کد خبر: ۱۱۴۰۰۰
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۸۹ - ۲۲:۴۵
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب 4 نقطه از جنگل‌های گلستان از جمله یک نقطه از پارک ملی گلستان در دو روز گذشته براثر آتش‌سوزی سوختند و تلاش نیروهای امدادی برای اطفای حریق ادامه دارد. 

در دو روز گذشته سطحی از مناطق جنگلی سیجان، ریگ چشمه، کیارام و عرصه‌های روستای ترسه از توابع شهرستان منودشت دچار حریق شدند.

همچنین در روز پنجشنبه نیز بخشهایی از عرصه‌های جمشید‌آباد در حوزه شرق گلستان دچار حریق شد که تلاش‌های نیروهای امدادی و ستاد حوادث غیرمترقبه تا شامگاه برای اطفای این حریق ادامه داشت.

علاوه براین سطحی از عرصه‌های جنگلی جنوب پارک ملی گلستان واقع در منطقه صعب العبور تنگه گل دچار حریق شد که امدادگران مشغول مهار بقای حریق هستند.

عرصه‌های جنگلی گلستان 450 هزار هکتار وسعت دارد و بخشی از جنگل‌های بکر خزری و هیرکانی منحصر بفرد در جهان به‌شمار می‌آید.

نبود بالگرد و تکمیل نشدن پایگاه امداد هوایی از جمله مشکلات برای اطفای سریع حریق در جنگل‌های گلستان است و ضرورت تسریع در تکمیل پایگاه امداد هوایی گلستان را الزامی می‌سازد.

مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه گلستان پنجشنبه شب افزود: آتش‌سوزی‌های رخ داده در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برخی عرص‌های جنگلی استان در مناطق جدا از هم رخ داده و نقطه‌ای بوده است و ربطی به یکدیگر ندارند.

رسول حسام افزود: آتش سوزی روز چهارشنبه در حوزه عرصه‌های سیجان، ریگ چشمه، کیارام و وستای ترسه مینودشت رخ داد که در همان روز نیز اطفاء شد.

وی با بیان اینکه برخی از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند، آتش‌سوزی منطقه سیجان در روز پنجشنبه به مناطق دیگر سرایت کرده است، این خبر را تکذیب کرد و اظهار داشت: این منطقه با مناطقی که روز پنجشنبه دچارحریق شد، فاصله بسیار زیادی دارد.

وی عنوان کرد: در روز پنجشنبه نیز سطحی از عرصه‌های جنگلی جمشید آباد دچار حریق شد و به دلیل صعب العبور بودن منطقه تلاش‌های زیادی برای اطفای حریق شد و آتش این منطقه تا شامگاه اطفاء شد.

حسام گفت: نیروهای امدادی ارتش و منابع طبیعی و ستاد مدیریت بحران شب پنجشنبه نیز در منطقه حضور دارند و مشغول پاکسازی بقای آتش هستند تا عملیات کامل اطفاء صورت گیرد.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران گلستان خاطرنشان کرد: همچنین در بخشی از جنوب پارک ملی گلستان نیز در روز پنجشنبه آتش‌سوزی رخ داد که عملیات اطفای حریق این منطقه نیز انجام شد و مشغول از بین بردن بقایای آتش هستیم.

وی یادآورشد: برای اطفای کامل حریق در عرصه‌ها، تقاضای اعزام بالگرد شد و این بالگرد به منطقه اعزام شده است و در روز جمعه عملیات پاکسازی کامل بقایای آتش صورت می‌گیرد.
حسام در پاسخ به سوالی درباره سطح خسارت آتش‌سوزی بیان داشت: سطحی دقیق خسارت‌های مشخص نیست و باید بوسیله دستگاه جی پی اس ارزیابی و مشخص شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران گلستان درباره علت بروز آتش سوزی گفت: علت بروز این حوادث در دست بررسی کارشناسی است.

وی با تاکید بر تسریع در ساخت و تکمیل پایگاه امداد هوایی گلستان بیان داشت: به دلیل وضعیت جنگل‌های منطقه، تمام هم و غم مسئولان، تکمیل این طرح است.

وی افزود: همچنین در سالجاری 7 میلیارد ریال از سوی استانداری برای تسریع در تکمیل این طرح اعتبار در نظر گرفته شده است. 

برخی منابع سطح خسارت آتش‌سوزی‌های دو روز اخیر در گلستان را کمتر از 100 هکتار اعلام کرده‌اند ولی تاکنون مقامات مسئول این آمار را تائید نکرده‌اند.

آتش‌سوزی از جمله مشکلات جنگل‌های خزیری است که سالانه سطحی از از این عرصه‌های را از بین می برد و لزوم اتحاذ تدابیر پیشگیرانه برای بروز حوادث و صیانت از عرصه‌های طبیعی الزامی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین