کد خبر: ۱۲۰۰۲۹
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۹

درخواست احمدی‌نژاد برای راه‌اندازی فوری بورس نفت

آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: محمود احمدی‌نژاد از وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و نفت خواست هرچه سریع‌تر زمینه راه‌اندازی بورس نفت را فراهم کنند. 

احمدی‌نژاد در جلسه اخیر شورای عالی صادرات غیرنفتی که وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر بازرگانی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، دبیرکل اتاق تعاون ایران و ... حضور داشتند، از مسئولان حاضر در این جلسه خواست تا موضوع راه اندازی بورس نفت را پیگیری و هر چه سریعتر آن را عملیاتی کنند. 

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت نیز اخیرا از راه‌اندازی بورس نفت در کیش به زودی خبراده و گفته است: برای راه اندازی بورس نفت کیش مشکل فنی و تکنیکی وجود ندارد.

وی افزوده است: سازمان بورس و وزارت نفت در این زمینه جلساتی را برگزار کرده و بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند.

عباس یعقوبی دبیر هیأت مدیره بورس کالا هم اظهارداشته است: پس از معامله نفت کوره، نفت خام به صورت آزمایشی روی تابلوی معاملات بورس کالا خواهد رفت تا سرانجام پس از سه سال بورس نفت راه‌ اندازی شود.

وی تصریح می‌کند: مهمترین بحث هیأت مدیره بورس کالای ایران به عرضه نفت کوره در این شرکت اختصاص دارد که به زودی با موافقت کامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، این محصول روی تابلوی معاملات می رود. 

راه‌اندازی بورس نفت در سه فاز مجزا عملیاتی می‌شود که فاز اول آن، معاملات فرآورده های نفتی در تالار تهران بود که با معامله 2 هزار تن محصول پلی‌اتیلن روز 28 بهمن سال 86 به طور رسمی آغاز شد.

فاز دوم این طرح نیز با راه‌اندازی رینگ صادراتی فرآورده های نفتی و پتروشیمی در جزیره کیش آبان ماه سال گذشته آغاز شد؛ اما راه‌اندازی بورس نفت در فاز سوم این طرح قرار دارد که با معامله نفت کوره و نفت خام این پروژه مهم تکمیل می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین