کد خبر: ۱۴۴۱۴۷
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۹
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ویتنام پنج‌شنبه 19 ژانویه، اولین مورد مرگ ناشی از از آنفلوانزای پرندگان را پس از تقریباً 2 سال در حالی تأیید کرد که روز قبل از آن کشور همسایه، کامبوج، اولین مرگ ناشی از این بیماری در سال جدید میلادی را گزارش کرده بودند و موارد جدید ابتلا به ویروس H5N1 در آسیا و خاورمیانه نیز اعلام شده است. 

به نظر می‌رسد هر 2 مورد مرگ و میر گزارش شده به تماس با ماکیان مربوط بوده‌اند و انتقال انسان به انسان کشف نشده است. 

سایر موارد ابتلا به آنفلوانزای پرندگان اخیراً در اندونزی، مصر و چین گزارش شده است. معمولاً آنفلوانزای پرندگان در زمستان میان دسته‌های ماکیان شایع می‌شود و اغلب به موارد تک‌گیر انسانی نیز می‌انجامد. دانگ تی تا نا از اداره بهداشت ایالت جنوبی جیانگ کین در ویتنام اعلام کرد نتایج آزمایش ابتلای یک مرد ویتنامی 18ساله و مرگ او را تأیید می‌کند. 

این مقام گفت: این مرد که دریک مزرعه پرورش اردک در شهر مجاور کان‌تو کار می‌کرد، دچار تب بالا و مشکلات تنفسی شده بود. در حال حاضر خانه او ضد‌عفونی شده است و افرادی که در تماس با او بوده‌اند، تحت نظر قرار گرفته‌اند.» 

در کامبوج یک پسر 2 ساله پس از بروز علایم بیماری روز سوم ژانویه در گذشت. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، ظاهراً او در تماس با طیور‌بیمار در دهکده‌اش بوده است. آخرین مورد مرگ ناشی از آنفلوانزای پرندگان در کامبوج در ماه اوت گذشته گزارش شده بود و ویروس H5N1 عامل آنفولانزای پرندگان، به ندرت به انسان‌ها سایت می‌کند و معمولاً فقط افرادی که در تماس مستقیم با پرندگان بیمار قرار می‌گرند به آن مبتلا می‌شوند، اما کارشناسان نگران هستند که این ویروس به شکی جدید جهش پیدا کند و به راحتی بتواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در سطح جهان از سال 2003 تا به حال، 341 مورد مرگ در 578 مورد ثابت شده آنفلولانزای پرندگان در میان انسان‌ها رخ داده است. 

چین دومین مرگ ناشی از آنفولانزای پرندگان درر طول یک ماه را در جنوب غرب این کشور گزارش کرد. آخرین قربانی این بیماری در چین شش ژانویه بیمار شده بود و پس از بستری شدن در بیمارستانی در گیویانگ کمرکز ایالات گویی‌ژو در گذشته بود. آزمایش‌های پیش از مرگ این بیمار، بیانگر ابتلا او به ویروس H5N1 بود. مورد قبلی مرگ ناشی از این بمیاری در چین مربوط به یک راننده اتوبوس در ایالت جنوبی گوانگ دونگ می‌شد که در 31 دسامبر در گذشت. پیش از گزارش این موارد، مرگ ماکیان به علت ویروس H5N1 رخ داده بود. 

در همین حال مرکزیک نیز خبر داد که آنفولانزای خوکی ناشی از ویروس H1N1 در این کشور شیوع پیدا کرده است و تا به حال 573 نفر را مبتلا کرده و به مرگ 9 نفر از بیماران انجامیده است. به گفته مقامات بهداشتی حدود 90 درصد موارد شناسایی شده آنفولانزا در این کشور به علت ویروس H1N1 ایجاد شده‌اند. شمار موارد گزارش شده آنفلوانزا در هفته گذشته در مکزیک به طور ناگهانی افزایش یافت و مقامات بهداشت این کشور گزارش 333 مورد شناسایی شده آنفلوانزای خوکی را دادند. مقامات بهداشتی پیشنهاد‌ها درباره اعلام وضعیت اضطراری بهداشتی را رد کرده‌اند اما از دو ماه پیش موارد جدید آنفلوانزا در این کشور را تحت نظر دارند. 

به گزارش سلامت،اولین شیوع آنفلوانزای خوکی ناشی از ویروس H1N1 در آوریل 2009 در مکزیک و امریکا رخ داد و پس از آن این ویروس به سرعت به همه جهان سرایت کرد و جان 17 هزار نفر را گرفت. تنها در مکزیک 1250 نفر به علت این ویروس جان خود را از دست دادند. سازمان جهانی بهداشت در سال 2010 اعلام کرد که همه‌گیر جهانی آنفلوانزای خوکی پایان یافته است و این بیماری به الگوی شیوع فصلی‌اش بازگشته است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین