کد خبر: ۱۳۰۸۲۷
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۱

چرا فضانوردان همیشه خیس هستند؟

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: تعرق بدن به واسطه جریان هوا باعث خنک شدن پوست می‌شود. این در حالی است كه جاذبه زمین عامل به وجود آمدن جریان هوا است. اما بدون جاذبه، پوست به تلاش بی‌فایده خود برای خنک شدن از طریق تعرق ادامه خواهد داد! 

زندگی در فضا و به طور كل در محیط بدون جاذبه‌ای كه ما روی زمین تجربه می‌كنیم می‌تواند خیلی متفاوت باشد. شاید ما آن‌قدر به جاذبه عادت كرده باشیم، كه نسبت به تاثیرات آن هشیار نباشیم،‌ اما به محض این كه زمین را ترک كنیم،‌ تاثیرات بزرگ جاذبه را درک می‌كنیم.

یكی از تاثیراتی كه جاذبه زمین دارد،‌ تاثیر بر میزان تعرق بدنمان است!

از یک طرف، بدن عرق می‌كند چون می‌خواهد با مرطوب نگه داشتن پوست، آن را خنک كند. اما خود عرق چه‌طور پوست را خنک می‌كند؟ عرق برای تبخیر شدن گرمای سطحی پوست را می‌گیرد و آن را خنک می‌كند. جریان هوا به این كار كمک شایان توجهی می‌كند.

از طرف دیگر،‌ روی زمین هر چه به سطح نزدیک‌تر شوید، به دلیل جاذبه زمین،‌ مولكول‌های بیشتری از هوا در اتمسفر اطراف‌تان وجود دارند. هر چه از زمین فاصله بگیرید، به دلیل كم شدن تاثیر جاذبه زمین، مولكول‌های هوا از هم بیشتر فاصله می‌گیرند و فشار هوا هم كم‌تر می‌شود. همین تفاوت فشار، باعث پدیده‌ای به نام همرفت طبیعی می‌شود:‌ انتقال هوای سبک‌تر به سمت بالا و در نتیجه جریان هوا.

اما در فضا خبری از جاذبه زمینی نیست. بنابراین جریان هوایی هم در كار نیست. به گزارش لایف‌لیتل‌میستریز، بدن در این وضعیت برای خنک‌ شدن، بیشتر عرق می‌كند. اما چون تعریق (به دلیل عدم وجود جریان هوا)‌ تبخیر نمی‌شود، بدن خنک نمی‌‌شود. در نتیجه پوست بیشتر و بیشتر عرق می‌كند.

از طرف دیگر، به دلیل عدم وجود جاذبه،‌ دیگر قطره‌های عرق روی بدن سرازیر نمی‌شوند و نمی‌چكند! تصور كنید پوست عرق‌كرده‌ای كه نه تبخیر می‌شود و نه قطره‌هایش سرازیر می‌شوند یا با چكیدن از بدن دور می‌شوند، چه حسی می‌تواند داشته باشد! یک سفر خیس به سمت دنیای دور!
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین