کد خبر: ۱۳۱۱۶۷
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۷
رئیس سازمان زندان‌ها تایید کرد:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رییس سازمان زندان‌های کشور به مجلس آمد تا در گزارشی مبسوط به نمایندگان خبر دهد وضع زندان‌ها مناسب نیست و خودشان می‌دانند که زندان‌ها از وضع مناسب بهداشتی برخوردار نیستند و این امر حتی مسوولان را هم نگران کرده است.

به گزارش آفتاب به نقل از اعتماد، اسماعیلی، رییس سازمان زندان‌ها در گزارشی که به کمیسیون اجتماعی داده، عنوان کرده که خودشان از وضع بهداشت در زندان‌ها راضی نیستند و در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درباره شیوع برخی بیماری‌ها در زندان‌ها، موضوع را تلویحا تایید و اعلام کرده وقتی تعداد زندانی‌های کشور سه برابر ظرفیت موجود است، نمی‌توانند همه‌چیز را در کنترل داشته باشند.

به گفته سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس وی در این دیدار، به صراحت عنوان کرده که در زندان‌ها بشدت با کمبود پزشک مواجه هستند و اگر این روند ادامه یابد، احتمال رخدادهای ناگوار وجود دارد. جواد زمانی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی همچنین عنوان کرده رییس سازمان زندان‌ها از وضع کنونی و امکانات زندان‌ها توضیحاتی را به اعضای کمیسیون ارایه کرده و گفته امکانات موجود در زندان‌ها برای ۸۵ هزار نفر در نظر گرفته شده است اما اکنون ۲۳۵ هزار نفر زندانی را جا داده‌اند که این موضوع مشکل‌زا شده است.

نصرالله ترابی، نماینده شهرکرد هم به «اعتماد» می‌گوید در این جلسه نمایندگان عنوان کردند که اگر گزارش‌های مستندی درباره بحرانی بودن وضع بهداشت در زندان‌ها به دست‌شان برسد، راهی زندان‌هایی مانند اوین، رجایی‌شهر و حتی زندان‌های شهرستان‌ها می‌شوند تا از نزدیک به موضوع رسیدگی کنند.

به گفته این نماینده، زندانیان، خانواده‌ها یا وکلایشان می‌توانند این اطلاعات را در اختیار مجلس قرار دهند. به گفته ترابی در جلسه کمیسیون اجتماعی، رییس سازمان زندان‌ها از نماینده‌ها خواسته به دلیل سختی کار پزشکان شاغل در زندان‌ها به آنها اضافه حقوق‌هایی تعلق گیرد که در حال حاضر تنها منحصر به پزشکان مستقر در پزشکی قانونی است.

همچنین ترابی تکرار چند باره سخنان رییس سازمان زندان‌ها درباره کمبود زندان‌ها را مهم می‌داند و تاکید می‌کند این برای چندمین بار است که رییس سازمان زندان‌ها به صراحت می‌گوید امکانات کنونی گنجایش این میزان زندانی‌ را ندارد و بهتر است وقتی نمی‌توانیم زندان‌های جدیدی بسازیم، تعداد زندانی‌ها را با اقدامات پیشگیرانه کاهش دهیم.

به گفته این نماینده، آیت‌الله شاهرودی در زمان مدیریتش در قوه قضاییه سیاست خود را کاهش زندانی‌ها قرار داده بود و امیدوارند در زمان آقای لاریجانی هم این روند به فراموشی سپرده نشود. این نماینده می‌گوید درباره بهداشت زندان‌ها و وضع جسمی زندانی‌ها کمیسیون‌های بهداشت و اجتماعی می‌توانند در یک کار مشترک نظارتی را آغاز و برای بهبود شرایط، نیازهای لازم را در حد ممکن تامین کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین