کد خبر: ۱۲۰۹۲۲
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۳:۳۸

کشف 5 سیاره شبه زمینی

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی کپلر ناسا و یافتن پنج سیاره شبه‌زمینی در کهکشان راه شیری، تردید بر سر یافتن پاسخ این سوال که آیا انسان در جهان تنها است یا نه را افزایش داده است. 

دانشمندان ناسا به تازگی اعلام کرده اند تلسکوپ فضایی کپلر موفق به کشف پنج سیاره هم اندازه سیاره زمین شده است که در کهکشان راه شیری در مدار ستاره هایی در چرخشند. 

این سیاره ها در منطقه ای که به منطقه قابل سکونت جهان هستی شهرت دارد، در حرکتند، منطقه‌ای که فاصله آن از ستاره میزبان به اندازه ای است که امکان وجود آب به شکل مایع را در سطح سیاره افزایش می‌دهد و آب مایع نیز پایه اصلی شکل‌گیری حیات در هر نقطه‌ای از جهان است. 

"چارلز بولدن" رئیس سازمان ناسا در این رابطه گفت: ما در نسلی از علمی تخیلی بودن سیاره‌های فراخورشیدی عبور کرده و به امروز رسیده‌ایم، زمانی که کپلر به ما کمک کرده است تا پدیده‌ای علمی تخیلی را به واقعیت تبدیل کنیم. 

تیم محققان کپلر در عین حال از کشف 6 سیاره دیگر خبر داده است که همگی از زمین بزرگترند اما به دور ستاره‌ای شبه خورشیدی در حرکتند. این ستاره در فاصله دو هزار سال نوری از زمین قرار دارد. 

کپلر تا به امروز بیش از هزار و 200 جرم شبه سیاره‌ای را ردیابی کرده است، این حقیقت که تا کنون تعداد زیادی سیاره شبه زمینی در کهکشان راه شیری کشف شده اند نشان می‌دهد که در کهکشان زمین، تعداد بیشماری سیاره در مدار ستاره‌های شبه خورشیدی در چرخشند. 

در واقع کپلر خود این سیاره‌ها را به صورت مستقیم مشاهده نکرده است بلکه کاهش میزان نور ستاره‌های آنها را در هنگام عبور سیاره‌ها از برابر ستاره ردیابی و احساس کرده است. پنج سیاره شبه‌زمینی در مدار ستاره‌هایی در حرکتند که کوچک‌تر و سردتر از خورشید هستند. همچنین تایید سیاره بودن و شبه زمینی بودن این اجرام نیازمند مطالعات گسترده‌تر و دقیق‌تر است. 

محققان معتقدند از میان هزار و 200 جرم کشف شده توسط کپلر که میزان دقت رصد آن 90 درصد تخمین زده شده است، 80 درصد از آنها به عنوان سیاره به تایید خواهند رسید. 

بر اساس گزارش سی ان ان، تلسکوپ کپلر در سال 2009 به فضا پرتاب شد و اکنون بر مدار میان مریخ و زمین در حال حرکت به دور خورشید است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین