کد خبر: ۱۱۴۰۰۱
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۸۹ - ۲۲:۵۱
احمدی‌نژاد مطرح کرد:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محمود احمدی‌‌نژاد در سخنرانی خود در سومین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر 6 پیشنهاد فرهنگی، اقتصادی و امنیتی در راستای مشارکت عمومی برای مدیریت جهانی ارائه کرد. 

محمود احمدی‌نژاد امروز پنجشنبه در سومین اجلاس سران خزر در باکو، ناکارآمدی و ناعادلانه بودن نظام‌های سیاسی و اقتصادی کهنه و ارتجاعی بین‌المللی را در کنار بیداری ملت‌ها و گسترش مطالبه عدالت و احترام موجب فروپاشی نظم غیرانسانی موجود و جایگزینی نظام برتر دانست و با بیان اینکه برای برون‌رفت از وضعیت موجود راهی جز بازگشت به ارزش‌های متعالی و مشارکت عمومی در مدیریت جهانی که خواست همه ملت‌های جهان است، وجود ندارد، 6 پیشنهاد برای این هدف ارائه کرد.

متن کامل سخنان احمدی‌نژاد در سومین نشست کشورهای ساحلی دریای خزر بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

روسای محترم جمهور، عالی‌جنابان، خانم‌ها و آقایان؛

خداوند بزرگ را برای اعطای فرصت حضور در جمع همکاران و دوستان سپاسگزارم. از مدیریت خوب و حسن استقبال و پذیرایی گرم برادران جناب آقای الهام علی‌اف قدردانی می‌کنم.

عالی‌جنابان؛ 

سهم کشورهای ما در تمدن و فرهنگ انسانی برجسته است. بخش مهمی از تعالی و پیشرفت جامعه بشری مرهون فرهنگ، خلاقیت و تلاش مردم ما بوده و اغلب ارزش‌های انسانی در باورها، اندیشه و رفتار ملت‌های ما متجلی بوده است.

یگانه‌پرستی، ایمان به پیامبران الهی، عدالتخواهی، حق‌طلبی، ایستادگی در برابر تبعیض و تجاوز، محبت، برادری و صمیمیت، کمک به دیگران به خصوص مظلومان و محرومان، پاکی و صداقت، میهمان‌نوازی و تلاش برای عمران و پیشرفت، احترام به علم و عالِم و وفادار بودن به تعهدات ردپای پررنگی در فرهنگ و هنر و آثار اندیشمندان و در سنت‌های ملت‌های ما دارد.

حیات حقیقی انسان، ماندگاری انسانیت و زیبایی‌های واقعی با همین ارزش‌ها معنا و استمرار پیدا می‌کند. زنده بودن این ارزش‌ها در منطقه ما یک سرمایه بزرگ و بی‌پایان است که قدر و منزلت آن باید مورد شناسایی مجدد قرار گیرد. این عوامل و به همراه مشترکات جغرافیایی زمینه محکم‌ترین پیوندهای تاریخی و تعمیق روابط بین ملت‌های منطقه و تضمین صلح و امنیت اعضا را فراهم ساخته و می‌سازد.

تمام خواسته‌های مشترک از جمله تعیین رژیم حقوقی، امنیت، مبارزه با مواد مخدر و بزهکاری در دریای خزر و توسعه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی و علمی نیز مبتنی بر همین ارزش‌ها و باورها تأمین خواهد شد.

پس از تفاهمات خوب در اجلاس تهران و تاکنون شاهد تقویت همکاری‌های پنج کشور در زمینه‌هایی چون محیط زیست، همکاری‌های امنیتی و تعریف زمینه‌های جدید همکاری در امور اقتصادی، علمی و فرهنگی بوده‌ایم.

تأکید بر موارد مزبور و تعریف زمینه‌های جدید همکاری‌ها به نفع همه خواهد بود.

همکاران عزیز، عالی‌جنابان؛ 

امروز محیط بین‌الملل در حال گذر از یک مقطع پرچالش است. از یک سو ناکارآمدی و ناعادلانه بودن نظام‌های سیاسی و اقتصادی کهنه و ارتجاعی بین‌المللی به اوج خود رسیده است و از سوی دیگر بیداری ملت‌ها و مطالبه عدالت و احترام به سرعت درحال گسترش است. بی‌تردید حاصل چنین فرآیندی، فروپاشی نظم غیرانسانی موجود و جایگزینی نظامی برتر است. نظام سلطه هم به لحاظ نظری به دلیل بی‌اعتنایی به ارزش‌های انسانی و الهی و هم به لحاظ عملی به دلیل انحصار در مدیریت و برقراری مناسبات یکسویه و ظالمانه، در بن‌بست کامل و در آستانه فروپاشی قرار دارد.

مثال‌ها و مصادیق کم نیستند، ماجرای 11 سپتامبر و متعاقب آن اشغال افغانستان و عراق و کشته شدن صدها هزار نفر و داستان غمبار اشغال فلسطین و ظلم‌های بی‌مانند و استفاده از زور و تهدید در مناسبات فقط گوشه‌ای از آن است.

خلق و انتشار دارایی‌های کاغذی و بی‌ارزش و ایجاد بحران اقتصادی و برداشت‌های پیاپی از جیب ملت‌ها به بهانه کسری بودجه تنها بخشی از نظام ناعادلانه اقتصادی حاکم است.

دوستان و همکاران عزیز؛ 

آیا برای برون‌رفت از وضعیت موجود راهی جز بازگشت به ارزش‌های متعالی و مشارکت عمومی در مدیریت جهانی که خواست همه ملت‌های جهان است، وجود دارد؟

از این‌رو پیشنهاد می‌کنم: 

1- از آنجا که فرهنگ و ارزش‌های انسانی مهم‌ترین عنصر صیانت از استقلال و شرافت ملت‌های ما در برابر هجوم سیاسی و فرهنگی توسعه‌طلبانه است و حفظ و گسترش این فرهنگ مستلزم توجه و اتکاء به آن و پاسداری از حریم آن است، توسعه همکاری‌های فرهنگی همه‌جانبه در دستور کار قرار گیرد.

2- گفت‌و گوها و مشورت‌های هدفمند در جهت اصلاح وضعیت موجود جهان و بررسی ابعاد انسانی نظم جدید و چگونگی مشارکت همه کشورها در این امر مهم برنامه‌ریزی گردد.

3- ایجاد شرکت‌های مشترک کشتی‌رانی، ارایه تسهیلات و مشوقات گمرکی، افزایش مبادلات بازرگانی، اتصال شبکه‌های انتقال حامل‌های انرژی و همچنین توسعه مناسبات مردمی در زمینه‌های گردشگری، فرهنگی و ورزشی در دستور قرار گیرد.

4- تدوین کامل رژیم حقوقی دریای خزر با ادامه نشست‌های پنج‌جانبه که تضمین قوی‌تری برای دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، در سال آینده نهایی شود.

5- همکاری‌های اقتصادی کشورهای عضو با اتکاء به توانمندی‌ها و منابع و پول‌های ملی می‌تواند آسیب‌پذیری‌های ناشی از نظام‌های اقتصادی بین‌المللی را کاهش داده و فرصت‌های جدیدی را ایجاد نماید.

6- مبارزه هماهنگ با عوامل تهدیدکننده ثبات و امنیت در دریای خزر و ممانعت از ورود بازیگران خارجی از عناصر مهم حفظ امنیت و صلح در این دریا و در کشورهای ما خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در یک برنامه منظم در تمام این بخش‌ها همکاری نماید.

بار دیگر از میهمان‌نوازی گرم برادرم جناب الهام علی‌اف رئیس‌جمهور محترم آذربایجان قدردانی می‌کنم و امیدوارم با همکاری صمیمانه اعضا، نتایج خوبی بر این نشست مترتب باشد.

از خداوند متعال برای همه ملت‌ها صلح و امنیت و رفاه و شادمانی مسألت دارم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین