی می دانند؛ در حالی که موقعیتی که خداوند برای انسان ترسیم کرده جانشینی خودش است و به فرشتگان خطاب کرد که شما لیاقت جانشینی ندارید؛ بنابراین موجودی خلق می‌کنم تا جانشین من بر روی زمین شود ولی بسیاری از مردم در عمل خود را در ردیف چهارپایان قرار می‌دهند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین