کد خبر: ۱۳۰۱۹۴
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۷
عماد افروغ
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب- عماد افروغ: به نظر می‌رسد سلب اعتماد عمومی از برخی اجزای نظام سیاسی که می‌تواند به کارآمدی و مشروعیت نظام آسیب وارد سازد با توجه به انتخابات پیش‌رو مهم‌ترین مساله و دغدغه ما باشد. در مجموع اتفاقات و جریانات قبل، حین و بعد انتخابات ریاست جمهوری شرایطی را برای ما رقم زده است که نمی‌توان با اطمینان خاطر از یک اعتماد عمومی دم زد. این شرایط به طور عمده دایر بر مدار بی‌حرمتی، هتاکی و ایراد افتراهای بدون ارایه سند محکمه‌پسند بوده است که در این زمینه یا باید اسنادی محکمه‌پسند ارایه شود و اقناع عمومی صورت گیرد یا مراکز و کانون‌های ایراد اتهام به اشتباه خود اعتراف کرده و با عذرخواهی زمینه‌ساز تقویت اعتماد عمومی شود.

به هر حال انتخابات همواره نماد به رخ کشیدن سطح مقبولیت و مشروعیت نظام سیاسی ما بوده است که نبایست با بی‌توجهی به این امر مهم و با خوش‌بینی بیش از حد شرایط کنونی را نادیده گرفته و بدون تمهیدات لازم وارد فضای انتخاباتی شد. باید با آسیب‌شناسی دقیق اتفاقات رخ داده نسبت به اتهامات وارده بی‌تفاوت نبود و با احراز وارد شدن ظلم به دیگران در کمال شجاعت از این افراد دلجویی به عمل آید.

به جرات می‌توان داوری کرد که در سال‌های اخیر با بدترین وضع اخلاقی و بی‌توجهی به اخلاق و توقای سیاسی مواجه بوده‌ایم‌. بی‌توجهی به اخلاق در رقابت‌های سیاسی هیچ نسبت و سنخیتی با آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی و مبانی نظام جمهوری اسلامی ندارد. تمام توفیق‌ها و دستاوردهای کمی اعم از اقتصادی، علمی، فناوری و ... در برابر مواجه بی‌اختلاقی‌ها و هتک حرمت‌ها فاقد اعتبار می‌شود. این دستاوردها در ذیل توجه به اخلاق و معنویت معنی‌دار می‌شود.

فراموش نکنیم که ارزش‌های اخلاقی و معنوی، ارزش‌های غایی ما و دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و علمی جزو ارزش‌های ابزاری ما هستند. ما اقتدار سیاسی و اقتصادی را برای یک زیستن اخلاقی و معنوی می‌خواهیم نه بلعکس. آنچه مسلم است ارزش‌های اخلاقی و معنوی را ابزار ارزش‌های کمی و ابزاری خود نمی‌کنمنی اسیر ماکیاولیسم سیاسی و اتقصادی نمی‌شویم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین