کد خبر: ۱۲۱۳۰۹
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۷
راز تاخیر دولت در ارائه بودجه مشخص شد

نظر دولت این است که شیوه ارزیابی و بررسی و تصویب بودجه باید در مجلس بازنگری شود

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه مجلس این ظرفیت را دارد که در هر شرایطی بتواند برنامه‌ریزی کرده و بررسی بودجه را نهایی کند، گفت: نظر دولت که البته جمعی از نمایندگان نیز با آن موافقند، این است که شیوه ارزیابی و بررسی و تصویب بودجه باید در مجلس بازنگری شود.

حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری از ارائه لایحه بودجه 1390 کل کشور در هفته آینده به مجلس خبر داد و در خصوص علت تأخیر در ارائه لایحه بودجه 90 به مجلس نیز توضیح داد: یکی از علل و عوامل تأخیر در ارائه بودجه 90 توطس دولت، بررسی و تصویب دیرهنگام برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس است.

ارائه دیرهنگام برنامه پنجم به دولت دلیل تأخیر در تقدیم لایحه بودجه 90 به مجلس

وی با بیان اینکه برنامه پنجم دیر به دست دولت رسید، گفت: بررسی برنامه پنجم در مجلس یک سال به طول انجامید، در حالی که دولت دی‌ماه 88 برنامه پنجم را قبل از بودجه 89 به مجلس ارائه داده بود، اما مجلس در بهمن ماه 89 بررسی این برنامه را نهایی کرد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در ادامه تأکید کرد: از آنجایی که بودجه 1390 سال اول اجرای برنامه پنجم نیز است، بنابراین باید احکام برنامه پنجم توسعه در بودجه 90 منظور شود که این موضوع کار بسیار پیچیده و زمان‌بری است.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی بر همین اساس یادآور شد: مسئولان دولت هم‌اکنون در حال تدوین بودجه 1390 با توجه به این موضوعات هستند.

مراحل اصلی تدوین لایحه بودجه 1390 به اتمام رسیده است

به گفته وی، در حال حاضر مراحل اصلی تدوین لایحه بودجه 1390 به اتمام رسیده و مجلس نیز می‌تواند با برنامه فشرده انشاءالله بودجه 90 را بررسی کند.

وی با اعلام اینکه بودجه 1390، بودجه‌ای کاملاً عملیاتی، جامع، کامل و منطبق با سندهای بالادستی است، عنوان کرد: لایحه بودجه 1390 با شرایط اقتصادی و عمرانی کشور منطبق و در این لایحه توجه ویژه‌ای به بودجه عمرانی شده است.
مجلس این ظرفیت را دارد که در هر شرایطی بتواند برنامه‌ریزی کرده و بررسی بودجه را نهایی کند

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه گفته می‌شود نظر دولت بر این است که بهتر است مجلس بودجه را یا رد یا قبول کند، نیز تصریح کرد: نظر دولت که البته جمعی از نمایندگان نیز با آن موافقند، این است که شیوه ارزیابی و بررسی و تصویب بودجه باید در مجلس بازنگری شود.

وی اضافه کرد: طبیعتاً این موضوع باید در آیین‌نامه داخلی قوه مقننه منظور شود، گفت: مجلس این ظرفیت را دارد که در هر شرایطی بتواند برنامه‌ریزی کرده و بررسی بودجه را نهایی کند و آن را برای اجرا به دولت ارائه دهد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری همچنین گفت: یک زمان بحث این است که مجلس بخواهد لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت را مجدداً بازنویسی کند که این کار بسیار سنگین و طولانی است، در حالی که کارشناسان دولت این کار را انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: دولت آن دقت‌های لازم را در خصوص تنظیم و تطابق بودجه با سندهای بالادستی و آن رویکردهای اصلی که همواره مورد توجه مجلس نیز هست، در نظر گرفته و قطعاً این موضوعات نیز مورد توجه مجلسیان قرار می‌گیرد.

معاون رئیس‌جمهوری در امور مجلس در بخش پایانی سخنانش با اشاره به دهه مبارک فجر، گفت: دشمنان داخلی و خارجی در 22 بهمن 89 شاهد حضور باشکوه ملت ایران در راهپیمایی این روز خواهند بود.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی در خاتمه با بیان اینکه امروز ملت ایران شاهد به ثمر نشستن، برکات و نتایج انقلاب اسلامی ایران را در سراسر جهان هستند، متذکر شد: اتفاقات امروز مصر و تونس الهام گرفته از ثمرات و برکات این انقلاب است؛ ملت ایران همواره با حضور گسترده خود در تمام عرصه‌های پیروزی پس از انقلاب پیام جمهوری اسلامی را به سراسر جهان رسانده‌اند و همیشه در طول این سه دهه در برابر دشمنان با صبر و بصیرت، پایداری، ایستادگی و مقاومت کردند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین