کد خبر: ۱۲۰۱۹۱
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۷

کشف دایناسوری تنها با یک انگشت!

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دیرینه شناسان فسیل جدیدی از گونه‌ای دایناسور پیدا کردند که در انتهای هر یک از پاهای عقبی تنها یک انگشت داشته است. 

این فسیل جدید که در منطقه "وولانسوهای" در مرز میان مغولستان و چین پیدا شده است پیچیدگی تکامل پاهای عقبی این گونه دایناسور را نشان می‌دهد. 

این دایناسور که در دوره کرتاسه متاخر می زیسته از گروه "دد پایان" و یکی از خویشاوندان تیرانوساروس رکس بوده است. 

فسیل این دایناسور جدید را که Linhenykus monodactylus نام دارد گروهی از دیرینه شناسان بین‌المللی یافته‌اند. 

این دایناسور جدید از گروه "دد پایان" یک ویژگی غیرعادی داشته است به طوری که این گونه بر روی پاهای عقبی خود تنها دارای یک چنگال بزرگ بوده که شاید از آن برای کشف لانه حشرات استفاده می کرده است. 

این دیرینه شناسان در این خصوص اظهار داشتند: "دد پایان بدون بال در آغاز 5 انگشت داشتند اما تنها 3 انگشت آنها در گونه‌هایی که بعدها تکامل یافتند باقی ماند. تیرانوساروس رکس بسیار غیرعادی بود چرا که دارای دو انگشت بود، اکنون ما برای اولین بار دایناسوری از این خانواده را یافته‌ایم که تنها یک انگشت داشته است. این نشان می‌دهد که تغییرات و تکامل پاهای دد پایان در طول زمان بسیار پیچیده بوده است." 

دلایل ناپدید شدن دو انگشت دیگر Linhenykus هنوز واضح نیست اما می‌تواند به سادگی تنها در اثر انتخاب طبیعی ایجاد شده باشد. 

براساس گزارش نشنال جغرافی، به گفته این دانشمندان، ساختارهای زائده- مانند همانند آن چیزی که در اندام‌های زیرین مارها و نهنگ‌ها وجود دارد می‌تواند به روشی کاملا تصادفی در دوره تکامل این جانوران ظاهر و یا ناپدید شوند اما هنوز مشخص نیست که انگشتان این دایناسور به چه دلیل حذف شده‌اند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین