کد خبر: ۱۲۱۱۲۳
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۶
سلیمان: قدرت همچنان در دستان مبارک باقی می‌ماند

مخالفت قاهره با خواسته اپوزیسیون

پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: «عمر سلیمان»، معاون اول رئیس‌جمهوری مصر پیشنهاد نیروهای اپوزیسیون برای کناره‌گیری «حسنی مبارک» و تقبل مسئولیت‌های وی توسط را رد کرده است. 

به گزارش پایگاه خبری دویچه‌وله، «محمد البرادعی»، عمده‌ترین مخالف مبارک نیز گفته که مقام‌های مصری از وی برای مذاکرات روز یکشنبه دعوت نکرده‌ بودند. 

«محمد مرسی» از اعضای ارشد تشکل اسلامی «اخوان‌المسلمین» که در مذاکرات یکشنبه میان شماری از نمایندگان اپوزیسیون با مقام‌های مصری حضور داشته، گفت که نتایج گفت‌وگوها رضایت‌بخش نبوده است. 

بنا بر این گزارش، طی ۵۰ سال گذشته، این نخستین بار است که میان نمایندگان اخوان‌المسلمین و مقام‌های دولتی مصر گفت‌وگوهایی صورت می‌گیرد.
یک شخصیت ارشد دیگر اخوان‌المسلمین گفت که مقام‌های مصری فقط بخشی از خواست‌های ما را پذیرفته‌اند. 

«محمود عزت»، فرد شماره دو اخوان‌المسلمین در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد که پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است. 

وی هشدار داد که حرکت‌های اعتراضی در خیابان‌ها ادامه خواهد یافت. 

عزت افزود که خواسته‌های مردم مشروعیت دارد و یکی از این خواسته‌ها برکناری حسنی مبارک از مقام ریاست‌جمهوری است. 

طبق این گزارش، نماینده‌ یکی از گروه‌های اپوزیسیون که نمی‌خواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به عمر سلیمان پیشنهاد دادیم که رئیس‌جمهوری طبق ماده ۱۳۹ قانون اساسی قدرت را به معاون خود واگذار کند، ولی او این پیشنهاد را رد کرد.» 

عمر سلیمان یکشنبه تحت عنوان «گفت‌وگوی ملی» با نمایندگان اپوزیسیون دیدار و مذاکره کرده بود. 

هرچند که در این مذاکرات توافق‌هایی در مورد اصلاح قانون اساسی و تشکیل کمیته‌ای بدین منظور صورت گرفت، ولی در مورد کناره‌گیری رسمی حسنی مبارک توافقی حاصل نشده و آینده‌ وی هنوز در هاله‌ای از ابهام است. 

در صورت کناره‌‌گیری حسنی‌ مبارک از مقام ریاست‌جمهوری، طبق قانون اساسی کشور باید طی ۶۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود. 

محمد البرادعی، سیاستمدار مخالف حکومت مصر گفته که از وی برای شرکت در مذاکرات مقامات این کشور با نمایندگان نیروهای اپوزیسیون دعوت نشده بود. 

در این مذاکرات قرار بوده است درباره‌ آینده‌ کشور تصمیم گرفته شود. 

البرادعی به خبرگزاری فرانسه گفت که «روند مذاکرات بسیار مبهم است و معلوم نیست کی با کی مذاکره می‌کند.» 

محمد البرادعی، برنده‌ جایزه‌ی نوبل صلح و مدیر پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک روز پیش از تظاهرات بزرگ در مصر از وین، پایتخت اتریش وارد قاهره شد. 

برخی نیروهای اپوزیسیون مایل نیستند که محمد البرادعی رهبری جنبشی اعتراضی را در دست گیرد. 

آنها وی را متهم می‌کنند که سالیان دراز در خارج از کشور به سر برده و در میان مردم مصر و در بطن جنبش دموکراسی‌خواهی و صحنه‌ سیاسی کشور حضور نداشته است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین