کد خبر: ۱۲۰۹۳۱
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۰:۴۴

کشف سرنخ‌های ژنتیکی جدید در مورد پارکینسون

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: بنا به بزرگترین تحقیقی که تاکنون در باره بیماری پارکینسون انجام شده، ژن‌ها در ظهور این بیماری بیش از آنچه که قبلا تصور می‌شد، نقش ایفا می‌کنند. 

تا انجام تحقیقات جدید، شش ژن، عامل بروز پارکینسون دانسته می‌شد اما اکنون محققان دریافته‌اند که پنج ژن دیگر نیز در این امر دخالت دارند. 

این تحقیقات، که نتیجه آن در نشریه علمی لانست منتشر شده، ممکن است دنیای پزشکی را به کشف درمان کامل یا داروهای بهتر برای این بیماری نزدیکتر کند. 

در گذشته تصور می شد بیماری پارکینسون - که تشنج اعضای بدن از جمله علائم آن است - ناشی از عوامل محیطی است. 

پارکینسون، که تنها در بریتانیا حدود 120 هزار نفر به آن دچار هستند، یک بیماری سیستم عصبی است که معمولا در دوران پیری به سراغ افراد می‌آید. 

در بیماری پارکینسون بخش‌های خاصی از مغز، سلول‌های عصبی خود را از دست می‌دهد؛ احتمالا از دست رفتن سلول‌های عصبی در اثر آلاینده‌های محیطی رخ می‌دهد. 

پرفسور نیک وود، عضو موسسه عصب شناسی لندن که یکی از محققان اصلی این تحقیق بوده است، می‌گوید: "کشف پنج ژن دیگر، گامی مهیج رو به جلوست و به درک بیشتر دلایل و چگونگی مرگ سلول‌های عصبی مغز کمک می کند. کشفیات جدید همچنین به طور چشمگیری به دانسته های اولیه علم پزشکی در باره این بیماری پیچیده، کمک می کند." 

او افزود: "ما امیدواریم با مطالعه دقیق تر این ژ‌ن‌ها درهای جدیدی برای تحقیق در باره پارکینسون گشوده شود." 

در جدیدترین تحقیق، که در سایت اینترنتی لانست پزشکی منتشر شده است، محققان از شش کشور، تفاوت های ژنتیکی در دی ان ای دوازده هزار بیمار پارکینسون و بیش از 21 هزار فرد سالم را مورد مطالعه قرار دادند. 

آنها یازده عامل خطر زای ژنتیکی را کشف کردند که قبلا پنج مورد از آن‌ها ناشناخته بود. 

تصور می شود که داشتن این ژن‌ها باعث می‌شود که برخی افراد در برابر این بیماری آسیب پذیرتر باشند البته این موضوع لزوما به این معنی نیست که آنها حتما به بیماری پارکینسون دچار خواهند شد. 

هر یک از این ژن‌ها خطر ظهور علائم پارکینسون را به طور جزئی زیاد می کند اما خطر پارکینسون در گروهی دو برابر می شود که بدشانس هستند و شمار بیشتری از این ژن های خطرناک را دارند. 

در حالی که محققان تلاش دارند دلایل زیست شناختی را که منجر به بیماری پارکینسون می‌شود و چگونگی پیشگیری از آن را کشف کنند، آنها باور دارند که سرنخ‌های ژنتیکی بیشتری وجود دارد که باید آشکار شود. 

دکتر توماس گاسر، عضو مرکز آلمانی امراض عصبی که در انجام این تحقیق دست داشته است، گفت: "عوامل خطر آفرین بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد، باعث پارکینسون می‌شود و ما هنوز به آخر داستان نرسیده‌ایم."
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین