کد خبر: ۱۲۰۶۲۹
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۸

شرایط ثبت‌نام رتبه‌اولی‌ها در کنکور ارشد دانشگاه ‌آزاد

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: شرایط ثبت نام فارغ‌التحصیلان رتبه‌های اول و دوم مقطع کارشناسی در کنکور آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد که بر اساس آن رتبه‌اولی‌ها و رتبه دومی‌ها با کسب 85 درصد نمره آخرین فرد قبول شده پذیرش می‌شوند. 

فارغ‌التحصیل رتبه اول هر سال تحصیلی واحد دانشگاهی، فردی است که در رشته تحصیلی مربوطه دارای بالاترین معدل کل در بین فارغ‌التحصیلان آن سال تحصیلی باشد.

برای تعیین فارغ‌التحصیلان رتبه اول هر سال، دانشجویان رشته یا گرایشی را که حداکثر تا پایان تیرماه هرسال فارغ‌التحصیل شده و مشمول شرایط و ضوابط تعیین شده باشند با هم مقایسه می کنند و از میان فارغ‌التحصیلان هر رشته و گرایش هر سال، فردی که میانگین کل بالاتری را کسب کرده باشد، به عنوان رتبه اول و نفر بعدی به عنوان رتبه دوم آن رشته و یا گرایش مشخص می‌شود.

فارغ التحصیلان باید از طریق آزمون سراسری وارد دوره تحصیلی شده باشند و حداکثر مدت تحصیل آنها برای دوره دکتری حرفه‌ای 7 سال، کارشناسی پیوسته 4 سال و کارشناسی ناپیوسته 2.5 سال از زمان شروع به تحصیل در نظر گرفته شود.

در موارد استثنایی چنانچه چند نفر دارای شرایط کاملاً مساوی باشند، فردی که مدت تحصیل او حداقل یک نیمسال کوتاهتر باشد به عنوان رتبه اول رشته مشخص و در غیر این صورت همه آنها به عنوان نفر اول معرفی می شود.

محل های دانشگاهی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی مدارک مربوط به فارغ‌التحصیلان ممتاز هر سال تحصیلی رشته‌های خود را برابر ضوابط حداکثر تا پایان آذرماه همان سال تحصیلی به مرکز آزمون ارسال خواهند داشت.

مرکز آزمون نیز طی گزینش جداگانه‌ای اسامی پذیرفته شدگان واجد شرایط برخورداری از امتیاز ممتازین را براساس ظرفیت محاسبه شده (10درصد، ظرفیت هر رشته/شهر) و حدنصاب قبولی ( 85 درصد نمره آخرین فرد قبولی عادی آن رشته/شهر) برای نیمسال دوم همان سال اعلام می‌کند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین