کد خبر: ۱۳۰۸۱۰
تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۹۰ - ۲۲:۵۸

اتومبیل‌هایی که با هم صحبت می‌کنند

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محققان می‌گویند که اتومبیل‌هایی "که با هم صحبت می‌کنند" ممکن است به زودی به یک واقعیت بدل شوند. 

دانشمندان دانشگاه بولونا در ایتالیا نرم افزاری ساخته‌اند که به اتومبیل‌ها امکان می‌دهد با سایر اتومبیل‌ها "ارتباط" برقرار کنند. 

این تیم گفت یک نوع فناوری مشابه قبلا به کار گرفته شده است، اما این بار، اتومبیل‌ها خواهند توانست "بدانند" که تا چند کیلومتر جلوتر چه اتفاقاتی افتاده است.
آزمایش‌ها حاکیست که این فناوری می‌تواند تا 40 درصد از راهبندان بکاهد. 

براساس مقاله‌ای که در نشریه "شبکه‌های کامپیوتری" چاپ شده، در جریان شبیه‌سازی‌های کامپیوتری به روی سیستم ایمنی، کاهش تصادفات مشاهده شد. 

آزمایش‌های جاده‌ای این نرم‌افزار قرار است در ماه اوت در خیابان‌ها و بزرگراه‌های لس‌آنجلس در همکاری با شرکت اتومبیل‌سازی تویوتا انجام شود. 

هرچند "تله ماتیک" که فناوری اطلاعات و ارتباطات را در اتومبیل جمع می‌آورد از مدتی قبل به کار گرفته شده است، تحقیقات ایتالیا یک لایه دیگر به آن می‌افزاید. 

هدف نهایی این است که همه اتومبیل‌های روی جاده از طریق فناوری بی‌سیم (وای-فای) به یکدیگر مرتبط شوند؛ چه از طریق نصب یک حسگر بی‌سیم در اتومبیل یا از طریق پیاده کردن یک نرم افزار ویژه بر موبایل‌های هوشمند. 

پروفسور مارکو روچتی سرپرست محققان به بی بی سی گفت که این مطالعه می‌تواند تاثیری عمده بر جامعه داشته باشد. 

انتقال خبر حادثه 

به گفته آقای روچتی سیستم تله ماتیک به کار گرفته شده در این سیستم متفاوت از سیستم‌های متعارف است. در سیستم متعارف یک مکانیزم راداری می‌تواند وجود مانعی در برابر اتومبیل را شناسایی و ترمز کند. 

پروفسور گوستاوو مارفیا از اعضای تیم گفت: "با فراهم کردن امکان 'گفت‌وگوی' اتومبیل‌ها با یکدیگر می‌توانیم آنچه را چند کیلومتر جلوتر اتفاق می‌افتد ببینیم - در حالی که فناوری کنونی به اتومبیل اجازه می‌دهد مانع را فقط وقتی حضوری فیزیکی در برابر آن دارد تشخیص دهد." 

این "گفت‌وگو" از طریق حسگرهای شتاب‌دهنده که در اتومبیل تعبیه شده انجام می‌شود. این حسگرها در شرایط غیرعادی مانند زمانی که اتومبیل تصادف می‌کند یک پیام هشدار دهنده ارسال می‌کنند. 

زمانی که اتومبیل درگیر در یک سانحه، تغییری شدید در میزان سرعت را تجربه می‌کند، این تغییر توسط حسگر ثبت می‌شود و سایر اتومبیل‌هایی که به آنجا نزدیک می‌شوند را آگاه می‌کند. 

پروفسور مارفیا گفت که این سیستم می‌تواند به دو شکل مختلف کار کند. 

در یک حالت، همه اتومبیل‌ها به یک وسیله خاص که نرم‌افزار هشداردهنده در آن نصب شده مجهز خواهند شد. این وسیله به داشبورد وصل می‌‌شود یا در سیستم موقعیت یاب ماهواره‌‌ای اتومبیل تعبیه خواهد شد. به گفته او هزینه چنین وسیله‌ای 25 پوند برای هر اتومبیل است. 

او گفت که در غیر این صورت این برنامه را می‌توان روی تلفن‌های هوشمند مجهز به "وای-فای" نصب کرد. 

پروفسور روچتی گفت: "نرم‌افزار ما به اتومبیل‌ها اجازه می‌دهد در تماس دائمی با همدیگر باشند. آنها همدیگر را می‌بینند. جهت و سرعت همه اتومبیل‌های درحال حرکت دیگر را می‌دانند... همه این اطلاعات حدودا ثانیه‌ای یک بار تازه می‌شود، و فرکانس طوری تنظیم شده که سیستم را کند نمی‌کند."
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین