کد خبر: ۱۲۲۰۷۰
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۰
یک مدیر محیط زیست هشدار داد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: براساس اظهارات معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، در صورتی که تا سه سال آینده اقدام جدی در مورد تالاب دریاچه ارومیه صورت نگیرد این تالاب خشک خواهد شد و بیش از هشت تا 10 میلیارد متر مکعب نمک بر جای خواهد گذاشت. 

به گفته محمد باقرصدوق در نخستین همایش ملی آب پاک در محل دانشگاه شهید عباسپور در تهران، بر اساس تصمیم هیات دولت بیش از سه میلیارد متر مکعب از مجموع هفت میلیارد متر مکعب آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای انتقال به این دریاچه در نظر گرفته شده که تاکنون نهایی و اجرایی نشده است.

وی تاکید کرد: خشک‌سالی و گرمایش جهانی تا حدود 67 درصد در وضعیت کنونی دریاچه ارومیه موثر بوده و بخشی از وضعیت یادشده نیز به علت دخالت‌های انسانی و استفاده بی رویه از آب کشاورزی بوده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: هم اکنون وزارت نیرو در زمینه رعایت حقابه‌های تالاب‌ها با سازمان محیط زیست بصورت هماهنگ عمل می‌کند و در این مورد پیشقدم است.

براساس اظهارات صدوق، از 42 نوع تالاب موجود در دنیا 41 نوع آن در ایران وجود دارد و یک نوع آن تنها ویژه مناطق قطبی توندراست.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت ناخوشایند تالاب گاوخونی افزود:هم اکنون به علت خشکسالی و انتقال آب زاینده رود به دیگر شهرهای کشور، آب این رودخانه وارد این تالاب نمی شود.

معاون سازمان محیط زیست گفت: تالاب هامون به طور کامل خشک شده که بخشی از آن به کشور افغانستان بازمی گردد و هم اکنون با همکاری وزارت نیرو درصدد بازسازی این تلاب هستیم و این در حالی است که این تالاب پیش از این در فصل زمستان پذیرای 200 تا 300 هزار پرنده مهاجر بود.

صدوق تصریح کرد: سازمان محیط زیست معتقد به توسعه پایدار در کشور است و سرمایه‌گذاری در زمینه محیط زیست را از مفید برای نسل‌های آینده می‌داند.
 
وی در عین حال متذکر شد: با وجود آنکه بیش از یک درصد از جمعیت جهان در ایران ساکن هستند اما سهم کشورمان از منابع آبی دنیا تنها 36صدم درصد است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین