کد خبر: ۱۲۱۶۰۶
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۶
اقدام اخیر دولت سنگال هیچ دلیل و توجیه منطقی ندارد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وزارت امور‌خارجه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با قطع رابطه دیپلماتیک سنگال با کشورمان بیانیه‌ای صادر کرد. 

در این بیانیه آمده است: وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه قطع رابطه دیپلماتیک سنگال با کشورمان را با کمال تعجب مشاهده نمود. انتشار این بیانیه در حالی صورت می‌گیرد که پس از رفت و آمدهای اخیر منجر به مذاکرات داکار، مقامات سیاسی و نظامی دو کشور بر پایان تمامی سوء تفاهمات موجود و لزوم گسترش روابط فیمابین تاکید نمودند. در این راستا توافقات جدیدی نیز بین دو کشور به‌منظور توسعه هر‌چه بیشتر روابط بعمل آمد.

در پرتو مذاکرات صریح و شفاف صورت گرفته در سفر آذرماه سال جاری دکتر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با عالی‌ترین مقامات سنگالی از جمله شخص رئیس‌جمهور آن کشور، کلیه ابهامات فیمابین رفع شده و احترام به امنیت داخلی یکدیگر، وجود اراده جدی طرفین مبنی بر ارتقای سطح مناسبات در تمامی زمینه‌ها مورد تاکید قرار گرفت.

صدور بیانیه هیات دولت سنگال مبنی بر رفع سوء تفاهمات و عادی شدن روابط و تصریح شخص عبدالله واد رئیس‌جمهور این کشور در خصوص گشوده شدن فصل جدیدی در روابط دو کشور و بدنبال آن بازگشت سفیر سنگال به تهران دلیلی بر عادی شدن روابط دو کشور تلقی گردید. بر این اساس و به نظر می‌رسد تحت‌تاثیر عوامل دیگری صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر اولویت توسعه مناسبات همه جانبه با تمامی کشورهای آفریقایی بعنوان یک اصل خدشه ناپذیر در سیاست خارجی خود تاکید نموده و پایبندی خود را به کلیه تعهدات و توافقات قبلی بر اساس روابط مبتنی بر اصل احترام متقابل احترام متقابل با همه کشورهای آفریقایی اعلام می‌نماید.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین