کد خبر: ۱۳۰۲۸۱
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۰ - ۱۸:۰۰
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دادگاهی در بحرین سه متهم به ارائه اطلاعات محرمانه به ایران را به 10 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، در میان این متهمان، دو شهروند ایرانی دیده می‌شود که اتهام آنها ارائه اطلاعات از مراکز نظامی بحرین به ایران است.

رسانه‌ها تاکنون نام این شهروند ایرانی را اعلام نکرده‌اند.

هم اکنون روابط تهران - بحرین به دلیل اعتراض ایران به سرکوب اعتراضات مردمی در بحرین، به شدت تیره شده است و هر دو کشور‌، سفیر خود را فراخوانده‌اند.

دادگاه بحرین همچنین برای این سه متهم هریک علاوه بر 10 سال حبس، جریمه نقدی به میزان 10 هزار دینار بحرین نیز صادر کرد. 

متهم بحرینی حضوری محاکمه شد ولی دو متهم ایرانی در دادگاه حضور نداشتند و غیابی محاکمه شدند.

براساس این گزارش رسانه‌های بحرینی مدعی‌اند دو شهروند ایرانی محکوم شده در این دادگاه، مقیم کویت بودند و شهروند بحرینی را برای دریافت اطلاعات‌، به خدمت گرفته تا به اطلاعاتی از برخی تاسیسات نظامی و اقتصادی بحرین دست یابند. در همین ارتباط، شهروند بحرینی در مقابل دریافت 20 هزار دینار کویت، اقدام به عکس‌برداری از برخی تاسیسات نظامی، اقتصادی‌، منازل کارکنان مستقر در پایگاه نظامی آمریکا کرده بود.

دادستانی بحرین گفته است که متهم ردیف اول (شهروند بحرینی) اتهامات خود را پذیرفته است. 

دادستانی بحرین پیش از این خواستار صدور اشد مجازات برای متهم ردیف اول شده بود.

این اتفاق در حالی روی می‌دهد که بحرین از حدود سه ماه پیش تاکنون با موجی از اعتراضات دموکراسی خواهانه روبه‌رو است که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی دولتی روبه رو شد.

به نوشته این روزنامه‌، پیش از این یک شهروند دیگر ایرانی نیز در کویت به اتهام جاسوسی، به اعدام محکوم شده بود.

واکنش وزارت خارجه ایران به خبر الشرق لاوسط:
هیچ اطلاعی مبنی بر دستگیری یا محاکمه اتباع ایرانی در بحرین وجود ندارد


مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امور خارجه در واکنش به ادعای شرق الاوسط مبنی بر صدور حکم 10 سال زندان برای دو ایرانی در بحرین گفت: هیچ اطلاعی مبنی بر دستگیری یا محاکمه اتباع ایرانی در بحرین وجود ندارد.

حسین امیر عبداللهیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در واکنش به ادعای روزنامه شرق الاوسط مبنی بر صدور حکم 10 سال زندان برای دو تبعه ایرانی در بحرین تصریح کرد: پیش از این نیز اخباری مبنی بر محاکمه و محکومیت یکی از اتباع ایرانی در دادگاه بحرین مطرح شده بود.

وی تاکید کرد: بلافاصله در مورد قبلی از مجاری دیپلماتیک و از جهات ذیربط بحرین درخواست کردیم بر اساس کنوانسیون‌های موجود نسبت به ملاقات با تبعه مورد نظر و برخورداری وی از وکیل اقدام کنند و متعاقب آن کنسول سفارت ایران در بحرین با فرد ایرانی مورد ادعا ملاقات کرد که مشخص شد نامبرده فاقد تابعیت ایرانی بوده و اساسا آن خبر عاری از صحت بوده است.

مدیر کل خاورمیانه و خلیج فارس وزارت امور خارجه اظهار داشت: بر اساس رویه موجود هیچ اطلاعی مبنی بر دستگیری یا محاکمه اتباع ایرانی در بحرین وجود ندارد.
امیرعبداللهیان در واکنش به ادعای اخیر شرق الاوسط گفت: انتشار چنین اخباری بدون اشاره به مستندات عاری از صحت است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین