کد خبر: ۱۳۰۳۸۸
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۳۹۰ - ۲۱:۱۸
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: لحظاتی پیش با پرتاب شاتل «آتلانتیس» از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا، آخرین شاتل فضایی در صد و سی و پنجمین و آخرین ماموریت شاتل‌ها برای انجام ماموریتی 12 روزه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. 

شاتل آتلانتیس در حدود ساعت 19 و 55 دقیقه عصر جمعه به وقت ایران در میان فریادهای جمعیت انبوهی که در محوطه اطراف پایگاه فضایی به تماشای آخرین پرواز شاتل‌ها آمده بود راهی فضا شد. با بازگشت این فضاپیما در پایان ماموریت 12 روزه آن، پرونده شاتل‌های فضایی ناسا برای همیشه بسته می‌شود.

طی سه دهه اخیر از پنج شاتل فضایی ناسا، دو شاتل کلمبیا و چلنجر در اثر سوانح فضایی نابود شدند، شاتل‌های دیسکاوری و اندیور در چند ماه اخیر آخرین پروازهای خود را تکمیل کرده و راهی موزه‌ها شدند و اکنون نوبت شاتل آتلانتیس است که پس از این سفر برای بازدید عموم به موزه برود.

کریستوفر فرگوسن، داگلاس هارلی، ساندرا مگنوس و رکس والهیم، چهار فضانورد این ماموریت تاریخی هستند که نامشان به عنوان آخرین مسافران شاتل‌ها در تاریخ کیهان‌نوردی ثبت می‌شود.

ناوگان شاتل های فضایی شامل پنج شاتل فضایی عملیاتی به نام های کلمبیا، چلنجر، آتلانتیس، دیسکاوری و ایندیور و یک نمونه آزمایشی به نام اینترپرایز بود. نخستین پرواز شاتل ها را شاتل فضایی کلمبیا در سال 1981 (1360) انجام داد و صد و سی و پنجمین و آخرین آنها را جمعه 17 تیرماه، شاتل فضایی آتلانتیس انجام داد.

از 12 آوریل سال 1981 که نخستین پرواز شاتل انجام شد،‌ در مجموع 355 نفر، 852 بار در 135 ماموریت با شاتل‌ها به فضا رفته اند.

در این شاتل به جز چهار فضانورد، بیش از سه تن تدارکات برای سکنه ایستگاه وجود دارد.

همچنان که پیش بینی می‌شد جمعیت عظیمی در این روز در داخل و اطراف مرکز فضایی کندی به تماشای آخرین پرتاب آخرین شاتل ناسا نشستند. 

آتلانتیس حاوی محموله یک سال آذوقه ساکنان ایستگاه فضایی خواهد بود.

سازمان فضایی ناسا امسال برنامه 30 ساله شاتل خود را برای هموار کردن مسیر برای برنامه‌های اکتشافی جدید با هدف ماموریت‌های فضای عمیق به سیارک‌ها و سیاره مریخ از سرویس خارج کرده و شاتل‌های خود را به موزه تحویل خواهد داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین