کد خبر: ۱۳۶۴۰۹
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۰
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: روزنامه استار چاپ کانادا طی گزارشی در مورد فرار خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی از ایران تاکید کرده است اگر وی وارد آمریکا شود به دلیل نقض قوانین تحریمی این کشور تحت بازداشت قرار می گیرد. 

بر اساس این گزارش خاوری علاوه بر بانک ملی ایران پیش‌تر در بانک سپه نیز پست مدیریتی داشته است. بانک سپه در سال 2007 به اتهام (واهی) کمک به برنامه‌های هسته‌ای ایران در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفت. 

یک مقام وزارت دارائی آمریکا در این رابطه گفت اگر خاوری در خاک آمریکا بود بر اساس قوانین داخلی این کشور بازداشت می‌شد. 

بر اساس این گزارش بانک سپه در سال 2007 در قوانین آمریکا به عنوان نهادی معرفی شده است که در کمک به توسعه برنامه‌های تسلیحاتی ایران دست دارد. اتباع آمریکا از معامله با این بانک منع شده‌اند. 

آوی جوریچ مشاور سابق وزارت دارائی آمریکا در این باره گفت: بر اساس قوانین آمریکا معامله با بانک‌های سپه و ملی در حکم معامله با بن‌لادن یا هر سازمان تروریستی دیگر است. 

وی ادعا کرد: اگر خاوری در آمریکا بود دولت آمریکا اجازه داشت وی را به دلیل مدیریت دو نهاد مالی متهم به مشارکت در فعالیت‌های تروریستی بازداشت کند. 

خاوری از دسامبر 2003 تا مارس 2005 ریاست هیئت‌مدیره بانک سپه را برعهده داشته است. 

این گزارش مدعی شد، بانک سپه در فهرست سیاه کانادا قرار ندارد اما بانک ملی به عنوان سازمانی معرفی شده است که می‌تواند یا ممکن است به فعالیت‌های هسته‌ای ایران کمک کند. 

مقامات کانادایی تاکنون در برابر فرار خاوری به این کشور و احتمال بازجویی از وی و یا بازداشت او خودداری کرده‌اند. 

محمود رضا خاوری به دنبال کشف اختلاس 3 میلیارد دلاری در ایران که بانک ملی نقش مهمی در آن داشته است از ایران خارج شده است. 

خاوری در کانادا از یک دهه پیش اقدام به خرید ملک در این کشور کرده است و اعتقاد بر این است که در حال حاضر در ویلای 3 میلیون دلاری خود در تورنتو زندگی می‌کند. 

این روزنامه کانادایی در ادامه حضور خاوری در کانادا را یک نگرانی امنیتی برای این کشور دانسته و به نقل از یک استاد دانشگاه مدعی شد: این که افرادی که با بانک‌های موجود در فهرست سیاه ارتباط داشته‌اند وارد کانادا می‌شوند مایه نگرانی است. 

اسناد ثبت املاک در تورنتو نشان می‌دهد خاوری در سال 2001 به صورت رهنی ملکی به ارزش 615 هزار دلار در نورث یورک خریداری کرده است. در همان زمان وی شرکتی در کانادا داشته که دفتر آن در تورنتو بوده است. 

بر اساس این گزارش، خبرنگار استار با مراجعه به منزل وی در تورنتو با مردی در کنار این خانه مواجه می‌شود‌. این مرد مانع ورود وی به محوطه می‌شود و می‌گوید خاوری محال است در مورد اتهامات مربوط به اختلاس یا فعالیت خود در بانک سپه سخن بگوید. نامه‌های ارسالی این روزنامه برای خاوری نیز بدون جواب مانده است. 

پیش‌تر تلاش‌های خبرنگاران رسانه‌های دیگر نیز برای ارتباط با وی بی‌نتیجه بوده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین