کد خبر: ۱۳۰۹۸۳
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۰ - ۱۸:۱۵
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس شورای اتحادیه اروپا از سران کشورهای عضو منطقه یورو خواست که در نشستی فوق‌العاده برای مقابله با بحران مالی کنونی شرکت جویند. کاهش بدهی‌های دولتی و تثبیت ارزش یورو دو موضوع مهم در نشست رهبران اروپایی خواهند بود.

هرمان فان رومپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا، از ۱۷ کشور عضو "منطقه پولی یورو" دعوت کرد در نشستی فوق‌العاده در بروکسل شرکت کنند.

رهبران این ۱۷ کشور اروپایی قرار است در روز پنج‌شنبه آینده (۲۱ ژوئن / ۳۰ تیر) در پایتخت بلژیک درباره کشورهای مقروض اروپایی به رایزنی بپردازند. رومپوی ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل این نشست درباره موضوع‌های مورد بحث گفت: «برنامه ما تثبیت شرایط مالی در کل منطقه یورو و تامین کمک‌های مالی برای یونان خواهد بود.» رومپوی از وزیران دارایی کشورهای عضو خواست تا پیش از برپایی نشست فوق‌العاده پیشنهادات مشخص خود را ارائه کنند.

برگزاری این نشست فوق‌العاده ابتکار رومپوی بوده و او خود هدایت این نشست را در دست خواهد داشت. وی پیشتر روز جمعه (۱۵ ژوئیه / ۲۴ تیر) را برای نشست سران کشورهای اروپایی در نظر گرفته بود، اما برخی کشورهای عضو از جمله آلمان برپایی سریع اجلاس فوق‌العاده را نادرست خوانده و با آن مخالفت کردند.

در چند هفته‌ی گذشته وزیران دارایی کشورهای منطقه پولی یورو درباره بسته دوم و جدید کمک‌های مالی به یونان بحث‌هایی طولانی را پیش بردند، اما نتوانستند اختلافات موجود میان کشورهای عضو را از میان بردارند. یکی از موضوع‌های مهم مورد اختلاف، مشارکت بانک‌های خصوصی و شرکت‌های بیمه در برنامه جدید کمک به یونان است. سهم بخش خصوصی برای این کمک‌ها حدود ۱۲۰ میلیارد یورو در نظر گرفته شده است.

اعلام نتایج آزمون بانک‌های اروپایی از سوی مسئولان بانک مرکزی آلمان
بنا به ارزیابی دیپلمات‌های اروپایی دعوت اخیر رومپوی امید به تدوین برنامه‌ای اضطراری برای کشورهای مقروض اروپایی را تقویت کرده است. عدم توافق کشورهای اروپایی بر سر برنامه‌ای مشترک برای مقابله با بدهی‌های برخی کشورهای عضو همچون یونان، پرتغال، ایرلند و اسپانیا سبب شد که آژانس‌های رتبه‌بندی مالی، اعتبار و توان مالی این کشورها را منفی ارزیابی کنند.

آلمان مخالف آن است که درباره بسته مالی جدید برای یونان بدون مشورت و بررسی کافی تصمیم گرفته شود. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پیشتر بر جامعیت و پختگی برنامه کمکی به یونان تاکید کرده بود.

آزمون بانک‌ها در اروپا

اداره اروپایی نظارت بر بانک‌ها در روز جمعه (۱۵ ژوئیه / ۲۴ تیر) در لندن اعلام کرد که هشت بانک اروپایی از ثبات و کارآیی لازم برخودار نبوده و نتوانسته‌اند از امتحان اخیر این اداره سربلند بیرون آیند. از این تعداد ۵ موسسه مالی و بانک ناکام در اسپانیا مشغول به کار هستند.

تصویب برنامه صرفه‌جویی دولت برلوسکونی در پارلمان ایتالیا 

برای کمک به این بانک‌ها نیاز به سرمایه‌ای معادل ۵، ۲ میلیارد یورو است. در این آزمون ۹۱ بانک اروپایی شرکت داشته‌اند. ۱۶ بانک نیز در وضعیت نامناسبی هستند که تنها با کمی فاصله توانسته‌اند که معیارهای آزمون اخیر را بر‌آورده کنند.

بانک مرکزی آلمان اعلام کرد که اغلب بانک‌ها و موسسات مالی آلمان از این آزمون موفق بیرون آمده‌اند. تنها دو بانک آلمانی ضعف‌هایی در برخی زمینه‌ها نشان داده‌اند. بانک مرکزی اسپانیا نیز درباره نتایج این آزمون از خود واکنش نشان داد و اعلام کرد که بزودی سرمایه بیشتری در اختیار بانک‌های ناموفق قرار خواهد داد.

ایتالیا به عنوان سومین قدرت اقتصادی در منطقه پولی یورو نیز در روز جمعه (۱۵ ژوئیه / ۲۴ تیر) تصمیم گرفت با اجرای برنامه‌ی صرفه‌جویی دست به مقابله با بدهی‌های دولتی بزند. پارلمان ایتالیا با تصویب برنامه‌ی دولت سیلویو برلوسکونی، راه را برای کاهش هزینه‌های دولتی به میزان ۴۸ میلیارد یورو فراهم کرد.

دولت ایتالیا خواهان کاهش هزینه‌های خود در عرصه خدمات عمومی، کاهش دستمزد کارکنان دولتی و اعمال محدودیت در بخش بیمه‌های درمانی و بازنشستگی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین