کد خبر: ۱۳۸۶۰۱
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۰ - ۱۷:۲۱
با رای هیئت‌منصفه مطبوعات
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی اکبر کسائیان در مورد نتیجه نهایی رای هیئت منصفه مطبوعات در خصوص دادگاه امروز نشریه خاتون گفت: علی اکبر جوانفکر مدیر‌مسوول روزنامه ایران درباره نشر مطالب خلاف موازین اسلامی در ویژه‌نامه خاتون، با اکثریت آرای اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات مجرم شناخته شد.

وی افزود: هیئت‌منصفه مدیر‌مسوول روزنامه ایران درباره تحقیر و توهین به جنس زن به اتفاق آرا مجرم نشناخت.

همچنین هیئت‌منصفه مطبوعات به اتفاق آرا مدیر‌مسوول روزنامه ایران را در دو مورد یاد شده مستحق تخفیف ندانست.

به گفته سخنگوی هیئت‌منصفه مطبوعات رای هیئت‌منصفه به قاضی سیامک مدیر خراسانی ریاست دادگاه ارسال شده و قاضی یک هفته فرصت دارد رای نهایی را صادر کند.

جوانفکر در دادگاه خاتون: دستگاه قضاء متاثر از جو سیاسی کیفرخواست صادر کرد / من بی‌گناهم 

مدیرعامل روزنامه ایران در جریان دفاع خود پیرامون اتهامات نشریه خاتون با بیان اینکه دستگاه قضاء متاثر از جو سیاسی اقدام به صدور کیفرخواست کرد گفت: من بی‌گناه و مظلومانه محاکمه شدم، این نشریه هیچ مشکلی ندارد. 

ساعت 11 روز یکشنبه دادگاه رسیدگی به پرونده ویژه نامه خاتون ضمیمه روزنامه ایران در شعبه 76 دادگاه کیفری استان با حضور اعضای هیئت منصفه مطبوعات و قضاوت قاضی مدیر خراسانی و حضور متهم پرونده علی اکبر جوانفکر و وکلای متهم تشکیل شد.

نماینده دادستان تهران در این جلسه در ادامه قرائت کیفرخواست متهم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد حجاب گفت: معظم له فرمودند: بحثهایی که در باب پوشش زن می‌شود خوب است و هیچ بحثی نباید متاثر از هجوم غرب باشد مثلا نباید با خودمان فکر کنیم که می‌توانیم حجاب داشته باشیم ولی بدون چادر که این غلط است. چادر بهترین حجاب است.

وی افزود: حتی شهدای انقلاب اسلامی در وصایای خود بارها و بارها چادر مشکی و حجاب را سنگر زن مسلمان اعلام کردند و چادر را با ارزش تر از خون شهید عنوان کرده‌اند. همچنین شهید رجایی هم در میان زنان ایرانی از خواهران خواستند که چادر خود را برگرفته و هدفدار در جامعه حاضر شوند.

نماینده دادستان تهران با بیان اینکه دفاعیات آقای علی اکبر جوانفکر فرزند عباس به عنوان مدیرعامل روزنامه ایران در جلسات قبلی قانع کننده نبود گفت: در جلسه قبلی دادگاه وکلای متهم نوعی مراسم قدردانی و تشکر به راه‌انداخته بودند به نحوی که دائم به پیشینه و سوابق متهم در عرصه‌های مختلف کاری اشاره می‌کردند در حالی که اینجا دادگاه است و جایی برای دادن لوح و نشان به وی نیست.

وی خطاب به اعضای هیئت‌منصفه و رئیس دادگاه اظهار داشت: آقای قاضی و اعضای هیئت‌منصفه، قانون مطبوعات حریم را مشخص کرده است و خطوط قرمز گفته شده ولی در این نشریه افردی در مورد حجاب و فلسفه حجاب سخن گفته‌اند که نه صاحب نظر دینی هستند و نه کارشناس هر چند که برخی از آنها حتی در اداره زندگی خود هم درمانده‌اند. این که بیائید و بگوئید منظورمان از این مطالب چنین و چنان بوده مهم نیست و باید بر اساس قانون از خود دفاع کنید.

پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان، مدیرخراسانی قاضی دادگاه علی اکبر جوانفکر را به عنوان متهم پرونده برای دفاع از خود به جایگاه فراخواند.

جوانفکر اظهار داشت: در متن کیفرخواست عنوان شده است که در این نشریه مطالبی در مورد بی‌حجابی ذکر شده که این خلاف واقع است.

وی افزود: البته در جلسه قبلی وکیل بنده سهواً اعلام کرد که این ویژه‌نامه برای بخش‌های خاصی از بدنه دولت تولید شده در حالی که ما این ویژه‌نامه را برای تمامی آحاد مردم بدون استفاده از هزینه دولتی منتشر کردیم.

مدیرعامل روزنامه ایران در مورد برخی از بندهای کیفرخواست مبنی بر تمسخر و طنز آلود بودن روایات در "خاتون" گفت: ما حدیث نبوی را مسخره نکردیم زیرا در مطالب بیان شده طنز مبتنی بر نوع برداشت‌ها است. مثلا نوع وضو گرفتن یک کاهل نماز و یک وسواسی به جهت اصلاح بوده نه مسخره کردن. اگر قرار به اتهام باشد باید علامه دهخدا را به جرم مزاح کردن محاکمه کرد. در ضمن مطالب با علامت تعجب نگارش شده است.

جوانفکر در دفاع از خود با اشاره به سر تیتر مطالب و محتویات "خاتون" گفت: آیا استفاده از بیانات مقام معظم رهبری، آیت‌الله مطهری، آیت‌الله حائری شیرازی، رحیم پور ازغدی، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس، امام جمعه تهران و کارشناسان در ارتباط با ترویج فرهنگ حجاب جرم است؟

وی افزود: وقتی که تصویری تمام قد از خانم بداغی معاون حقوقی رئیس‌جمهور با حجاب چادر، یا خانم سوسن کشاورز از مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش با پوشش چادر و قهرمانان و پهلوانان و ورزشکاران زن در میادین ورزشی با حجاب کامل منتشر می‌کنیم قصدمان ترویج حجاب و پوشش اسلامی است. من تعجب می‌کنم که چرا من را محاکمه می‌کنند؟ آیا این مطالب ترویج حجاب نیست؟ آقایان به جای اینکه این همه تصویر و مطلب را ببینند رفتند گفتند رسانه دولت خانم هدیه تهرانی، مهناز افشار و... را الگوی حجاب قرار داده است؟ آیا یک تصویری دوسانتیمتری نشانه حجاب برتر است یا تصویر تمام قد یک مسئول با چادر مشکی؟

متهم پرونده نشریه "خاتون" در دفاع از خود گفت: مقام معظم رهبری چندین بار تاکید داشتند که در فضای کنونی مسئولان قضایی نباید تهمت بزنند و سوءظن ایجاد کنند که این اشاعه گناه است ولی برخلاف بیانات ایشان این اتفاق افتاد و دادستان تهران چند ساعت بعد از انتشار نشریه به سرعت کیفرخواست اعلام کرد.

وی افزود: به اعتقاد بنده دستگاه قضایی متاثر از جو سیاسی اقدام به صدور کیفرخواست کرد. حتی علما و مراجع هم در همین جو ایجاد شده و اطلاعات غلطی که به آنها داده بودند توضیحاتی را بیان فرمودند.

جوانفکر ادامه داد: بنده حتی با برخی از نمایندگان مجلس تماس گرفتم و گفتم شما که این اظهارات را گفته اید آیا مطالب نشریه را خوانده اید که آنها گفتند نه فقط می‌دانیم فلان خبرگزاری یا سایت اینگونه نوشته است. وقتی از آنها خواستیم مصاحبه کنند گفتند در این جو جرات مصاحبه نداریم. به عنوان مثال سایتی که همه رسانه‌ها آن را می‌شناسند و بر آن نقد دارند و منتسب به شهید رجایی هم نیست در تیتر خود نوشته بود رسانه دولت حجاب را به سخره گرفته و چه و چه... بعد از آن هم خبرگزاری فارس شروع کرد و ده‌ها و حتی صدها خبر بر علیه این نشریه وزین نوشت.

مدیرعامل روزنامه ایران و خبرگزاری جمهوری اسلامی با انتقاد از رویه دادستانی تهران در برخورد با مصادیق جرم در رسانه‌ها گفت: اگر دادستانی راست می‌گوید برود با انتشار تصاویری از فروید نقاش تصاویر غیراخلاقی در نشریه همشهری جوان برخورد کند.

قاضی مدیر خراسانی در پاسخ به وی اعلام کرد: به گفته دادستانی تهران کیفرخواست این نشریه صادر شده و پرونده به دادگاه رفته است.
جوانفکر در ادامه تصریح کرد: جهت‌گیری روشن و غیرقابل انکار ویژه‌نامه مبنی بر دفاع از موازین اسلامی است. اولین صفحه آن با یک حدیث قدسی شروع شده و سرتاسر آن مملو از مطالب ارزشمند مبتنی بر ارزش‌های دینی و اسلامی است. چگونه می‌توان نشریه‌ای با جهت‌گیری کاملاً دینی و مذهبی را متهم کرد که حدیث نبوی را به سخره گرفته است.

وی افزود: دست‌اندرکاران "خاتون" افرادی ولایی، متدین، انقلابی و بعضا طلبه هستند و قطعاً هیچ سو‌ءنیتی در تهیه و تنظیم مطالب نداشتند بلکه هدفشان ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بوده است. مطالبی که می‌گویند توهین به حدیث نبوی است برگرفته از وبلاگی است که در مسابقه وبلاگ‌های برگزیده معرفی شده و این مسابقه را یک نهاد انقلابی برگزار کرده است. آیا مسئولان درک نکرده بودند این مطالب خلاف است؟ 

در تاریخ 22 مردادماه سال جاری نشریه‌ای 260 صفحه‌ای با عنوان خاتون به صورت رایگان همراه با روزنامه ایران منتشر و توزیع شد که به دلیل برخی از ابهامات و توهین‌ها توسط دادستان تهران توقیف و برای مدیرمسئول آن کیفرخواست صادر شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین