کد خبر: ۱۲۰۵۲۶
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۲
ضمن تقدیر از متکی، خرازی و ولایتی

صالحی: خوشبختانه سوء‌تفاهم با سنگال را رفع کردم

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وزیر امورخارجه با اشاره به 10 سال سابقه فعالیت دیپلماتیک‌اش، از وزرای خارجه پیشین حتی در دولت​های اصلاحات و سازندگی تقدیر و تشکر کرد. 

علی​اکبر صالحی وزیر پیشنهادی امورخارجه در ابتدای سخنان خود با تقدیر از احمدی​نژاد به دلیل انتخابش برای این پست، از خادمین دستگاه دیپلماسی کشور به ویژه متکی، خرازی و ولایتی تشکر کرد.

او که معرفی​اش برای وزارتخارجه در آستانه ایام الله فجر را به فال نیک گرفته بود، به معرفی خود از بیوگرافی گرفته تا سوابق کاریش پرداخت و گفت: من متولد 1328 در کربلای معلی از پدرومادری زاده قزوین و از نوادگان علامه​های برجسته دینی هستم.

صالحی از سوابق حضورش در سازمان ملل، یونسکو و سازمان کشورهای اسلامی یاد کرد و در واکنش به تحصیلات غیرمرتبطش با وزارت خارجه گفت: البته بنده 10 سال در این عرصه فعال بوده​ام و از آنجا که پرونده هسته​ای ما از مهمترین بخش​های دیپلماسی ماست، به خوبی به این مساله واقفم.

وزیر پیشنهادی خارجه از آرمان​های انقلاب اسلامی در عرصه سیاست خارجی یاد کرد و افزود: دعوت به حفظ اتحاد و یکپارچگی مسلمانان از ضرورت​های عینی در این عرصه است که باید اندیشه​های امام و ارشادات رهبری را در آن پیگیری کرد. وزارت خارجه خط مقدم تعاملات ایران در عرصه بین‌المللی است که از همه ظرفیت​های خود در این راستا استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نسبت به حفظ این امانت ملی متعهد است، ادامه داد: امیدوارم با ایده​های نوآورانه بتوانم توصیه​های رهبری در انعکاس عزت و اقتدار ملی در عرصه دیپلماتیک را محقق کنم.

صالحی از وصیت امام راحل به وزاری امورخارجه در اصلاح سیاست​خارجی و سفارت​خانه​ها و ارتباط مسالمت جویانه با کشورهایی که قصد دخالت در امور ایران ندارند، اشاره کرد و گفت: همانگونه که رهبری تاکید دارند، انقلاب اسلامی پدید آورنده یک سیاست نو و ضد نظام سلطه است که می کوشم این دیدگاه را محقق کنم. اولویت​های این دیپلماسی باید منافع و امنیت ملی را ارتقا بخشیده و مخاطرات را کاهش دهد.

وی در ادامه به قرائت اولویت​های ارائه شده در برنامه​هایش از جمله توسعه روابط با کشورهای همسایه و مسلمان پرداخت و بر پایه حفظ موازین برادرانه به دنبال گسترش ارتباط با کشورهای منطقه بویژه در حوزه خلیج فارس خواهم بود. از این رو بنده در پیوند و همکاری با شورای خلیج فارس به منظور دفع مخاطات عزم راسخ دارم.

فعال کردن روابط دوجانبه تلاش برای همکاری​های چندجانبه با کشورهای آفریقای جنوبی هم از جمله برنامه​های وزیر پیشنهادی امور خارجه بود که طی آن گفت: خوشبختانه سوء تفاهمی که با سنگال بوجود آمده بود در جریان سفر اخیر بنده رفع شد.

وی از ارتباط با کشورهای آمریکای لاتین و جنوبی نیز یاد کرد و گفت: با توجه به اینکه اتحادیه اروپا علی رغم اقدامات برخی عضای آن، نیازمند روابط مستحکم با ایران به عنوان یکی از کشورهای تامین کننده انرژی در جهان است، ما آماده برقراری رابطه با این اتحادیه متناسب با نوع رفتارهای متین ومعقول آنها خواهیم بود. اما این بسته به سیاست​های آنها دارد. کمک به رفع معضل حقوق بشر در دنیا نیز مبتنی بر اعتقادات اسلامی ایران و نگاه مثبت دیگر کشورها به جایگاه ایران خواهد بود.

به گفته وی دستگاه دیپلماسی تمام توان خود را برای مقابله با جنگ نرم نیز آغاز می​کند.

صالحی در پایان گفت: در صورت صلاحدید مجلس آماده​ام که تجارب خود را در عرصه دیپلماسی کشور به کار گیرم. البته بدون مساعدت نمایندگان در خانه ملت، تحقق اهداف دیپلماتیک کشور امکان پذیر نخواهد بود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین