کد خبر: ۱۲۰۲۸۵
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۲

حمله جدید دزدان دریایی به نفتکش‌های ایران

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سی و یکمین حمله دزدان دریایی به یکی از کشتی‌های ناوگان نفتکش ایران در آب‌های خلیج عدن پس از دو ساعت تعقیب و گریز ناکام مانده است که برای اولین بار دزدان این منطقه شبانه به نفتکش‌های ایرانی یورش می‌برند.

دزدان دریایی منطقه خلیج عدن و دریای سرخ در سی و یکمین حمله خود به ناوگان کشتی‌های نفتکش ایران پس از دو ساعت تعقیب و گریز ناکام ماندند.

بر این اساس نفتکش 320 هزار تنی "هراز" که حامل حدود دو میلیون بشکه نفت خام صادراتی ایران بود موفق شد به سلامت از مهلکه دزدان دریایی خلیج عدن فرار کند.

در حال حاضر این نفتکش و تمامی خدمه آن در سلامت کامل به سر می‌برند که پیش‌بینی می‌شود تا ساعاتی دیگر محموله نفت صادراتی این کشتی در یکی از پایانه‌های کشور مصر تخلیه شود.

این حمله دزدان دریایی به نفتکش‌های ایران در خلیج عدن در ساعت 22:45 دقیقه دوشنبه شب (پنجم بهمن ماه) به وقوع پیوسته که حمله شبانه یکی از ویژگی‌های این تعقیب و گریز به شمار می‌رود زیرا پیشتر دزدان دریایی در طول روز به نفتکش‌های ایرانی حمله کرده‌اند.

از سوی دیگر، این اولین حمله دزدان دریایی منطقه خلیج عدن و دریای سرخ به ناوگان نفتکش ایران در سال 2011 میلادی به شمار می‌رود.

مرداد ماه سال جاری هم نفتکش غول پیکر "دیلم" شرکت ملی نفتکش ایران مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفت که این یورش دزدان دریایی با ناکامی روبرو شده بود.

در حال حاضر ظرفیت ناوگان کشتی‌های نفتکش ایران حدود 10 میلیون و 700 هزار تن بوده که با این تعداد کشتی امکان جابه‌جایی سالانه بیش از 100 میلیون تن نفت خام و انواع فرآورده‌های نفتی وجود دارد.

همچنین هم اکنون ساخت 28 فروند نفتکش جدید توسط سازندگان داخلی و خارجی در حال انجام بوده که با ورود این تعداد کشتی ظرفیت حمل نفت خام و فرآورده‌های نفتی کشور بیش از 7.5 میلیون تن افزایش می‌یابد.

با ورود 28 فروند نفتکش جدید در مجموع ظرفیت ناوگان نفتکش به 18 میلیون تن خواهد رسید که در مجموع امکان جابه‌جایی سالانه بالغ بر 150 میلیون تن نفت و فرآورده‌های نفتی فراهم می‌شود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین